یكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۳۲ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
قطعات بی کیفیت و تقلبی 20 درصد بازار را در دست گرفتند!
۱۳:۳۲ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
اجاره خودرو
/اختصاصی/همکاری 3 نهاد موثر برای مقابله با عرضه قطعات تقلبی در بازار؛

قطعات بی کیفیت و تقلبی 20 درصد بازار را در دست گرفتند!

پرشین خودرو: یک مقام صنفی با تایید و هشدار نسبت به عرضه قطعات استوک و معیوب خودرو در بازار، از سهم 20 درصدی قطعات بی کیفیت و تقلبی در بازار قطعه یدکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در حالی در هفته گذشته یکی از شرکت های خدمات پس از فروش خودروسازان، نسبت به رشد فزاینده قطعات تقلبی و غیراستاندارد در بازار قطعات یدکی خودرو هشدار داد که به گفته یک مقام صنفی با وجود مقابله با عرضه قطعات بی کیفیت و تقلبی در بازار، همچنان 20 درصد بازار قطعات یدکی را قطعات بی کیفیت و تقلبی تشکیل می دهد.

علاوه بر رشد فروش قطعات غیراصلی و تقلبی در بازار لوازم‌ یدکی خودرو، کشف مجموعه های زیر زمینی تولید قطعات تقلبی و لوازم مستعمل و معیوب و بازسازی قطعات به نام برند های تجاری خودروسازان نیز از دیگر دغدغه هایی است که موجب هشدار شرکتهای خدمات پس از فروش شده است موضوعی که بدون شک خسارات جبران ناپذیری را به مصرف کنندگان وارد خواهد کرد.

مهدی کاظمی سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات، در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، ضمن تایید عرضه قطعات استوک و بی کیفیت در بازار ، بخشی از شناسایی قطعات دست دوم و رنگ شده و استوک را وظیفه تعمیرکاران دانسته و معتقد است شناسایی قطعات استوک ، معیوب و بازسازی شده را به سهولت می توان تشخیص داد و این بستگی به تخصص تعمیرکاران دارد و باید پس از شناسایی از نصب آنها بر روی خودروها جلوگیری کنند و همزمان مصرف کنندگان نیز به اتحادیه قطعه یدکی در خصوص مراکز فروش آنها اطلاع رسانی کنند.

 

لوازم یدکیوی اظهار داشت: زمانی که قطعه ای توسط تعمیرکاران مجاز به مراجعه کنندگان سفارش داده می شود امکان اینکه قطعه بازسازی شده و دست دوم و رنگ شده به آنها فروخته شود، وجود دارد.


هیچ فروشگاه مجازی حق فروش قطعه دست دوم و بازسازی شده را ندارد

کاظمی با اشاره به اینکه درصد فروش قطعات بازسازی و رنگ شده در فروشگاههای مجاز قطعه یدکی بسیار کم و بعید است، تصریح کرد: در صنف فروشندگان قطعات یدکی خودرو هیچ فروشنده ای حق فروش قطعه دست دوم و بازسازی شده را ندارد با این حال اتحادیه لوازم یدکی از محتویات قفسه های فروشندگان و وجود قطعه یدکی دست دوم و استوک مطلع نیست چنانچه چنین مواردی مشاهد شود باید به سرعت به اتحادیه اطلاع رسانی شود تا از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شود.

سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات ضمن توصیه مجدد به مصرف کنندگان برای مراجعه به نمایندگی ها و فروشگاههای مجاز لوازم یدکی، تاکید کرد: اتحادیه لوازم یدکی تنها توزیع کننده قطعه یدکی و ناظر بر عرضه قطعات به لحاظ اصالت، کیفیت و قیمت است اما مقابله با نصب قطعات تقلبی و استوک و رنگ شده بر عهده اتحادیه تعمیرگاه داران است که باید بر وضعیت این تعمیرگاهها نظارت داشته و با تعمیرگاهی که قطعات استوک بر روی خودرو مشتریان نصب می کنند برخورد نمایند.

کاظمی در ادامه در خصوص وجود قطعات تقلبی در بازار گفت : متاسفانه بسیاری قطعات بی کیفیت در برندهای معتبر بسته بندی و عرضه می شوند که به طور قطع تقلب محسوب می شود هر چند عرضه این نوع قطعات در بازار قطعات یدکی بسیار کم است .


قطعات یدکی بی کیفیتی که در بازار 120 هزار واحدی قابل ردیابی نیستند

وی با این وجود از سهم 20 درصدی قطعات یدکی بی کیفیت در بازار قطعه یدکی خبر داد و با اشاره به راهکارهای جلوگیری از عرضه قطعات بی کیفیت در بازار خاطر نشان کرد : اتحادیه ، گمرکات و سازمان استاندارد سه ضلع موثر در جلوگیری از ورود قطعات تقلبی به بازار هستند و در صورتی که گمرک و سازمان ملی استاندارد با اتحادیه قطعات یدکی همکاری کنند جلوی عرضه قطعات بی کیفیت را خواهیم گرفت.

وی گفت : متاسفانه همچنان برخی از این قطعات بی کیفیت با وجود نظارت گمرک و لزوم کسب مجوز از استاندارد وارد کشور می شوند و در بازار 120 هزار واحدی ایران پخش می شوند در حالی که به هیچ وجه قابل ردیابی نیستند.

این مقام صنفی مبدا نظارت و پی گیری بر بازار قطعه بی کیفیت را گمرک اعلام کرد و یاد آور شد : در صورت درخواست و اعلام نیاز این دستگاهها ، اتحادیه قطعه یدکی آمادگی دارد تا با همراهی دستگاههای نظارتی از عرضه قطعات بی کیفیت در بازار جلوگیری نماید.

کاظمی در پایان عمده قطعات یدکی بی کیفیت در بازار را وارداتی دانست و افزود : در صورت تولید قطعات بی کیفیت در داخل و شناسایی آنها ، خرید این قطعات با عدم اقبال مصرف کنندگان مواجه شده و عملا فعالیت این واحدها متوقف خواهد شد.

 

خبرنگار: زهرا حریری

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!