یكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۲ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
​هوش مصنوعی در بنز به سلیقه مشتری ارتقا می‌یابد
۱۰:۱۲ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
اجاره خودرو

​هوش مصنوعی در بنز به سلیقه مشتری ارتقا می‌یابد

مرسدس بنز دست هوش مصنوعی داخل خودرو را بازتر می گذارد كه پیشدستانه عمل كند اما بر اساس خواست و اراده مشتری.

به گزارش پرشین خودرو، یكی از نوآوری های مرسدس بنز در بخش روی داشبورد و امكانات صوتی، تصویری اینترنتی، موسوم به MBUX قابلیت استفاده از فرمان صوتی به كمك هوش مصنوعی و دستیار مجازی است.

نرم افزار هوش مصنوعی بنز به راننده اجازه می دهد فرامین متنوعی را به اجرا بگذارد. برای مثال راننده میتواند به شكل گفتاری به دنبال مقصد روی نقشه بگردد و بسیاری از كاركردهای الكترونیكی خودرو مثل بالا یا پایین كشیدن شیشه را انجام دهد. هر چقدر این هوش مصنوعی پیشرفته تر می شود، رابطه بین انسان و خودرو با كمك زبان انسانی تقویت می شود كه برای كمپانی بنز خیلی اهمیت دارد.

نلز شانز Nils Schanz رئیس تحقیقات رابطه دوسویه كاربر با خودرو در مرسدس بنز می گوید: «هدف اصلی این است كه این سیستم طبیعی تر شود. سیستمی كه بتواند پیش دستی كند و حس همدردی القا كند. برای مثال بتواند تون صدا را در داخل خودرو تشخیص دهد و به راحتی تمیز دهد كه راننده صحبت می كند یا سرنشینان. چون مهم است كه این سیستم از چه كسی فرمانبری دارد.»

خبر خوب این كه به زودی با كامل شدن این ویژگی جدید دیگر لازم نیست برای گوش به فرمان شدن این سیستم از واژه های مضحكی مثل «هی مرسدس» یا «هی ام باكس» استفاده شود. هر چند كه ممكن است خیلی از مردم حذف شدن این ویژگی را نپسندند.

شانز می گوید: «برخی [ از رانندگان] ترجیح می دهند كه هوش مصنوعی پیشدستی كند و برخی نمی پسندند. اگر واژه گوش به فرمان نیاز نباشد، در آن صورت معنی آن این است كه این هوش مصنوعی در تمام لحظات گوش به فرمان است نه زمانی كه احضار می شود. برای همین مرسدس بنز این امكان را انتخابی تعبیه كرده تا مشتری به سلیقه خودش تصمیم بگیرد.

 

مرسدس بنز


مرسدس بنز می گوید كه اكثریت كاربرانش از فرمان صوتی برای رابطه با هوش مصنوعی و MBUX استفاده می كنند. بر اساس داده ها و تحقیقات این كمپانی خودروساز، 80 درصد مشتریان، پذیرش فرمان گفتاری از عناصر مهم این سیستم به حساب می آید. شانز می گوید: « به طور متوسط در اروپا مشتریان از واژه «هی مرسدس» حداقل 40 بار در ماه استفاده می كنند.»

البته ویژگی ها و كارایی های زیادی برای این هوش مصنوعی در حال بهبود است. برای مثال حتی این هوش مصنوعی را می توان با هوش مصنوعی در منزل هم سازگار كرد طوری كه وسایل خانگی هم از داخل خودرو فرمان پذیر شوند. برای مثال شما به خاطر نمی آورد كه برای مثال كولر منزل را خاموش كرده اید یا نه، حالا این هوش مصنوعی داخل خودرو فرمان گفتاری شما را حتی در منزل به اجرا می گذارد.

شاید ارزش یادآوری داشته باشد كه مرسدس بنز علاوه بر این كه خودش در حال توسعه و گسترش قابلیت های هوش مصنوعی خود روی MBUX است در عین حال در محصولاتش امكان استفاده از CarPlay اَپل و اندروید اتو را هم می دهد و مشتریان می توانند به انتخاب خودشان هر یك را كه بیشتر دوست دارند و با آن عادت كرده اند داشته باشند. با این حال بر اساس تحقیقات مرسدس بنز، مشتریان بیشتر همان MBUX اختصاصی بنز را می پسندند و فقط 10 درصد كارپلی اَپل را انتخاب می كنند.

شانز می گوید: «ما روی كنترل تمامی تجربه در خودرو سرمایه گذاری می كنیم و هدف مشخص ما ایجاد یك سیستم بهتر است.»

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!