جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۵ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
رشد بیش از 20 درصدی قیمت قطعه یدکی در بازار
۱۲:۰۵ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/با افزایش نرخ تورم فنر قیمت قطعه یدکی هم پرید؛

رشد بیش از 20 درصدی قیمت قطعه یدکی در بازار

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی از رشد بیش از 20 درصدی قیمت قطعه یدکی ظرف دو هفته گذشته خبر داد.

سید مهدی کاظمی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اعلام این خبر اظهار داشت: بازار قطعه یدکی متاثر از اوضاع اقتصادی است به طوری که در هفته های اخیر با افزایش نرخ تورم و نوسانات بازار ارز قیمت قطعه یدکی نیز افزایش یافته است بنابراین هر گونه توقع در خصوص کنترل قیمت در بازار قطعه یدکی در چنین شرایطی بی مورد است.

وی گفت: به طور قطع با کاهش نرخ ارز و تامین به موقع مواد اولیه تولیدکنندگان و قطعات مورد نیاز، قیمت ها در بازار شکسته و با ایجاد بازار رقابت و فراوانی قطعات، نرخ قطعه یدکی نیز کاهش خواهد یافت اما در صورت ادامه مشکلات اقتصادی و رشد نرخ تورم و بازار ارز، قیمت قطعه یدکی رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.

کاظمی همچنین با اشاره به برخی اظهارات در خصوص تاثیر قیمت خودرو بر بازار قطعه یدکی اظهار داشت: قیمت خودرو زمانی بر بازار قطعه یدکی اثر دارد که نرخ ارز موجب افزایش قیمت خودرو شده باشد.

این مقام صنفی در اتحادیه فروشندگان قطعه یدکی خودرو افزود: البته در صورت کمبود در بازار و کاهش عرضه خودرو و رشد قیمت هایی که امروز اتفاق افتاده، بازار قطعه یدکی نیز متاثر خواهد شد بنابراین با افزایش تولید و عرضه خودروسازان قیمت ها در بازار کاهش خواهد یافت.

رشد تدریجی نیاز بازار قطعه یدکی با افزایش تردد خودروها

کاظمی در ادامه در خصوص وضعیت بازار قطعه یدکی و تامین نیاز بازار خاطر نشان کرد: در حال حاضر کمبودی در بازار قطعه یدکی وجود ندارد اما با افزایش تردد خودروها و و افزایش تدریجی نیاز بازار مسلما با کمبود مواجه خواهیم شد.

وی در عین حال معتقد است در صورت همکاری بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و استاندارد و تخصیص به موقع ارز برای بخشی از قطعات خارجی مورد نیاز و صدور به موقع مجوز برای واردات این نیاز نیز تامین خواهد شد.

 

بازار قطعات یدکیکاظمی در ادامه از دولت درخواست کرد مسیر ثبت سفارش برای واردات قطعات مورد نیازی که مشابه داخلی ندارند را باز کند تا با افزایش واردات قطعات یدکی مورد نیاز در دو ماه آینده با کمبودی در بازار روبرو نشویم.

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو در عین حال با اشاره مشکلات ارزی و عدم تامین به موقع ارز برای تامین مواد و قطعات مورد نیاز در کشور هشدار داد: با ادامه روند کنونی تامین ارز ظرف ماههای آتی بازار قطعه یدکی با کمبود جدی مواجه خواهد شد.

با کاهش نرخ ارز قیمت قطعه یدکی را به نرخ 3 سال برمی گردانیم

کاظمی گفت: در صورتی که نرخ ارز به حدود 10 هزار تومان کاهش یابد و دولت مسیر واردات را هموار سازد ضمن تامین کل نیاز بازار کشور، قیمت قطعه یدکی را به نرخ 3 سال قبل باز می گردانیم.

وی در پایان به آمار تولید قطعه یدکی در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: با وجود تردد 22 میلیون خودرو در کشور تردد و از سویی تعداد بالای کارخانجات تولیدی قطعه یدکی در کشور، همچنان هم این میزان تولید پاسخ گوی نیاز این تعداد خودرو در کشور نیست و ناگزیر هستیم که حدود30 تا 40 درصد از نیاز بازار را وارد نماییم که این امر نیاز به اختصاص ارز با قیمت مناسب است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!