چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۵ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
قوه‌قضائیه بر عملکرد سایت‌های خرید و فروش خودرو نظارت کند
۱۰:۵۵ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
اجاره خودرو
نظرخواهی از 12 نماینده مجلس؛

قوه‌قضائیه بر عملکرد سایت‌های خرید و فروش خودرو نظارت کند

در حالی که توقف تولید پراید در سال‌های گذشته به نوعی یک خواسته ملی شده بود و کسی نبود که پراید را دستاویز شماتت خودروسازان قرار ندهد، حالا که تولید این خودرو متوقف شده و قیمت آن حتی کمتر از سایر خودروها افزایش یافته، سایپا را مورد نقد قرار می‌دهند که چرا تولید این خودرو را متوقف کرده است.

به گزارش پرشین خودرو، در حالی که توقف تولید پراید در سال‌های گذشته به نوعی یک خواسته ملی شده بود و کسی نبود که پراید را دستاویز شماتت خودروسازان قرار ندهد، حالا که تولید این خودرو متوقف شده و قیمت آن حتی کمتر از سایر خودروها افزایش یافته سایپا را به عنوان خودروساز مورد نقد قرار می‌دهند که چرا تولید این خودرو را متوقف کرده است.

به هر روی، از زمانی که قیمت خودرو سیر صعودی به خود گرفته است، حرف و حدیث ها نسبت به عملکرد خودروسازان بیشتر شده است و برخی‌ها نوک پیکان اتهام را به سمت آنها گرفته اند.

اما واقعا علت این رشد قیمت چیست؟ با ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس گفت‌وگو کرده ایم تا نظر آنها را در این خصوص بدانیم. نمایندگان مردم پنج علت را در گرانی پراید اثرگذار می‌دانند، آنها می‌گویند، حضور دلالان، رشد نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی، رشد نرخ تورم و تحریم عوامل اصلی افزایش قیمت پراید در بازار است.


مردم سرمایه ها را به حوزه خودرو نبرند

محمدرضا منصوری، نماینده مردم ساوه و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مردم نباید به خاطر خرید خودرو، پول های خود را از بانك ها خارج و در این حوزه پرریسك سرمایه گذاری کنند. دلال بازی و رانت خواری عامل مهمی در جهت افزایش كاذب قیمت پراید در بازار است.

وی افزود: قدرت نمایی دلالان در عرضه ماسك و ژل های بهداشتی در شرایط اضطراری شیوع ویروس كرونا گواه این مدعاست كه چگونه دلالان بازار را به هم ریختند.


سخت گیرهای فروش خودرو بیشتر شود

حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: برخی فكر می كنند با پایان یافتن تولید پراید، دیگر قادر نخواهند بود خودروی جایگزین با قیمت مناسب خریداری کنند و این عدم اطمینان از شرایط آینده موجب شده، سرمایه آنها به سمت بازار خودرو سوق داده شود.

وی تصریح کرد: خودروسازان باید سخت گیری بیشتری در رابطه با فروش خودرو به افراد اتخاذ کنند تا دلال بازی به حداقل برسد. به هر حال ما در شرایط تحریم هستیم و بایستی در بازار خودرو با اقتدار بیشتری حرکت کنیم.


سایپا، دلیل گرانی پراید نیست

معصومه آقاپور علیشاهی، نماینده مردم شبستر و عضو كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رشد كاذب تقاضا برای خرید پراید در بازار سبب شده است قیمت این خودرو افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه سایپا در رابطه با افزایش قیمت خودرو در بازار بی تقصیر است، اظهار کرد: افزایش سرعت عرضه خودرو در بازار و مدیریت اقتصادی جامعه توسط دولت، موجب خواهد شد تا خودرو نقش كالای سرمایه ای نداشته باشد و دلالان و سودجویان نتوانند به واسطه عدم توازن میان عرضه و تقاضا در بازار قدرت نمایی كنند.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس افزود: دولت و خودروسازان با حمایت از شركت های دانش بنیان و مهندسی معكوس، قادر خواهند بود بر مشكلات تحریم غلبه و از سوی اگر مردم تا ثبات بازار خودرو، چند ماهی صبر کنند، بازار به آرامش می رسد.

 

افزایش قیمت خودرو

چرا دلالان قیمت ها را بالا بردند؟

محسن كوهكن، نماینده مردم لنجان و عضو كمیسسون صنایع و معادن مجلس گفت: دلالان به محض اطلاع از اخبار، مصوبات مجلس، تصمیم های سازمان حمایت و شورای رقابت مبنی بر احتمال افزایش قیمت كارخانه ای خودرو و پایان تولید پراید، اقدام به افزایش قیمت خودرو در بازار کردند.

وی ادامه داد: دلالان پراید را یك خودروی ارزان قیمت می دانند و به همین علت به سمت خرید این خودرو رفتند تا بتوانند نفع بیشتر ببرند، اگر خودروهای جایگزین به سرعت وارد بازار شود، این مشکل برطرف خواهد شد.


ساماندهی بازار خودرو در مجلس

محمد رضا بادامچی، نماینده مردم تهران و عضو كمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دلالان و سود جویان در بازار خودرو همه کاره شده اند؛ دلیلی ندارد خودرویی كه به پایان تولیدش نزدیك شده است، افزایش قیمت غیر منطقی داشته باشد.

وی افزود: مجلس پیگیر این است که وضعیت بازار خودرو را در سازوکارهای قانونی ساماندهی کند، هدف باید این باشد که فاصله عرضه و تقاضا كوتاه شود.


3 علت گرانی پراید

فریدون احمدی، نماینده مردم زنجان و نایب رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: چالش های اقتصادی، افزایش نقدینگی مردم و فرصت طلبی دلالان، موجب افزایش قیمت خودروی پراید در بازار شده است، این امر می تواند در درازمدت اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی با تأكید بر ضرورت افزایش تیراژ تولید خودروهای داخلی ادامه داد: خودروساز به عنوان یك بنگاه اقتصادی بایستی رضایت مشتری و سهامداران خود را جلب کند، از این رو دولت در شرایط فعلی كه خودروسازان با مشكلات عدیده اقتصادی و تركش تحریم های دشمنان دست و پنجه نرم می كند از قیمت گذاری خودداری کند.


پراید بی منطق گران شد

محمد حسن نژاد، نماینده مردم مرند و جلفا و عضو كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلالان امان اقتصاد و بازار ایران را بریده اند و به راحتی جولان می دهند و قیمت ها را تعیین می کنند؛ حضور دلالان در اکثر بازارها دیده می شود اما در حوزه خودرو نقش آنها پررنگ تر است.

وی افزود: هیچ منطقی در مورد افزایش كاذب قیمت پراید وجود ندارد، از آنجا که دلالان می دانستند گروه خودروسازی سایپا مجبور است در سال جاری پراید را کنار بگذارد در دوران شیوع ویروس کرونا و کاهش خرید مردم، پراید خریداری کردند تا با افزایش تقاضا، بتوانند این خودرو را قیمت بالاتری بفروشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سایت های خرید و فروش خودرو باعث برهم خودرو بازار خودرو شدند، تصریح کرد: از قوه قضائیه می خواهیم بر عملکرد سایت های فروش خودرو نظارت کند.


با هر قیمتی نباید خودرو خرید

هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملك و عضو كمیسیون انرژی مجلس گفت: معتقدم مردم مقصر افزایش قیمت خودروی پراید هستند چرا که نباید این خودرو را که قرار است خط تولید آن متوقف شود، را به هر قیمتی بخرند.

وی خاطرنشان کرد: دلالان از شرایط بوجود آمده به نفع خود در حال سودجویی هستند، واقعا توجیه پذیر نیست پرایدی كه دیگر نمی خواهد تولید شود، افزایش قیمت پیدا کند. سیاست گذاران باید تلاش کنند تا خودرو تبدیل به كالای سرمایه گذاری نشود.

عضو كمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: مردم باید به گونه ای در شرایط موجود بازار تصمیم گیری کنند تا در دام دلالان گرفتار نشوند.


پایان رفتارهای سودجویانه با نظارت بر بازار

شمس الله شریعت نژاد، نماینده مردم تنكابن و شهسوار و كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: با رشد قیمت خودرو در بازار، سود بیشتری عاید دلالان می شود، لذا برای پایان رفتارهای سودجویانه، بازار خودرو به نظارت جدی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه کمک دولت برای حل مشکلات خودروسازان ضرورت دارد، تصریح کرد: قیمت فعلی خودروها و به خصوص پراید تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و این نشان می دهد که بازار روال غیرعادی را طی می کند.


نقدینگی مردم، کار دست بازار خودرو داد

غلامرضا كاتب، نماینده گرمسار و عضو كمیسیون فرهنگی مجلس گفت: از آنجا که ارزش پول ملی کاهش یافته است، خیلی از مردم می خواهند با خرید کالاهای سرمایه ای، ارزش پول خود را حفظ کنند، بدین جهت سراغ بازار خودرو رفته اند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که نقدینگی مردم زیاد است و بازار مطمئنی برای سرمایه گذاری وجود ندارد، مردم سراغ خرید خودرو می روند و همین امر باعث التهاب بازار خودرو و سوء استفاده دلالان شده است.


راه حل مبارزه با دلال بازی خودرو

علی ابراهیمی، نماینده شازند و عضو كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: دلال بازی مهم ترین عامل افزایش قیمت خودروی پراید در بازار است، با اتخاذ تصمیم های جدید می توان بازار را کنترل کرد.

وی با بیان اینکه نظارت بر ثبت نام خرید خودرو یک الزام است تا دلال بازی صورت نگیرد، افزود: تفاوت قیمت كارخانه با حاشیه بازار زیاد است و مردم فكر می كنند می توانند در این بازار سرمایه گذاری كنند.


بازار خودرو به رصد جدی نیاز دارد

ژرژیك آبرامیان، نماینده ارامنه جنوب و عضو كمیسیون حقوقی مجلس گفت: شرکت خودروسازی سایپا از نظر قانونی نمی تواند بر فعالیت بازار نظارت کند و یا دخل و تصرفی داشته باشد، وظیفه دستگاه های نظارتی است که با نظارت و رصد جدی بازار اجازه ندهند برخی از افراد با دلال بازی، بازار خودرو را بهم بریزند.

وی افزود: وقتی خودروساز امکان دخالت در بازار را ندارد چگونه می توان از آن خواست که قیمت های بازار را کنترل کند؛ خرید و فروش پراید با قیمت های بالا ظلم در حق مصرف كننده واقعی است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!