جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۳۹ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
تداوم سیاست های غلط، تیراژ قطعه سازان را نزولی می کند
۱۳:۳۹ | ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/تکرار پدیده خودروهای ناقص غیر قابل کتمان است؛

تداوم سیاست های غلط، تیراژ قطعه سازان را نزولی می کند

یک فعال صنعت قطعه سازی با انتقاد از نحوه قیمت‌ گذاری خودرو و واگذاری آن به سازمان‌ها و ارگان‌های متعدد گفت: باید قیمت خودرو آزاد و در اختیار بازار قرار گیرد در حالیکه به دلیل دخالت دولت در این صنعت، امروز خودروسازی از جایگاه مورد انتظار برخوردار نیست.

رضا رضایی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه محاسبه قیمت تمام شده خودرو پیچیدگی خاصی ندارد، تصریح کرد: می‌توان بر اساس هزینه های تمام شده تولید و میزان سود حاصل، قیمت نهایی خودرو را تعیین کرد.

 

رضا رضایی


به گفته وی در صورت الزام خودروسازان به کاهش قیمت خودرو، پرداخت مابه‌التفاوت ناشی از کاهش قیمت‌ها و زیان حاصل از آن مطابق با مصوبه بر عهده دولت است.

وی با اشاره به اینکه دولت باید از ورود به مسائلی چون قیمت گذاری خودرو پرهیز کند، تاکید کرد: در صورت عدم دخالت دولت، صنعت خودروسازی امروز جایگاه مناسب تری را داشت اما متاسفانه دخالت دولت در اجرا پیامدها و زیان های زیادی را بر این صنعت وارد کرده که قیمت گذاری دستوری بخشی از آنهاست.

عضو انجمن قطعه سازان مهمترین محدودیت خودروسازان و خسارت‌های وارده به این صنعت، ناشی از قیمت‌گذاری دستوری دانست و گفت: تداوم این سیاست غلط متاسفانه موجب تاخیر در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و فشار بر قطعه‌سازان شده که می تواند تولید قطعه و افزایش تیراژ را تحت الشعاع قرار داده و موجب افت در این بخش شود.

 

خط تولید دنارضایی با تاکید بر فشار حاصل از قیمت گذاری دستوری بر تاخیر در پرداخت مطالبات قطعه سازان گفت: در حال حاضر علاوه بر فشار نقدینگی، مشکل اصلی قطعه‌سازان تامین مواد اولیه داخلی، مشکلات بانکی و تخصیص ارز است که می تواند بر روند تولید تاثیر گذار باشد.

به گفته وی با ادامه این شرایط و تاکید بر جهش تولید امکان بروز پدیده خودروهای ناقص قابل کتمان نیست و بی تردید محدودیت‌ها موجب تولید خودروهای ناقص و انباشت آنها در کف کارخانجات خواهد شد.

وی همچنین بر لزوم اصلاح قیمت قطعه سازان تاکید کرد و اظهار داشت: قیمت قطعه سازان باید اصلاح و محصول نهایی متعادل شود و در این جریان خودروساز باید موضوع قیمت تمام شده با سود معقول را بپذیرد حتی اگر به افزایش قیمت خودرو بیانجامد در غیر این صورت این شرایط منجر به نابودی R&D و مهندسی در قطعات خواهد شد.

این فعال و پشکسوت در صنعت قطعه سازی در پایان با وجود مشکلات موجود ابراز امیدواری کرد ضرب آهنگ تولید در صنعت خودرو و قطعه سازی در سال جاری شدت یابد اگر چه که انجام آن مشروط به پرهیز دولت از دخالت و توجه بیشتر به این صنعت برای افزایش تولید با کیفیت است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!