شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۳/۳۱
سکوی پرتاب خودروسازان چیست؟
۱۲:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۳/۳۱
اجاره خودرو

سکوی پرتاب خودروسازان چیست؟

پرشین خودرو: حدود نیم قرن از شکل‌گیری صنعت خودرو در ایران می‌گذرد. در چند سال گذشته خودروسازان ایرانی توانستند محصولات خود را متنوع کنند، اما هنوز در طراحی‌های نوین و متناسب با نیاز بازار کمبودهایی احساس می‌شود، بنابراین باید خودروسازان با تکیه بر توان داخلی و استفاده از طراحان متخصص این کمبودها را جبران کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، متاسفانه برخی خودروسازان داخلی به بخش‌های طراحی و مهندسی که پایه و اساس تحول در صنعت خودرو است، توجهی ندارند.

وجود خودروهای یکنواخت، بدون تغییر در ظاهر و اساس، در مدت کوتاهی توجه مشتریان را از دست خواهد داد و به‌تدریج متقاضیان به سوی خودروهای خارجی که طراحی‌های به‌روزتری دارند، حرکت می‌کنند.

کارشناسان صنعت خودرو بر این باورند که محصولات تولیدی شرکت‌های خودروسازی سکوی پرتاب آنها برای حضور در بازارهای جهانی است، بنابراین ورود به بازارهای دیگر و به‌دست آوردن سهم بیشتری از آنها نیازمند این است که خودروهایی با طراحی و مهندسی به‌روز تولید شود.

طراحی نوآورانه و بدیع داشته باشیم

در روزهای گذشته در مراسم بهره‌برداری از خط تولید رانا، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که خودروسازان از بخش طراحی و مهندسی خودرو فاصله گرفته‌اند، گفت: شاید حوزه طراحی و مهندسی آنچنان که باید مورد توجه دولت و بخش خودروسازی قرار نگرفته است.

وی افزود: برای این‌که در ساخت خودرو در حوزه طراحی در کلاس جهانی به برند بین‌المللی برسیم و در طراحی، نوآورانه و بدیع عمل کنیم و طرح‌های ما کیفیت لازم برای مشتری ایجاد کند، نیازمند سرمایه‌گذاری جدید هستیم.

غضنفری تصریح کرد: باید از ورود خودروساز به بازار سرمایه در حد گسترده جلوگیری کرد، خودروسازی را به حد مهندسی برگرداند و از اتلاف منابع جلوگیری کرد.

غفلت خودروسازان از طراحی‌ها

یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به این‌که بیشتر خودروسازان جهان در بخش طراحی و مهندسی از طراحان و کارشناسان ایتالیایی استفاده می‌کنند، افزود: خودروسازان ایرانی نیز در برخی موارد از طراحان ایتالیایی‌برای تولید داخل بهره‌ می‌گیرند.

قاسم مرادی با اشاره به این‌که پژو۲۰۶ مدل SD را ایتالیایی‌ها طراحی‌کرده‌اند، در گفت‌وگو با خبرنگار گسترش صنعت گفت: خودروسازان باید تدابیری بیندیشند تا طراحی خودرو در داخل کشور انجام شود. در این صورت از اتلاف منابع نیز جلوگیری خواهد شد.

به نوشته گسترش آنلاین، وی با تاکید بر این‌که خودروسازی یک صنعت مهم و استراتژیک در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است، تصریح کرد: این صنعت روز به روز در حال ارتقاست و طراحان زیادی از سراسر دنیا، دیدگاه‌ها و نقطه نظرهای خاص خود را در فرم و زیبایی این محصول ارائه می‌کنند؛ تا جایی که شرکت‌های بزرگ خودروساز، برای نزدیک‌تر شدن به دیدگاه‌های افراد یک کشور و به‌دست آوردن بازارهای بالقوه و بالفعل جهان، اقدام به تاسیس دفاتر طراحی در کشورهای مختلف جهان می‌کنند.

مرادی درباره طراحی و مهندسی خودرو در داخل کشور اضافه کرد: ایران‌خودرو از تازه‌ترین دستاوردهای طراحی و علمی برای خودروهای تولیدی خود مانند رانا و دنا استفاده کرده و با استفاده از پلتفرم داخلی، زیرساختی برای گونه‌های مختلف محصول با قوای محرکه گوناگون، فراهم ساخته است.

گروه خودروسازی سایپا نیز در این میان توانسته است تیبا را با استفاده از مهندسان و طراحان داخلی طراحی کند.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: اما هنوز خودروسازان ایرانی با استانداردهای جهانی و طراحی حرفه‌ای خودرو فاصله بسیاری دارند و باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهند.وی با تاکید بر این‌که خودروسازان ایرانی طراحی و مهندسی خودرو را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند و در برخی موارد کپی‌کاری می‌کنند، اضافه کرد: با توجه به این‌که فناوری طراحی و تولید خودرو در دست خارجی‌هاست، خودروسازان باید برای افزایش توان رقابتی خود در بازارهای داخلی و خارجی خودروهایی به‌روز و با استانداردهای جهانی طراحی و تولید کنند.

مرادی با اشاره به این‌که طراحی خودرو فرآیندی هزینه‌بر است، تصریح کرد: امروزه صنعت خودرو در آستانه یک جهش بزرگ قرار گرفته و طبیعی است که برای همگامی و هماهنگی با تغییرات جدید، شرکت‌های قطعه‌سازی باید با استفاده از فناوری‌های روز دنیا نسبت به اصلاح فرآیندهای تولید و سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه اقدامات جدی به عمل آورند، چراکه تنها به این ترتیب قادر به طراحی و تولید قطعات متناسب با نیازهای جدید خودروسازان و حرکت به سمت تولید صادرات‌گرا خواهند بود.

حمایت دولت از خودروسازان برای طراحی

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق، توسعه و طراحی در صنعت خودرو ضروری است بنابراین دولت باید نگاهی متفاوت در این راستا به صنعت خودرو کشور داشته باشد.

رضا رحمانی با اشاره به این‌که طراحی جذاب خودرو یکی از عوامل جذب مشتری محسوب می‌شود، افزود: دولت باید شرایط و امکانات لازم را برای این صنعت که لکوموتیو صنایع کشور محسوب می‌شود، فراهم کند، چرا که صنعت خودرو موجب رشد، توسعه و فعالیت دیگر صنایع است به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این صنعت باید از سوی مسوولان جدی گرفته شود.

وی با اشاره به این‌که طراحی چهار پلتفرم تا چهار سال آینده اقدامی ملی است که باید همه در آن مشارکت داشته باشند، تصریح کرد: در حال حاضر امکان فنی و عملیاتی طراحی و تولید پلتفرم‌های جدید در صنعت خودرو فراهم است. به طوری که در سال‌های گذشته نیز چنین پروژه‌هایی در صنعت خودرو ایران اجرایی شد و توان فنی و نیروی انسانی در صنعت خودرو وجود دارد.

رحمانی با تاکید به این‌که توانایی فنی و مهندسی بالایی که در شرکت‌های بزرگ خودروساز داخلی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها از توان مالی مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های کلان برخوردار نیستند، بنابراین دولت باید در این راستا خودروسازان را حمایت کند تا خودروسازان به این توانمندی برسند.

به گفته رئیس کمیسیون صنایع و معادن، اگر بخش تحقیق و توسعه خودروسازان فعال شود و منابع مالی خوبی به آن تزریق شود، شاهد خواهیم بود که طراحان ایرانی خودروهایی با استانداردهای جهانی و با کلاس بین‌المللی طراحی و مهندسی خواهند کرد.

رحمانی با اشاره به اهداف توسعه صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴، اظهار کرد: صنعت خودرو ایران با توجه به این سند صنعت خودرو ملزم به ارائه پنج پلتفرم است که دو پلتفرم داخلی و سه پلتفرم با مشارکت خارجی‌ها باید صورت گیرد. با توجه به این سند باید خودروسازان به مقوله طراحی و مهندسی خودرو بیشتر توجه کنند و باید با کمک پلتفرم‌های جدید این توان را در کشور تقویت کنند.

وی با بیان این‌که با تولید خودروهای کنونی نمی‌توانیم به اهداف سند چشم‌انداز برسیم، تصریح کرد: باید با طراحی پلتفرم‌های جدید توان تولید و طراحی در کشور تقویت شود. تا زمانی‌که بخش خصوصی فرمان طراحی خودروسازی‌ها را در دست نگیرد در این زمینه به جهش مناسبی دست نخواهیم یافت.

طراحی، نیازمند فعالیت منسجم

یکی دیگر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این باره با تاکید بر ضرورت اختصاص بخشی از بودجه شرکت‌های خودروساز به امر تحقیق و پژوهش و پروژه‌های تحقیقاتی، گفت: در حال حاضر بیشتر شرکت‌های خودروساز داخلی ایده‌ها و طرح‌های خوبی دارند که می‌توان در حوزه پژوهشی به‌کار گرفت، اما این اقدام به فعالیت منسجم خودروسازان در این مسیر نیاز دارد.

حسین گروسی با اشاره به این‌که یکی از فعالیت‌هایی که موجب توسعه بیشتر خودروسازی می‌شود طراحی پلتفرم‌ها و فیس‌‌لیفت‌های جدید توسط شرکت‌های خودروساز است، افزود: خودروسازان ایرانی متاسفانه به این مساله توجه کافی نکرده‌اند و در این زمینه اقداماتی انجام نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: برای تامین سرمایه لازم در طراحی پلتفرم‌های جدید، سرمایه شرکت‌های خودروساز باید افزایش یابد و این امر مستلزم اختصاص درصدی از سود شرکت‌های خودروساز به بخش تحقیق و توسعه و تامین سرمایه در این بخش است که به نظر می‌رسد این اقدام به تصویب در مجامع عمومی شرکت‌های خودروساز نیاز دارد.

وی تاکید کرد: علاوه بر تقویت بخش طراحی و مهندسی، ایجاد نوآوری‌های جدید در تولید خودروها، از راهکارهایی است که می‌توان در این راستا به کار گرفت، البته خلق چنین نوآوری‌هایی باید با همکاری مراکز تحقیقاتی خودروسازها و دانشگاه‌ها، به‌طور همزمان صورت گیرد.

گروسی گفت: اگرچه طراحی و توسعه محصول و راهبرد پلتفرم‌های مشترک در نگاه نخست به معنای تغییرات برجسته در ارتباط با شبکه تامین نیست، اما دو جنبه مهم که از پیامدهای توسعه محصولات و پلتفرم‌ها هستند باید در طول زنجیره مورد تاکید قرار گیرند. مورد نخست در ارتباط با کاهش هزینه از طریق توسعه پلتفرم‌هاست و مورد دوم کاهش زمان در طول زنجیره است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
پلت فرم
نظر بینندگان
!
!
!