یكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۲۸ | ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تبیین محورهای همکاری مشترک صنایع نظامی با خودروسازان
۰۹:۲۸ | ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
اجاره خودرو
سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

تبیین محورهای همکاری مشترک صنایع نظامی با خودروسازان

سرپرست وزارت صمت گفت: چند محور برای همکاری مشترک صنایع نظامی و خودروسازان تعریف شد که مهمترین آن، انجام کار مشترک در حوزه نیروی محرکه بود تا بتوان از فناوری‌ها، امکانات و ظرفیت‌های حوزه صنایع موشکی در صنایع مرتبط با صنعت خودرو استفاده کرد.

به گزارش پرشین خودرو، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بر ضرورت بکارگیری ظرفیت‌های مشترک همکاری برای توسعه بخش های مختلف صنعتی و معدنی کشور و به ویژه در حوزه صنایع خودروسازی تاکید کرد و گفت: امروز مجموعه صنایع نظامی و به ویژه صنایع موشکی کشور، در لبه دانش قرار گرفته و ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این صنعت، به شمار می‌رود؛ بنابراین باید از این الگوی پیشرو و موفق، در توسعه دیگر صنایع بهره گرفت.

وی افزود: این دستاوردها نماد افتخار، توسعه بکارگیری فناوری و پیشرفت دانش‌محور در کشور هستند و باید بیش از پیش، تقویت شوند.

مدرس خیابانی، با بیان اینکه پیرو فرمان مقام معظم رهبری و طرح سوال ایشان مبنی بر اینکه چگونه کشور می‌تواند در پرتاب ماهواره و یا ساخت پهپاد و حتی دسترسی به صنایع فوق پیشرفته مثل نانوتکنولوژی و یا سایر صنایع نظامی به توفیقات بزرگی دست یابد، اما در صنایع غیرنظامی مثل خودرو، هنوز وابسته است، تصریح کرد: این سخنان موید آن است که تکلیفی بزرگ به گردن بخش صنعت کشور قرار گرفته است؛ به نحوی که باید بتوان از این الگوی پیشرو و موفق، در توسعه دیگر صنایع استفاده کرد.

 

همکاری صنعت خودرو با صنایع دفاعیبه گفته سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، نباید فراموش کرد توفیقات صنایع نظامی در شرایطی است که سال‌های متمادی، این بخش از صنعت کشور با انواع تحریم‌ها و تهدیدات دشمنان مواجه بوده و علیرغم همه آنها، روی پای خود ایستاده است؛ به نحوی که اکنون، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک اقتدار انکارناپذیر در دنیا معرفی شده است.

وی اضافه کرد: در جلسه امروز که با حضور خودروسازان برگزار شد، موضوع استفاده از تجربیات و الگوهای موفق صنایع نظامی به ویژه صنایع موشکی مطرح و مشخصاً چند محور برای همکاری مشترک تعریف شد که مهمترین آن، انجام کار مشترک در حوزه صنعت خودرو و نیروی محرکه بود تا بتوان از فناوری‌ها، امکانات و ظرفیت‌های حوزه صنایع موشکی در صنایع مرتبط با صنعت خودرو استفاده کرد تا در نهایت، بتوان قطع وابستگی کامل در این بخش را محقق کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در چارچوب این همکاری مشترک، به دنبال تولید خودرو ملی و خودروها و موتورسیکلت های برقی با کمترین وابستگی لازم در کشور هستیم و درصددیم گام‌های واقعی به این سمت برداشته شود که صنعت خودروسازی کشور، همچون صنعت موشک سازی به افتخار ملی تبدیل شود؛ ضمن اینکه بتوان فرمان مقام معظم رهبری را لبیک گفت.

مدرس خیابانی گفت: دیگر موضوع مورد توجه در جلسه مشترک با فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت‌های پراکنده هر دو حوزه است و در همین راستا، با دستگاه‌های نظامی و نهادهای عمومی جلسات متعددی برگزار شده تا بتوان ارتباط منطقی و همراه با هم افزایی بین ظرفیت‌های دو طرف را برقرار کرد.

وی تاکید کرد: در دو بخش صنایع نظامی و غیرنظامی کشور، توانمندی‌های قابل ملاحظه ای وجود دارد که در مواردی دو طرف از این ظرفیت‌ها اطلاع کافی ندارند و به همین دلیل، ضرورت دارد یک پیوندی بین این دو بخش ایجاد شود.

سرپرست وزارت صمت بیان کرد: با پیوند این ظرفیت‌های پراکنده، می‌توان انتظار داشت تا جهش واقعی تولید شکل گرفته و آنچه مدنظر مقام معظم رهبری در همه ابعاد کمی و کیفی آن است، محقق شود؛ در این صورت در عمل با تحقق جهش تولید، وابستگی‌های مختلف کشور از بین می رود.

مدرس خیابانی گفت: جهش در آن بخش از تولید که وابستگی‌های ارزی بالایی دارد، مدنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست؛ بلکه باید به سمت تعمیق و توسعه ساخت داخل حرکت کرده و فناوری‌ های مرتبط با مجموعه‌های مختلف صنعتی را مورد استفاده قرار دهیم.

وی افزود: برای دستیابی به جهش تولید، توسعه صنعتی کشور و ‌نگاه پیشرو به صنایع، باید ارتباط سازنده و موثری میان صنعت و مراکز آموزشی، تحقیقاتی پژوهشی و دانشگاهی ایجاد شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!