دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۴ | ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
توافق سازمان بنادر و منطقه آزاد برای نحوه اداره بندر چابهار
۱۴:۴۴ | ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
گرندکس

توافق سازمان بنادر و منطقه آزاد برای نحوه اداره بندر چابهار

سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد چابهار در خصوص نحوه اداره نخستین بندر منطقه آزاد کشور با یکدیگر تفاهم نامه امضا کردند.

به گزارش پرشین خودرو، محمد راستاد با اشاره به اهمیت استراتژیک بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری در عملکرد منطقه آزاد چابهار، گفت: این تفاهم نامه با هدف گسترش همکاری‌های متقابل، تسریع در ارائه خدمات حمل و نقل بندری و دریایی و اجتناب از تداخل و موازی کاری در این فعالیت‌ها منعقد شده است.


معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان مکانیزم قانونی اعمال قوانین و مقررات منطقه آزاد در بنادر چابهار، تأکید کرد: استفاده از تسهیلات و مزایای قانونی منطقه آزاد در دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری، دستاورد مهمی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری محسوب می‌شود.


مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: الحاق بندر چابهار به منطقه آزاد و تسری مزایا و تسهیلات قانون منطقه آزاد به بنادر، رقابت پذیری بندر چابهار را ارتقا خواهد داد و فرصت‌های جدیدی را برای توسعه سرمایه گذاری در محدوده منطقه آزاد فراهم خواهد کرد.

راستاد افزود: تسهیلات و مزایای قانونی مناطق آزاد، گشایش خیلی خوبی را برای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در بندر و منطقه آزاد چابهار ایجاد خواهد کرد و به سهولت بیشتری در جریان مبادله و ترانزیت کالا منجر خواهد شد.

 

بندر چابهارراستاد با اشاره به ارزش افزوده ناشی از استفاده مزیت‌های قانونی منطقه آزاد تاکید کرد: در رویکرد جدید دولت برای برای توسعه فعالیت‌های تولیدی پسکرانه ای و ایجاد کارخانجات تولیدی با ارزش افزوده بیشتر در محدوده بندر چابهار و منطقه آزاد چابهار، از این پس، واردات مواد خام اولیه و فعالیت‌های تولیدی ارزش افزوده‌ای از طریق بندر شهید بهشتی رونق بیشتری خواهد یافت و امکان توسعه ظرفیت این بندر از ۸ و نیم میلیون تن به ۲۳ میلیون تن در سال را فراهم می‌کند.

راستاد امضای این تفاهم نامه و توسعه ظرفیت تولیدی و خدماتی در بنادر شهید بهشتی و کلانتری را در راستای توسعه سواحل مکران و رونق ترانزیت محور شرق دانست و گفت: یکی از مطالبات دو کشور هند و افغانستان در تفاهم نامه سه جانبه دالان چابهار، استفاده از ظرفیت‌های قانونی در مناطق آزاد بود که هم اکنون محقق شده است و امیدواریم با با اعمال این قوانین و مقررات، انگیزه بیشتری در واردکنندگان، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و سرمایه گذاران ایجاد شود.


بنادر چابهار، رقابتی تر و جذاب‌تر می‌شود

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز امضای این تفاهم نامه را در شرایط فعلی اقتصادی کشور و مقطع حساس کنونی، بسیار حائز اهمیت و مؤثر بر رونق بازرگانی و تجاری منطقه دانست و از سرمایه گذاری ها و نگاه فرابخشی و تعاملی سازمان بنادر و دریانوردی قدردانی کرد.

عبدالرحیم کردی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه، روند سرمایه گذاری و فعالیت‌های بندری را تسهیل خواهد کرد، تاکید کرد: با رقابت پذیری و جذاب‌تر شدن فعالیت‌های دریایی و بندری در بندر شهید بهشتی، این بندر یک گام دیگر برای تبدیل شدن به مگاپورت نزدیک تر می‌شود.

کردی الحاق بنادر چابهار به منطقه آزاد را یک اتفاق بزرگ و دستاورد حائز اهمیت در دولت دوازدهم برشمرد و گفت: پیش بینی شده است تا امتیازات و مشوقات قانون منطقه آزاد، بدون کم و کاست در محدوده بنادر اعمال شود.

منبع: مهر

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!