دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۲۰ | ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
برقی شدن ون و وانت در کالیفرنیا اجباری شد
۱۵:۲۰ | ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
گرندکس

برقی شدن ون و وانت در کالیفرنیا اجباری شد

ایالت کالیفرنیای آمریکا می خواهد طومار صنعت خودرو را در هم بپیچد و اعلام کرده تا سال 2024 همه ون ها، وانت ها و کامیون ها باید برقی شوند.

به گزارش پرشین خودرو، با این که سه غول خودروسازی قدیمی و سنتی آمریکا در دیترویت ایالت میشیگان پایگاه دارند اما با شروع خودروسازی در ایالات کالیفرنیا با تسلا،‌ رویدادهای مهمی برای صنعت خودروی این کشور در حال رقم خوردن است.


قانونگذاری در آمریکا در هر ایالت با ایالت دیگر فرق دارد و حالا قانونگذاران ایالت کالیفرنیا قانونی را تصویب کرده اند که گام بزرگی در گذار از ون ها، وانت ها و کامیون های بنزینی و گازوئیلی به خودروهای برقی یا هیدروژنی است.

این دستورالعمل ها از سال 2024 اجرایی می شوند و دامنه وسیعی از بخش های مختلف خودروهای تجاری سبک تا سنگین را شامل می شود. این خودروها مسئول جابه جایی میزان معتنابهی از کالا و بار از کالیفرنیا به دورترین نقاط دنیا است. همین حالا هم خیلی از کسب و کارهای دور اندیش منتظر قانون گذاران نمانده و می دانند عاقبت باید به این سو گرایش پیدا کنند،‌ از همین حالا برخی از ناوگان خود را به ویژه ناوگان وسایل نقلیه سبک تجاری را به خودروهای برقی و هیدروژنی مجهز می کنند.

به طور طبیعی کسب و کارهای نویی که از صفر طراحی وسایل نقلیه جدید را شروع می کنند،‌ یک قدم جلوتر از خودروسازان سنتی به حساب می آیند چون خودروسازان قدیمی،‌ میراثی بزرگ دارند که جلوی چابکی آنها را می گیرد. برای مثلا ممکن است یک کسب و کار جدیدی که کسی نامش را نشنیده باشد مثل نیکولا موتورز، در طراحی خودروهای تجاری الکتریکی از جنرال موتورز بهتر عمل کند. نیکولا موتورز انواعی از وسایل حمل و نقل سنگینی تولید می کند که سوخت آن هیدروژن است، حتی در دیترویت که مهد غول های خودروی آمریکا است، استارت آپی به نام «ریویان» موفق به عقد قرار داد برای تأمین 100 هزار دستگاه ون مخصوص تحویل کالا و بار به بزرگترین خرده فروش آمریکا یعنی آمازون شده است.

فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، در این زمینه گفته است: «ایالت کالیفرنیا بار دیگر هدایت ملت را به سمت هوایی پاک تر برعهده گرفته و اولین ایالتی است که وانت و ون با آلایندگی صفر را در دنیا اجباری می کند که از سال 2024 لازم الاجرا است. جوامع رنگین پوست و کودکان اغلب مجبورند هوای آلوده را تنفس کنند و قانونی که امروز به رأی گذاشته شد و به تصویب رسید ما را به آینده سالمتری نزدیک کرد که همه کودکان در آن بهتر نفس بکشند.»

 

برقی شدن ون ، وانت ، کامیون

کالیفرنیا مدت مدیدی است که سازندگان خودرو و وانت را تحت فشار قرار داده که آلایندگی محصولاتشان را کاهش دهند. چون اندازه بازار این ایالات در بین سایر ایالت ها بسیار قابل توجه است، تصمیم هایش هم آثار بزرگتری روی بقیه کشور می گذارد.

بر اساس همین قوانینی که به تازگی تصویب شد، حداقل 40 درصد تراکتورها و تریلی ها هم باید تا سال 2024،‌ به آلایندگی صفر برسند. کامیون های اندازه متوسط مثل F-250 یا شورولت سیلورادو اچ دی باید تا سال 2035 در سیستم جایگزینی خودروهای فرسوده از سیستم حمل و نقل خارج شوند و باید تا همان سال 2035، حداقل 75 درصد از ناوگان در حال تردد آلایندگی صفر داشته باشند. برای رسیدن به این هدفگذاری،‌ تا آن زمان تمامی وسایل نقلیه دولتی یا حکومتی 100 درصد با آلایندگی صفر خواهند بود.

طبیعی است دوست داران محیط زیست به شدت سنگ این قانون را به سینه می زنند. اما به همان اندازه تحلیل گران و مقام های رسمی در صنعت خودرو،‌ به عملی بودن این خواسته تردید دارند. جد مندل Jed Mandel رئیس انجمن سازندگان قوای محرکه و کامیون آمریکا هشدار داده است که به چند دلیل کامیون ها و وانت های برقی و هیدروژنی، پاسخ مناسب برای این معضل نیست، و می گوید: «فقط کنار گذاشتن یا حذف کردن وسایل نقلیه بنزینی و گازوئیلی راه حل ماجرا نیست،‌ به یک زیرساخت عظیمی نیاز است که جایگزین جایگاه های سوخت هم بشود. و این فقط یک بخش ماجرا است.»

همه خودروسازان با جد مندل موافق نیستند برای مثال اندی شوارتز Andy Schwartz‌ از مشاوران و سیاستگذاران در خودروسازی تسلا میگوید: «زیرساختهای شارژ خودرو می تواند ایجاد شود و در حال ایجاد است.»

هفته گذشته شرکتی به نام الکتریفای آمریکا سفر در مسیر غرب به شرق به فاصله 2700 مایل از لس آنجلس تا واشنگتن دی سی را برای خودروهای برقی با ایجاد جایگاه شارژ سریع 350 کیلووات ممکن کرد که 11 ایالت را پوشش می دهد.

شرکت نامبرده با سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری فولکس واگن که بخشی از آن جبران رسوایی دیزل گیت است، برای ایجاد 10 هزار جایگاه شارژ سریع برنامه ریزی کرده است. ضمن آن که شرکت هایی مثل چارج پوینت و ای وی گو هم برنامه های مشابهی را دنبال می کنند.

تسلا هم در حال گسترش شبکه شارژ خودرو است مخصوصاً که برای وانت سایبرتراک خود به آینده امید بسته است.

البته خودروسازان قدیمی مثل فورد هم در بخشی ازاین بازار رو به گسترش در حال سرمایه گذاری هستند برای مثل سه شرکت فورد، کاکس و آمازون کنسرسیومی ایجاد کرده اند و 700 میلیون دلار سرمایه خود را روانه شرکت ریویان کرده اند که تا سال 2024 تعداد 100 هزار دستگاه وانت برقی برای تحویل کالا و بار به آمازون خواهد داد. آمازون قرار است برند هامر خود را که یک وانت غول پیکر است به برقی تبدیل کند که از سال 2021 وارد بازار می شود. دایملر ای جی مادر کمپانی مرسدس بنز هم که برندهایی نظیر فرایتلاینر دارد، در حال برنامه ریزی برای وانت های برقی است. از خودروسازان شرقی، تویوتا هم روی وانت غول پیکر کنورث در حال کار کردن است که سوخت آن هیدروژن است اما تا ورود آن به بازارهای دنیا ممکن است یک دهه طول بکشد.

تا سال 2023 حداقل 10 وانت سبک چه در استارت آپ ها و چه در خودروسازان سنتی آمریکا عرضه خواهد شد،‌از جمله هامر جنرال موتورز، سایبرتراک تسلا و وانت تمام برقی F-150 فورد.

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!