چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۲:۵۲ | ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
سفرهای خردادماه نسبت به نوروز افزایش یافت
۱۲:۵۲ | ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
اجاره خودرو

سفرهای خردادماه نسبت به نوروز افزایش یافت

گزارش جدیدی که توسط یک مسیریاب بومی منتشر شده، نشان می‌دهد میانگین روزانه سفر در مسیرهای مهم در روزهای تعطیل خردادماه نسبت به تعطیلات نوروز رشد ۳.۵ برابری داشته است.

به گزارش پرشین خودرو، فرودین امسال زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد و محدودیت‌هایی برای سفر وضع شد، مسیریاب و نقشه «نشان» اعلام کرد مسافرت‌های نوروز امسال نسبت به سال ۹۸ بیش از ۷۱ درصد کاهش داشته است. اما بررسی‌های تازه نشان می‌دهد در مجموع در سه دوره تعطیلات رسمی در خرداد ماه، میانگین روزانه مسافرت‌ها در ۹ محور مهم کشور ۳.۵ برابر بیشتر از سفرهای نوروزی بوده‌ است؛ سفرهایی که البته در زمان نوروز با محدودیت‌هایی نیز همراه بودند.

این در حالی است که هنوز درباره پایان یافتن موج اول شیوع کرونا و آغاز موج دوم بیماری کووید-۱۹، بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد و آمارهای رسمی وزارت بهداشت نیز حکایت از آن دارند که وضعیت کرونا در چندین استان کشور وخیم است. با این وجود افزایش رفت‌وآمد بین شهری، گواه آن است که این شرایط می‌تواند به انتقال بیشتر این ویروس دامن بزند.


آمارهای رسمی وزارت بهداشت هم حکایت از آن دارد که در ۹ تیرماه، ۱۶۲ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده‌اند؛ رقمی که بالاترین آمار رسمی مربوط به قربانیان کرونا از ابتدای ورود این ویروس به ایران است.

 

سفربین ۹ مسیر مهم سفر در خرداد ماه، محور «تهران-قم»، ۳۰ درصد از حجم سفرها را به خود اختصاص داده است و محورها «کرج- رشت» با ۱۹ درصد و «تهران-همدان» نیز با ۱۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

محور «تهران-قم»، در خرداد ماه شلوغ‌ترین محور بوده است. محوری که «تهران-قم»، کریدور خروجی تهران است علاوه بر شهر قم، سفرها به سمت اصفهان، کاشان، یزد، بندرعباس و... نیز از این مسیر انجام می‌شود. این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که در مقایسه با نوروز ۹۹، محور «تهران-قم» ۳.۵ برابر شلوغ‌تر بوده است.

محور دیگری که در رتبه دوم پرترددها قرار می‌گیرد، «کرج-رشت» است که باز هم در تعطیلات رسمی خرداد ماه، آمارهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده و در مقایسه با دوران نوروز، ۴.۵ برابر افزایش سفرها را شاهد بوده است. محور «تهران-همدان» نیز که در ایام نوروز پر رفت‌وآمدترین محور شناخته شده بود، در خرداد ماه سومین محور پرتردد کاربران مسیریاب نشان بوده است.

کم‌ترددترین محورها نیز «اصفهان-یزد» و «اصفهان-شیراز» بوده‌اند. هر چند که این محورها نیز نسبت به نوروز تقریبا سه برابر افزایش سفر داشته‌اند.

منبع: ایرنا
 

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
سفرنوروزکرونا
نظر بینندگان
!
!
!