چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۶ | ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
توقیف خودرو تبعات قانونی دارد
۱۴:۴۶ | ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
اجاره خودرو

توقیف خودرو تبعات قانونی دارد

پرشین خودرو: معاون حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با تاكید بر اینكه محرومیت از حقوق اجتماعی افراد از جمله محرومیت از استفاده از وسیله نقلیه نیازمند قانون است گفت: مشكلات زیست‌محیطی مانند آلودگی هوا را نمی‌توان صرفا با اقدامات پلیسی رفع و رجوع كرد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، سرهنگ محبی با اشاره به مصوبه 16 اسفندماه سال گذشته مربوط به سازمان محیط زیست در خصوص جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده در 8 كلانشهر آلوده كشور گفت: بر اساس این مصوبه نیروی انتظامی موظف شده است از اول تیرماه سال جاری از تردد خودروهای فرسوده با سن‌های تعیین شده در این كلانشهرها جلوگیری كند.

وی با اشاره به اینكه جلوگیری از تردد خودرو همان توقیف وسیله نقلیه است و فرد از استفاده خودرو محروم می‌شود، افزود: توقیف خودرو تبعات قانونی دارد و بر اساس قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی توقیف وسایط نقلیه صرفا در موارد مصرح قانونی یا تصادفات فوتی و جرحی و یا با دستور مقام قضایی امكانپذیر است و در سایر موارد ماموران پلیس مجاز به توقیف وسیله نقلیه نیستند.

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا با تاكید بر اینكه محرومیت از حقوق اجتماعی افراد حتما نیازمند قانون است، افزود: به لحاظ قانونی تكلیفی كه مصوبه مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست برای نیروی انتظامی قرار داده با قانون مجلس در این زمینه مغایر است.

وی با تاكید بر اینكه اساسا قانونگذار تكلیف مالایطاق وضع نمی‌كند افزود: این بدان معنی است كه قانونگذار تكلیفی را تعیین می‌كند كه امكان اجرای آن برای مجری و مردم فراهم باشد.

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا با اشاره به اینكه هدف اصلی این مصوبه كاهش آلودگی هوا بوده است گفت: در عین حال مشكلات زیست‌محیطی را نمی‌توانیم صرفا با اقدامات پلیسی رفع و رجوع كنیم بلكه باید با ارائه تسهیلات و تشویق در این زمینه وارد عرصه شد.

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا با تاكید بر اینكه قصد دولت حمایت از مردم است به ایسنا گفت: دولت در 27 اسفندماه سال گذشته مصوبه دیگری دارد كه سبك و سیاق آن مغایر مصوبه قبلی است و در آن ضمن ایجاد تسهیلاتی برای از رده خارج كردن خودروهای فرسوده و دادن مهلت‌هایی در این خصوص حتی برای اتوبوس‌های شهری فرسوده هم تسهیلات قرار داده است.

وی با اشاره به مصوبه 27 اسفندماه سال گذشته هیات دولت تصریح كرد: بر این اساس سن فرسودگی اتوبوس‌های درونشهری در شهرهای غیر كلانشهر و مراكز استان‌ها مشروط به اخذ معاینه فنی 15 سال تعیین شده است. از سوی دیگر خودروهایی كه تا پایان سال 91 به سن فرسودگی می‌رسند تا سال 92 پانزده میلیون ریال، خودروهایی كه در سال 92 به سن فرسودگی می‌رسند تا پایان سال 91 پانزده میلیون ریال و در سال 92 ده میلیون ریال و خودروهایی كه در سال 93 به سن فرسودگی می‌رسند تا پایان سال 91 پانزده میلیون ریال و در سال 92 دوازده میلیون ریال تسهیلات دریافت می‌كنند و پس از آن هیچ كمك بلاعوضی برای از رده خارج كردن دریافت نمی‌كنند.

وی تصریح كرد: می‌توان با راهكارهایی مانند مهلت دادن،‌ ایجاد محدودیت در ارائه خدمات به صورت مرحله‌ای و ... نسبت به برخورد با خودروهای فرسوده اقدام كرد ولی اقدامات یكباره و سلب مالكیت وسیله نقلیه عملا سلب حقوق اجتماعی مردم بوده و به لحاظ قانونی دارای اشكال است.

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا با اشاره به اینكه بخشی از این خودروهای فرسوده تاكسی‌ها هستند گفت: توقیف این خودروها موجب خروج آنها از چرخه حمل و نقل عمومی شده و علاوه بر تبعات اجتماعی و اقتصادی با حقوق شهروندی نیز منافات دارد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
توقیف
نظر بینندگان
!
!
!