چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۲۸ | ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
تحقق تولید قطعات های تک خودرو با تكیه بر توان دانش بنیان ها
۱۱:۲۸ | ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
اجاره خودرو
عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:

تحقق تولید قطعات های تک خودرو با تكیه بر توان دانش بنیان ها

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: در شرایطی كه صنعت خودرو با تحریم روبرو است و واردات برخی از قطعات با دشواری صورت می گیرد، می توان با همكاری مجموعه های دانش بنیان نسبت به تولید قطعات خاص اقدام كرد.

به گزارش پرشین خودرو، بهنام نیكفر درباره استفاده از توان مجموعه های دانش بنیان در صنعت خودرو، تصریح كرد: مجموعه های دانش بنیان در بخش های مختلف پیشرفت خوبی داشتند و به واسطه حضور آنها در اقتصاد، برخی از مشكلات حوزه تولید برطرف شده است.

وی افزود: از آنجا كه كشور با تحریم روبرو است و امكان واردات برخی از قطعات خودرو وجود ندارد، بهترین راهكار این است كه از توان مجموعه های دانش بنیان فعال در حوزه خودرو استفاده كرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان كرد: شركت های خودروسازی با اعلام اینكه در تولید كدام قطعات می خواهند از توان مجموعه های دانش بنیان استفاده كنند، می توانند به سمت حل مشكلات تولید حركت كنند.

وی با بیان اینكه بخشی از مشكلات بازار خودرو و گرانی رخ داده به جهت كاهش تولید خودرو و عدم تجاری سازی خودروها (به علت نقص قطعه) است، گفت: با حضور مجموعه های دانش بنیان، صنعت خودرو تقویت می شود و این امكان برای شركت های خودروسازی فراهم خواهد شد تا تیراژ خود را بالا ببرند و دیگر خودرویی به علت تحریم و نقص قطعه در پاركینگ شركت های خودروساز باقی نماند.

اثرگذاری مطلوب دانش بنیان ها

این فعال اقتصادی تصریح كرد: تولید قطعات "های تك" خودرو با تكیه بر توان دانش بنیان ها محقق خواهد شد؛ البته شركت های قطعه سازی هم در این حوزه فعالیت های بزرگی انجام دادند ولی دانش بنیان ها به جهت ماهیتی كه دارند می توانند در این زمینه اثرگذاری خوبی داشته باشند.

 وی افزود: پیشنهاد می كنم كه برای توسعه همكاری ها، دفاتر مشتركی بین شركت های خودروسازی و مجموعه های دانش بنیان ایجاد شود تا در پی آن بتوان به تولیدی دست یافت كه نخست، مورد نیاز صنعت خودرو باشد و دوم، هم افزایی بین مجموعه ها صورت گیرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: همكاری دانش بنیان ها با قطعه سازان هم از دیگر موضوعاتی است كه می توان دنبال كرد؛ در حال حاضر قطعه سازان زیادی در كشور فعالیت می كنند اما به نظر می رسد برای رشد صنعت قطعه سازی و در ادامه خودروسازی باید از مجموعه های دانش بنیان بیش از گذشته استفاده كرد.

شروع همكاری های سه جانبه

وی خاطرنشان كرد: استفاده از توان دانش بنیان ها در صنایع مختلف ضروری است اما اگر می خواهیم در صنعت خودرو پیشرفت های مناسبی حاصل شود بهتر است كه مشاركت با برخی از شركت های خارجی را دنبال كنیم؛ درست است كه در شرایط تحریمی به سر می بریم اما شركت های خودروسازی با مذاكره می توانند از توان مهندسی خودروسازان و قطعه سازان خارجی استفاده كنند.

نیكفر گفت: خودروسازان باید به سمتی حركت كنند كه خودروها به جهت كیفیت ارتقاء پیدا كنند، از این رو تاكید می كنم كه حركت به سمت دانش بنیان ها تقویت شود و فضای همكاری دو جانبه و حتی سه جانبه ( قطعه سازان- خودروسازان- دانش بنیان ها) فراهم شود تا شاهد رونق و رشد صنعت خودرو باشیم.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!