دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۴۵ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
شکست انحصار با بومی سازی 3000 قطعه در کروز
۱۳:۴۵ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
اجاره خودرو
کروز از زنجیره واردات خارج شد؛

شکست انحصار با بومی سازی 3000 قطعه در کروز

یکی از مشکلاتی که همواره مانع تحقق پویایی در صنعت خودرو شده و بارها مورد انتقاد کارشناسان نیز قرار گرفته، وابستگی قطعه سازی و خودروسازی به واردات است.

به گزارش پرشین خودرو، با این وجود مشکلات تنها به این مساله ختم نشده و محدودیت در واردات مواد اولیه، انحصار و عدم اختصاص ارز صادراتی و دولتی نیز از مشکلات اصلی قطعه سازان شده است.

تامین قطعات وارداتی از طریق شرکت‌های داخلی یکی از برنامه ها برای شکستن انحصار واردات قطعات خودرو است، از این رو شرکت صنایع تولیدی کروز بزرگترین و پیشرفته ترین قطعه ساز کشور با بومی سازی 3000 قطعه دیوار انحصار را شکسته تا به بازار خودرو سر و سامانی دهد.

شاید تا قبل از شروع تحریم ها شرایط طوری بود که کروز برخی از قطعات خودرو را با واردات برای خودروسازان تامین می کرد اما با شروع تحریم های ظالمانه آمریکا و عدم امکان واردات، کروز با همت متخصصان و مهندسان داخلی آستین را بالا زد و در دو سال اخیر بسیاری از قطعات استراتژیک خودرو مانند ECU، ایربگ و... را بومی سازی کرد تا با تولید ملی، تامین این قطعات برای همیشه از زنجیره واردات حذف شود.

 البته به دلیل عدم وجود برخی مواد اولیه و یا به صرف نبودن استفاده از نمونه داخلی، کروز در حال حاضر فقط برخی از مواد مورد نیاز خود را از خارج تامین می کند و از صفر تا صد قطعات در داخل تولید می شود. مهندسان کروز علاوه بر بومی سازی قطعات خودرو، ماشین الات مورد نیاز در روند تولید را نیز می سازند و خودکفایی کامل در این مجموعه حاصل شده است.

کروز حذف واردات و رونق تولید ملی را کلید حل بسیاری از مشکلات دانسته که با رفع موانع تولید اشتغال، صادرات و توسعه رونق خواهد گرفت و در این راستا توسعه ساخت داخل در کروز مزیت دار و حذف واردات با هدف کاهش ارزبری نیز در برنامه ریزی‌های این مجموعه گنجانده شد. افزایش سطح داخلی سازی قطعات به منظور افزایش اشتغالزایی، کاهش ارزبری و... اساس کار مجموعه است که در ابتدا فعالیت خود را در این زمینه با مهندسی معکوس آغاز کرد و در سال های اخیر به توانایی طراحی قطعات خودرو همگام با دانش روز دنیا دست یافته است.

علاوه بر آن رونق تولید ملی در این بنگاه اقتصادی سبب ایجاد اشتغال مستقیم برای 12هزار نفر و اشتغال غیر مستقیم برای 60 هزار نفر شده است و حدود سه هزار قطعه مورد استفاده در یونیت های متفاوت مجموعه بومی سازی شده است و در این راستا بیش از 300 مجموعه ی قطعه ساز با آن در حال همکاری هستند که علاوه بر اشتغال ایجاد شده، صرفه جویی ارزی سالانه بیش از 50میلیون دلار را به همراه داشته است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!