چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۰ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
خودکفایی موجب کاهش قیمت خودرو می شود
۰۹:۵۰ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
گرندکس
هدف گذاری 10 میلیارد یورویی وزارت صمت برای خودکفایی در خودرو؛

خودکفایی موجب کاهش قیمت خودرو می شود

به جرات می‏ توان گفت در صورت تحقق خودکفایی، قیمت خودروها کاهش خواهد یافت. زیرا ایران کشوری با تقاضای بالا و بازار بکر و مهیجی برای خودرو است. استقبال مردم در ثبت‏ نام‏ های اخیر خودروسازی‏ ها خود تاییدی بر این ادعاست.

به گزارش پرشین خودرو، بر اساس سیاست ‏ها و با شدت گرفتن تحریم‏ های ظالمانه آمریکا علیه ایران، تولید خودرو نیز مانند دیگر صنایع رو به افول گذاشت. بنابراین به دنبال راهکاری برای خروج از این بحران که زمانی برای پایان آن مشخص نبود، وزارت صمت با همکاری خودروسازان و قطعه سازان، در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری، موضوع خودکفایی و نهضت داخلی سازی را مطرح و در این مسیر قدم نهاد.

وزارت صمت هدف گذاری ۱۰ میلیارد یورویی را برای خودکفایی در بازه زمانی سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ در نظر گرفت و سهم هر یک از حوزه‏ ها را برای کاهش میزان ارزبری در دستیابی به این هدف تعیین کرد. هدف گذاری بر این اساس بوده است تا در سال ۹۸ حدود دو میلیارد یورو، سال ۹۹ حدود ۳.۳ میلیارد و سال ۱۴۰۰ معادل ۴.۷ میلیارد یورو از این میزان تحقق یابد.

در این میان، سهم صنایع حمل و نقل در این بازه زمانی ۱.۴ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. در واقع، برنامه ایران خودرو برای محقق کردن این هدف، استفاده از ظرفیت‏ های خالی واحدهای تولیدی، نوسازی و بازسازی صنایع موجود، تکمیل طرح‏ های نیمه ‏ساخته، سرمایه ‏گذاری ‏های جدید و در نهایت، هدایت شرکت ‏های دانش بنیان برای تقویت ساخت داخل است. بر همین اساس، مدیریت واردات و هدایت آن به سمت نیازهای اساسی کشور هدف اصلی این خودروساز است.

چرایی برگزاری میزهای خودکفایی

همکاری در برگزاری میزهای خودکفایی از تیرماه سال گذشته و با هدف ایجاد الگویی برای دیگر صنایع در حوزه ساخت داخل کلید خورد و در این راستا تاکنون چهار میز برگزار شده است. در میز شماره چهار که در روز دوازدهم تیرماه امسال برگزار شد، قراردادی در قالب ۲۴ پروژه عملیاتی برای تولید ۴۰ قطعه از قطعات اصلی مورد نیاز محصولات تولید گروه صنعتی ایران خودرو، میان ساپکو و ۲۰ قطعه‌ساز توانمند داخلی به امضا رسید.

 شرکت ساپکو، طبق این قرارداد و در راستای اجرای طرح جهاد خودکفایی قطعات پیشرفته خودرو، داخلی سازی ۴۰ قطعه به ارزش ۶۰۸ میلیارد تومان را در دستور کار خود قرار داد تا با اجرای آن سالانه ۴۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی نصیب صنعت و اقتصاد کشور شود.

پیش از این، ایران خودرو در میزهای اول تا سوم ساخت داخل وزات صمت، در قالب ۴۵ پروژه برنامه عملیاتی بومی سازی ۸۵ قطعه از قطعات با فناوری بالا را در دستور کار خود قرار داده بود. تاکنون از این تعداد، ۲۴ پروژه قطعات باکاهش ارزبری ۳۶ میلیون یورویی تحقق یافته است.

هم چنین پیش از این، رویدادهای فناورانه برای آشنایی بیشتر صنایع با شرکت ‏های دانش بنیان و تبادل نیازها برگزار شده بود. سامانه «توانیران» نیز برای شرکت‏ های دارای محصولات استاندارد و با هدف ایجاد تعامل میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات راه ‏اندازی شده و تفاهم‏نامه مشترکی با ایدرو و ایمیدرو و فعالان حوزه نوآوری انجام و مذاکراتی با شرکت ‏های نفتی و پتروشیمی در زمینه مواد اولیه و تجهیزات صورت گرفته است.

ایران خودرو در نظر دارد تا نمایشگاهی دایمی در شهر آفتاب برای نمایش نیازها و توانمندی‏ های تمامی بخش ‏های حمل و نقل برپا کند. در بخش ‏های دیگر حمل و نقل مانند ریلی، دریایی و هوایی با وجود تیراژ پایین، ارزبری بالاست و داخلی ‏سازی منجر به صرفه‏ جویی ارزی قابل توجهی خواهد شد.
 

خودکفایی سبب کاهش قیمت خودروها می شود

به گفته مدیران ساپکو، به جرات می‏ توان گفت در صورت تحقق خودکفایی، قیمت خودروها کاهش خواهد یافت. زیرا ایران کشوری با تقاضای بالا و بازار بکر و مهیجی برای خودرو است. استقبال مردم در ثبت ‏نام‏ های اخیر خودروسازی ‏ها خود تاییدی بر این ادعاست.

مذاکراتی که با صندوق نوآوری و شکوفایی و نیز سازمان گسترش و نوسازی و هم چنین تفاهم‏ نامه‏ ای که با ایمیدرو و پتروشیمی به امضا رسیده، تامین مواد اولیه و منابع مالی را تسهیل کرده است. پیش‏ بینی می‏ شود، میزهای ساخت داخل چهارگانه با اجرای این توافقات به نتیجه قابل قبولی برسند. از طرف دیگر، بخش دوم کمک‏ های مالی در دست مذاکره است و به‌ زودی نهایی خواهد شد. البته خودروسازان با ارزیابی مجدد دارایی‏ های خود و تبدیل آن می‏ توانند کمبودهای مالی را جبران کنند.
 

برگزاری جشن خودکفایی در سال ۱۴۰۰

ایران خودرو در نظر دارد به منظور نیل به خودکفایی، خودرویی مطابق با استانداردهای ۸۵ گانه‏ ای که به روز و قابل عرضه در بازارهای بین‏ المللی است تولید کند. در حال حاضر محصول پروژه 132K و فیس لیفت‏ هایی که به تازگی بر روی محصولات قدیمی پیاده شده‏ اند تمامی این ویژگی ‏ها را دارند. به اعتقاد مدیران ایران خودرو، توان نوآوری در کشور بالاست و طراحانی که در این خودروساز فعالیت می‏ کنند، قدرت طراحی در سطح بین‏ المللی را دارند و طراحی و تولید محصولی جدید در هر سایت خودرویی این شرکت کاری دور از ذهن نیست. بنابراین، هدف گذاری جشن خودکفایی در سال ۱۴۰۰ نه تنها سناریوی خوش‌ بینانه‌ای است بلکه از همین حالا هم قابل دسترس است.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!