جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
واگذاری تعیین قیمت خودرو به هیات مدیره شرکتهای خودروسازی
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
اجاره خودرو
/اختصاصی/یک قطعه ساز داخلی درخواست کرد:

واگذاری تعیین قیمت خودرو به هیات مدیره شرکتهای خودروسازی

یک قطعه ساز داخلی خواسته جدی قطعه سازان از دولت و مجلس را اصلاح قیمت خودرو اعلام کرد و بر این اساس درخواست کرد تعیین قیمت خودرو به هیات مدیره شرکتهای خودروسازی واگذار شود.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، یک فعال قطعه سازی کشور با بیان این مطلب و با اعلام اینکه با قیمت های فعلی، اقتصاد خودروسازی نمی چرخد، تصریح کرد: مسیری که در پیش گرفته شده است جز ورشکستگی صنعت خودرو نتیجه دیگری نخواهد داشت.

وی گفت: امروز خودروساز پولی برای پرداخت مطالبات قطعه ساز ندارد و هر روز که می گذرد قطعه سازان به لحاظ مالی ضعیف تر می شوند در حالی که با سیر صعودی نرخ ارز و مواد اولیه هر لحظه رقم مطالباتشان بی ارزش تر می شود.

این قطعه سازی داخلی با تاکید بر ایجاد بستری برای واقعی شدن قیمت خودرو از دولت و متولیان امر درخواست کرد تعیین قیمت خودرو را به هیات مدیره شرکتهای خودروسازی واگذار کنند تا با واقعی شدن قیمت خودرو ، مشکل بازار و صنعت خودرو حل شود.

وی در ادامه با توجه به رشد لحظه ای نرخ ارز و مواد اولیه، نسبت به نبود چشم انداز فعالان اقتصادی از شرایط بازار ارز و نهاده های تولید در هفته های پیش رو گلایه کرد و گفت: متاسفانه امروز پولی برای قطعه ساز باقی نمانده که برای خرید مواد اولیه هزینه کند که بخش مهمی از این شرایط ناشی از عدم توان مالی خودروساز در پرداخت مطالبات قطعه سازان ایجاد شده است.

این قطعه ساز بزرگ با انتقاد نسبت به مقاومت برخی مسئولان در خصوص قیمت خودرو به طرح این سوال پرداخت و اظهار کرد: در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که آیا با واقعی شدن قیمت خودرو برای تولید یک میلیون دستگاه خودرو در کشور مشکلی پیش خواهد آمد؟ در حالی که بنا به نظر بیشتر کارشناسان اقتصادی در صورتی که قیمت خودرو واقعی شود میزان تقاضا برای خودرو به یک سوم کاهش خواهد یافت.
 

خط تولید خودرو


مکانیزیم بانک مرکزی در تخصیص ارز صنعت قطعه سازی را فلج کرد!

وی همچنین با اشاره به اینکه امروز برای تولید 800 یا یک میلیون دستگاه خودرو میزان ارز مورد نیاز مشخص است، تاکید کرد: متاسفانه 3 ماه است که بانک مرکزی صنعت قطعه سازی را فلج کرده است و با ایجاد محدودیت در تخصیص ارز ، پیچیده ترین مکانیزم را برای واردات بوجود آورده است.

این مدیر ارشد قطعه سازی در پایان با اشاره به افزایش چند برابری بیشتر کالاهای مصرفی و سرمایه ای در کشور خاطر نشان کرد: معلوم نیست قیمت خودرو چه قبحی برای مسئولان دارد که تا این میزان نسبت به عدم افزایش آن پافشاری می کنند در حالی که با اصلاح قیمت و بهبود اقتصاد خودروساز، مطالبات قطعه سازان نیز تسویه خواهد شد.
 

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!