جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۲:۳۹ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه رفت
۱۲:۳۹ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
اجاره خودرو

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه رفت

گروه اعزامی سازمان هواپیمایی کشوری، امروز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹ به همراه جعبه‌های سیاه پرواز PS۷۵۲ سانحه دیده اوکراینی، وارد لابراتوار دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه BEA شدند.

به گزارش پرشین خودرو، جلسه هماهنگی هم‌اکنون در حال برگزاری است و کار بازیابی و دریافت اطلاعات جعبه‌های سیاه از امروز آغاز خواهد شد.


براساس گزارش سازمان هواپیمای کشوری، جعبه‌های سیاه هواپیمای مذکور پس از وقوع سانحه بلافاصله به سازمان هواپیمایی کشوری تحویل داده شده و در محل امنی در همین سازمان تحت تدابیر فنی و امنیتی مناسب طبق مقررات، نگهداری شد. جعبه‌های سیاه روز جمعه ۲۷ تیرماه سال جاری با رعایت پروتکل‌های فنی و امنیتی و همراهی پلیس فرودگاه‌ها در معیت تیم تخصصی از محل این سازمان به فرودگاه امام خمینی منتقل و رهسپار پاریس شد. پس از ورود به پاریس هم با هماهنگی سفارت ایران در پاریس، پلیس فرانسه مسئولیت محافظت از جعبه‌ها را تا محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و پس از آن به لابراتوار برعهده گرفت.


در ادامه‌ این گزارش آمده است: مطابق مقررات بین المللی و قوانین داخلی سازمان هواپیمایی کشوری، ایران مسئولیت بررسی سانحه مذکور را برعهده دارد. با توجه به اینکه مقامات قضایی نیز در حال رسیدگی به پرونده هستند، مقام محترم قضایی نیز مطابق استانداردهای ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو در فرآیند بازخوانی حضور دارد و بازخوانی جعبه‌های سیاه با هدایت مسئول بررسی سانحه و در لابراتوار فرانسه صورت می‌گیرد.

 

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی


در اجرای مقررات بین‌المللی، کشور طراح و سازنده‌ی هواپیما و همچنین اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره‌بردارهواپیما از طریق معرفی نماینده رسمی در مراحل بررسی سانحه شرکت می‌کنند. با توجه به اینکه بازخوانی در لابراتوار کشور فرانسه انجام می‌شود، این کشور نیز با معرفی نماینده‌ای در تحقیقات مرتبط شرکت می‌کند.

سایر کشورها که به دلایلی نظیر جان باختن اتباع خود ذینفع موضوع رسیدگی به سانحه هستند نیز می‌توانند نسبت به معرفی کارشناسانی در جریان روند بررسی سانحه قرار گیرند و از طریق مسئول بررسی سانحه به داده‌ها و گزارش نهایی بررسی سانحه دسترسی داشته باشند.

براساس مقررات بین‌المللی، کشورهای کانادا، سوئد، آلمان و انگلستان درخواست خود را مبنی بر حضور نماینده در فرآیند بازخوانی ارائه کردند که با موافقت مسئول بررسی سانحه، نمایندگان کانادا، سوئد و انگلستان جهت مشاهده فرآیند بازخوانی در فرانسه حضور دارند.

هدف از انجام این تحقیقات، ارتقای سطح ایمنی هوانوردی از طریق شناسایی و رفع زمینه‌ها و علل رخداد آن بوده و مستقل از رسیدگی‌های قضایی در دست انجام است.

منبع: ایسنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!