دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۳:۲۸ | ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
خودروهای پرخطركشور معرفی شدند
۱۳:۲۸ | ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
اجاره خودرو

خودروهای پرخطركشور معرفی شدند

پرشین خودرو: رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از ابطال پلاك عمومی تاكسی‌هایی كه نسبت به ارائه خدمات به شهروندان اقدام نمی‌كنند خبر داد و در عین حال گفت: بررسی‌های پلیس نشان می‌دهد خودروهای وانت نیسان، وانت پیكان و پراید سه خودروی پرخطر در كشور هستند.

به گزارش پرشین خودرو»، سردار اسكندر مومنی روز یكشنبه با اشاره به طرح هدفمندی یارانه‌ها، آنرا فرصتی برای كشور دانست و افزود: اثرات اجرای این طرح در حوزه حمل و نقل هم در كوتاه مدت و هم در بلند مدت مشهود است.

وی با اشاره به اینكه پلیس در دو حوزه برای طرح هدفمندی یارانه ها اقدام كرده است گفت: موضوع اول روانسازی ترافیك به خصوص در معابر درونشهری است.

رییس پلیس راهور ناجا با تاكید بر اینكه 80 درصد تصادفات كلانشهرها تصادفات خسارتی زیر 5/1 میلیون تومان هستند كه در صورت سازش دو طرف نیازی به كروكی پلیس ندارند گفت: بر این اساس در صورتی كه شهروندان مراعات كنند می‌توانند تا 20 درصد در روان سازی ترافیك موثر باشند.

وی با اشاره به اینكه پلیس تلاش حداكثری خود را برای ارایه خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی با هدفمندی یارانه‌ها به كار می‌گیرد افزود: با توجه به اینكه بیش از 90 درصد جا به جایی بار و مسافر در كشور از طریق زمین انجام می‌شود، پلیس در تلاش است تا با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تمامی خودروهای حمل و نقل عمومی را در چرخه خدمت‌رسانی قرار دهد.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: متاسفانه تعدادی از خودروهای حمل و نقل عمومی به دلایل مختلف از چرخه خدمت رسانی خارج هستند و رانندگان آنها تنها از كارت سوخت این خودروها و تردد آسان در محدوده طرح ترافیك استفاده می‌كنند.

وی افزود: به عنوان مثال بررسی‌های انجام شده در یكی از شهرهای كشور نشان می‌دهد حدود 300 خودروی حمل و نقل عمومی هیچگونه خدماتی ارائه نمی‌كنند و تعدادی از آژانس‌ها نیز فقط نام آژانس را یدك می‌كشند و عملا وجود خارجی ندارند.

رییس پلیس راهور ناجا با تاكید بر اینكه پلیس به طور جدی با این دسته از خودروهای متخلف برخورد می‌كند گفت: بر این اساس پلاك خودروهای عمومی كه به شهروندان خدمت رسانی نكنند ابطال می‌شود.

ممنوعیت تردد خودروهای دارای لامپ زنون غیركارخانه‌ای و غیر استاندارد از 15 آذر

وی به لامپ‌های زنون اشاره و تاكید كرد: بر این اساس كارگروه تشكیل شده با توجه به شدت بالای نور این لامپها كه موجب خیرگی چشم و نابینایی مقطعی یك تا 4 ثانیه می‌شود و آسیبی كه به شبكیه چشم رانندگان وارد كرده و مخاطرات و تصادفات زیادی ایجاد می‌كند تا 15 آذرماه خودروهای دارای این لامپ‌های غیراستاندارد مهلت دارند نسبت به تغییر چراغ خود اقدام كنند.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینكه تعداد محدودی از خودروهای خارجی كه به صورت استاندارد از لامپ‌های زنون استفاده می‌كنند از شمول این ممنوعیت خارج هستند.

وی افزود: خودروهای دارای لامپ زنون استاندارد دارای محفظه، سیستم‌های پاك كننده اشعه و قطع كن‌های خودكار هستند، لذا اعلام كرده‌ایم شماره گذاری تمامی خودروهای تولید داخل یا وارداتی كه به صورت كارخانه‌ای بر روی آنها لامپ زنون نصب نشده باشد ممنوع است. از سوی دیگر مراكز نقل و انتقال و تعویض پلاك نیز هیچ گونه خدماتی به این گونه خودروها ارائه نمی‌كنند.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینكه رانندگان این دسته از خودروها تا 15 آذرماه مهلت دارند تا نسبت به تغییر چراغ خود اقدام كنند گفت: در غیر این صورت با این دسته از خودروها برابر قانون برخورد شده و ضمن اعمال جریمه از حركت آنها جلوگیری می‌شود.

وی به شماره‌گذاری خودروهای جدید و صدور گواهینامه رانندگی در كشور اشاره كرد و گفت: در هشت ماهه امسال یك میلیون و 150 هزار نفر گواهینامه جدید دریافت كرده‌اند و یك میلیون و 50 هزار خودروی جدید نیز در كشور شماره‌گذاری شده است كه میزان شماره‌گذاری خودروها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش داشته است.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینكه سالانه حدود 400 هزار دستگاه خودرو تنها وارد شهر تهران می‌شود گفت: بر این اساس در 8 ماهه امسال روزانه بیش از یكهزار خودرو تنها در تهران شماره‌گذاری شد. این در حالیست كه در سال جاری تنها 120 هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شده است.

وی با اشاره به اینكه شمار كشته‌های تصادفات در كشور به ازای هر ده هزار دستگاه خودرو از 12 به 11 و به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت از 32 به 31 نفر كاهش یافته است به آمار تصادفات مهرماه اشاره كرد و گفت: در مهرماه سال جاری علرغم تعطیلی سه روزه تلفات تصادفات رانندگی 2 درصد و شمار تصادفات نیز 10 درصد كاهش داشته است.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به تعطیلات سه روزه در دو هفته گذشته برای اعیاد قربان و غدیر گفت: حجم زیاد خودرو در این مدت بی سابقه بوده است به شكلی كه در عید قربان حجم سفرها حتی نسبت به تعطیلات نوروز نیز افزایش داشته است.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد تنها در جاده چالوس بیش از 22 هزار دستگاه خودرو در یك روز تردد كرده‌اند. این در حالیست كه با آمادگی كامل پلیس و همكاری خوب مردم شاهد تلفات زیادی نبودیم.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به بكارگیری 40 هزار نیروی پلیس و 10 دستگاه بالگرد برای كنترل ترافیك در تعطیلات اخیر گفت: این در حالیست كه محورهای شمالی كشور هیچكدام لاین جدا كننده رفت و برگشت ندارند.

وی با اشاره به اینكه آمایش جمعیت در مناطق شمالی و دامنه‌های البرز با میزان خودرو متناسب نبوده است گفت: بر این اساس شهروندان خصوصا در تعطیلات نباید سفر خود رابر اساس مسافت تنظیم كنند بلكه باید سفر خود را بر اساس زمان محاسبه نمایند.

وی تاكید كرد: حداقل زمان سفر در تعطیلات سه برابر زمان عادی است.

كنترل معاینه فنی و تجهیزات ایمنی زمستانه در مبدا صورت می‌گیرد

رییس پلیس راهور ناجا به طرح زمستانه اشاره كرد و گفت: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی امسال زمستان كم بارش تر ولی سردتر خواهیم داشت و طرح زمستانه از اواسط آذرماه در سراسر كشور آغاز می‌شود كه بر این اساس ماموران پلیس در مبدا نسبت به كنترل تجهیزات ایمنی خودروها معاینه فنی آنها اقدام كرده و از ادامه سفر جلوگیری می‌كنند. لذا به تمامی شهروندان توصیه می‌كنیم حتما نسبت به انجام معاینه فنی و رفع نقایص و تجهیزات خود تا پیش از سفر اقدام كنند چرا كه در غیر این صورت پلیس با خودروهای متخلف در این خصوص برخورد می‌كند.

وی در خصوص خودروهای پرخطر در كشور نیز گفت: بررسی‌های پلیس نشان می دهد خودروهای وانت نیسان، وانت پیكان و پراید جزو خودروهای پرخطر هستند. از سوی دیگر پلیس در شماره‌گذاری خودروهای جدید تمام اهتمام خود را به خرج می‌دهد كه این خودروها بدون استاندارد شماره‌گذاری نشوند اما در خصوص خودروهایی كه هم اكنون خط تولید انها در كشور دایر است به كارخانجات خودروساز اعلام كرده‌ایم كه باید نسبت به جایگزینی خودروهای غیر ایمن اقدام كنند.

رییس پلیس راهور ناجا در خصوص استفاده از برخی اسپری‌ها برای مخدوش كردن پلاك جهت ورود به محدوده طرح ترافیك نیز گفت: این گونه اقدامات كلاهبرداری بیش نبوده و هرگونه دستكاری پلاك ضمن اینكه جرم محسوب شده جریمه دارد و رانندگان متخلف ضمن كار غیر اخلاقی خود به دادگاه معرفی می‌شوند.

وی در خصوص لایحه اخذ جرایم رانندگی نیز گفت: خوشخبتانه با تمهیدات اندیشیده شده این لایحه پس از لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد.

رییس پلیس راهور ناجا به مصوبه آزاد شدن ورود كامیون‌های دست دوم در لایحه پنجم توسعه اشاره كرد و گفت: تصویب این بند در لایحه پنجم نیازمند طی مراحل نهایی و تدوین آیین نامه‌های مربوطه است كه در این خصوص قطعا مصالح و منابع مردم در نظر گرفته می‌شود.

موسسه استاندارد ممنوعیت شماره‌گذاری هیچ خودرویی را به دلیل عدم رعایت استانداردهای 51 گانه رسما به پلیس اعلام نكرده است

پلیس برای اعمال ممنوعیت شماره‌گذاری خودروها نیازی به قایم موشك بازی ندارد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ممنوعیت شماره‌گذاری خودروها به دلیل عدم رعایت استانداردهای 51 گانه گفت: موسسه استاندارد تا كنون شماره گذاری هیچ خودرویی را به دلیل عدم رعایت استانداردهای 51 گانه به طور رسمی به پلیس ابلاغ نكرده است.

رییس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوال دیگری در زمینه برخی اخبار ضد و نقیض برای شماره گذاری و یا عدم شماره‌گذاری برخی خودروها در كشور طی روزهای گذشته گفت: اگر پلیس لازم باشد شماره گذاری خودرویی را متوقف كند رسما اعلام می‌كند و نیازی به این قایم موشك بازی‌ها نیست.

وی ادامه داد: اینكه چطور یك كارمند در جایی كه به حوزه آن نیز مربوط نیست اعلام می‌كند كه شماره‌گذاری خودرویی متوقف شده است برای ما نیز مبهم است و باید علت آن را در جای دیگری جستجو كرد.

رییس پلیس راهور ناجا تاكید كرد: پلیس در شماره گذاری خودروها همه جوانب را رعایت می‌كند.

مسیرهای خاص تردد و یا عدم تردد موتورسیكلت‌ها در تهران مطالعه شده است

بیش از 50 درصد علت عدم توجه به جلو صحبت با تلفن همراه است

وی در خصوص موتورسواران نیز گفت: 30 درصد تصادفات فوتی كشور یك طرف موتورسوارند كه علت اصلی آنها صدمات و فوتی‌ها ضربه به سر اعلام شده است.

رییس پلیس راهور ناجا از مطالعه مسیرهای خاص تردد و یا عدم تردد موتورسیكلت‌ها در برخی شهرها مانند تهران خبر داد و گفت: این مطالعات برای تصویب نهایی باید به مراجع ذیربط ارائه شود.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اینكه بیش از 80 درصد علل وقوع سوانح و حوادث منجر به فوت و جرح، عدم استفاده از كمربند و كلاه ایمنی است گفت: بر این اساس امسال پلیس راهنمایی و رانندگی پلیس انتظامی 6 تخلف حادثه ساز را مانند عدم استفاده از كمربند و كلاه ایمنی، صحبت با تلفن همراه و سرعت و سبقت غیرمجاز و انجام حركات مارپیچ را در دستور كار خود قرار داده و با متخلفان برخورد كرده است.

رییس پلیس راهور ناجا به مشكلات استفاده از تلفن همراه اشاره كرد و گفت: هرچه ضریب نفوذ تلفن همراه افزایش می یابد عدم توجه به جلو توسط رانندگان نیز بیشتر شده و ما شاهد تصادفات بیشتری هستیم.

وی گفت: آمارها نشان می‌دهد بیش از 50 درصد علت عدم توجه به جلو صحبت با تلفن همراه است.

نظر بینندگان
!
!
!