دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۰۹:۴۶ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
تولید دوگانه‌سوزها در بهار افزایش یافت
۰۹:۴۶ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
اجاره خودرو

تولید دوگانه‌سوزها در بهار افزایش یافت

ایجاد تنوع در سبد سوختی خودرو و کاهش بار مصرف بنزین در کشور بعد از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه سال گذشته بار دیگر داغ شد. عزم جدی دولت برای ایجاد تنوع در سبد سوختی کشور سبب شد تا برنامه‌هایی به این منظور در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش پرشین خودرو، در برنامه های دولت افزایش تیراژ خودروهای دوگانه‌سوز در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز و همچنین ایجاد ساز و‌کاری برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای در حال تردد پیش‌بینی شده بود. این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد این برنامه‌ها در سال‌جاری نیز از سوی دولت دنبال می‌شود.
 

اما آماری که به‌تازگی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده گویای آن است که سهم محصولات دوگانه‌سوز از سبد محصولات تولید شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور تا پایان خرداد ماه سال‌جاری ۷/ ۳ درصد بوده است. این سهم در بازه مشابه در سال گذشته ۶/ ۲ درصد بود، با این حال به‌نظر می‌رسد با توجه به اهداف تعیین شده از سوی دولت برای تنوع بخشی در سبد سوختی کشور میزان تولید خودروهای دوگانه‌سوز بیش از پیش در برنامه تولید شرکت‌های خودروساز قرار گیرد.


طبق آمار مذکور، تا پایان فصل بهار سال‌جاری در مجموع ۷ هزار و ۷۹۷ خودروی دوگانه‌سوز در کشور تولید شده است که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته از رشد ۸/ ۴۷ درصدی حکایت دارد.

آمارهای منتشر شده تا پایان خرداد ماه ۹۸ گویای تولید ۵‌هزار و ۲۷۵ دستگاه خودروی دوگانه‌سوز توسط خودروسازان بوده است. البته باید به این نکته توجه کرد که تمام خودروهای دوگانه‌سوز تولیدی در بهار سال‌جاری توسط ایران‌خودرو تولید شده‌اند و خودروسازی سایپا همانند مدت مشابه در سال گذشته سهمی در تولید محصولات دوگانه‌سوز ندارد.

 

تولید دوگانه‌سوزهاایران‌خودرو در سایت‌های خراسان، تبریز و سمنان (اتومبیل‌سازی فردا که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود) اقدام به تولید محصولات دوگانه‌سوز کرده است.

آبی‌های جاده مخصوص در سایت خراسان خود پژو ۴۰۵ را به‌صورت دوگانه‌سوز تولید می‌کنند. همچنین دو محصول سمند دوگانه‌سوز و پژو پارس دوگانه‌سوز نیز به ترتیب در سایت‌های تبریز و سمنان این خودروساز تولید می‌شوند.

سایت خراسان ایران‌خودرو طی بهار سال‌جاری توانسته ۴ هزار و ۷۴۲ دستگاه پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز تولید کند. این میزان تولید در قیاس با تولید پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز در مدت مشابه سال گذشته حکایت از رشد ۵۰ درصدی در سایت خراسان دارد.

تولید سمند دوگانه‌سوز نیز در بازه زمانی ذکر شده در قیاس با مدت مشابه در سال گذشته از رشد برخوردار بوده است.

سایت تبریز ایران‌خودرو در تولید سمند دوگانه‌سوز توانسته رشدی بیش از ۴۲ درصد را از خود به‌جای بگذارد.

سایت تبریز این خودروساز طی سه ماه ابتدایی سال‌جاری توانسته تولید هزار و ۸۴۳ دستگاه سمند دوگانه‌سوز را در خطوط تولید خود نهایی کند، این در حالی است که در بهار گذشته هزار و ۲۹۲ دستگاه سمند دوگانه‌سوز در خطوط تولید این خودروساز تکمیل شده بود.

آمارهای تولیدی ثبت‌شده برای شرکت اتومبیل‌سازی فردا (سایت سمنان ایران‌خودرو) نیز نشان می‌دهد که طی سه ماه ابتدایی سال ۹۹ در مجموع هزار و ۲۱۲ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز در این سایت تولید شده است.

مقایسه میزان تولید پارس دوگانه‌سوز در این سایت طی بهار ۹۹ با میزان تولید همین محصول در بهار سال گذشته نشان‌دهنده رشدی بالغ‌بر ۴۷ درصد است.

ایران‌خودروی سمنان در بهار ۹۸ توانسته بود ۸۲۳ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز را در خطوط تولید خود نهایی کند.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!