سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۴۷ | ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
برخورد با تخلفات رانندگی استانی شد
۱۱:۴۷ | ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
اجاره خودرو

برخورد با تخلفات رانندگی استانی شد

پرشین خودرو: فرمانده پلیس راه كشور از اجرای طرح‌های استانی برخورد با تخلفات به تناسب بیشترین فراوانی رخداد حوادث و تخلفات رانندگی از فردا چهارشنبه در سراسر كشور خبر داد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، سرهنگ محمدرضا مهماندار با اشاره به آغاز سفرهای تابستانی گفت: بر این اساس حدود 10 هزار نفر نیروی عملیاتی پلیس راه در قالب 2500 تیم در جاده‌های كشور نسبت به كنترل ترافیك و برخورد با تخلفات رانندگی اقدام می‌كنند.

وی از برخورد با هفت تخلف عمده در جاده‌های كشور برابر اعلام قبلی خبر داد و گفت: بر این اساس برخورد با سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و تجاوز به چپ و راست، عدم استفاده از كمربند و كلاه ایمنی، حركات مارپیچ، حركت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها و استفدذه از تلفن همراه در حین رانندگی به طور ویژه مورد برخورد قرار می‌گیرد.

وی به جدول جرایم رانندگی اشاره كرد و گفت: بر این اساس جریمه سرعت غیرمجاز با توجه به میزان سرعت از 40 تا 100 هزار تومان و ده نمره منفی برای رانندگان شخصی، سبقت غیرمجاز و تجاوز به چپ 100 هزار تومان با پنج نمره منفی، حركت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها 100 هزار تومان با پنج نمره منفی، انجام حركات مارپیچ 100 هزار تومان با سه نمره منفی، صحبت با تلفن همراه در سرعت‌های بیش از 60 كیلومتر در ساعت 50 هزار تومان با سه نمره منفی و عدم استفاده از كمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان و یا كلاه ایمنی برای راكب و ترك نشین آن در جاده‌های كشور 30 هزار تومان جریمه به همراه دارد.

مهماندار از تجزیه و تحلیل تصادفات در كشور خبر داد و گفت: بر این اساس باتوجه به فراوانی و نوع تصادفات، طرح‌های ویژه‌ای به صورت هفتگی در جاده‌های كشور به مرحله اجرا گذاشته می‌شود از سوی دیگر با توجه به نوع تخلف در استان‌ها نیز طرح‌های ویژه پلیس راه به صورت استانی تشدید خواهد شد.

به گفته وی از ابتدای هفته جاری طرح تشدید برخورد با تخلفات ناوگان حمل بار و مسافر به مرحله اجرا گذاشته شده است كه بر این اساس كنترل نمره منفی این رانندگان، انجام تست مواد مخدر، الكل و روان گردان‌ها، برخورد با تخلفات حادثه‌ساز، كنترل دقیق ساعات مجاز رانندگی و كنترل استفاده از كمربند ایمنی برای راننده و تمامی مسافران این ناوگان انجام می‌شود.

فرمانده پلیس راه كشور به بیشترین تصادفات اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها در سه ماهه نخست امسال در جاده‌های كشور اشاره كرد و گفت: بر این اساس به ترتیب استان‌های البرز ، شرق استان تهران، زنجان، لرستان و قزوین بیشترین تصادفات این ناوگان را به خود اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر بیشترین درصد تصادفات فوتی و جرحی در سه ماهه اول امسال برای موتورسیكلت‌ها در استان‌های گلستان با 56 درصد، گیلان 50 درصد، بوشهر 43 درصد، خراسان رضوی 40 درصد و خراسان شمالی 36 درصد رخ داده است.

وی به تصادفات فوتی و جرحی ناوگان حمل بار اشاره كرد و گفت: بیش‌ترین تصادفات فوتی و جرحی كامیون‌ها، تریلرها و كامیونت‌ها در سه ماهه نخست امسال به ترتیب در شرق استان تهران، غرب استان تهران، یزد، هرمزگان و خوزستان رخ داده است.

مهماندار با اشاره به اینكه استان‌های سمنان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و ایلام دارای بیشترین تصادفات از شكل واژگونی بوده‌اند گفت: بیشترین علت واژگونی خستگی و خواب آلودگی و عدم توجه به جلو است كه بر این اساس آمارها نشان می‌دهد حدود 30 درصد تصادفات فوتی و جرحی در كشور از نوع واژگونی است لذا پلیس راه كشور برای این استان‌ها طرح‌های ویژه‌ای را به مرحله اجرا خواهد گذاشت.

فرمانده پلیس راه كشور یكی از عوامل اصلی تصادفات فوتی و جرحی در كشور را انحراف و تجاوز به چپ عنوان كرد و گفت: آمارها نشان می دهد در سه ماهه نخست سال جاری استان‌های كهگیلویه و بویراحمد، كردستان، خوزستان، ایلام و مازندران بیشترین تصادفات ناشی از انحراف و تجاوز به چپ را به خود اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر بیشترین تصادفات فوتی و جرحی نیز در راه‌های روستایی استان‌های خراسان جنوبی، كرمان، آذربایجان غربی و اصفهان به وقوع پیوسته است.

وی به تصادفات عابران پیاده اشاره كرد و گفت: متاسفانه آمارها نشان می‌دهد استان‌های گیلان، گلستان، آذربایجان غربی، مازندران و آذربایجان شرقی در سه ماهه نخنست امسال بیشترین تصادفات عابران پیاده را در راه‌های خود داشتند كه بر این اساس پلیس راه كشور تدابیر ویژه‌ای را برای این استان‌ها اتخاذ كرده است.

مهماندار حداقل فاصله مجاز برای رانندگی در جاده‌ها را حدود 100 متر عنوان كرد و گفت: در عین حال به رانندگان توصیه می‌كنیم حتما ضمن رعایت این فاصله در هنگام رانندگی به جلو توجه كامل داشته باشند.

وی از برخورد با رانندگان ناوگان مسافربری كه تخلفات حادثه ساز داشته، از موسیقی غیر مجاز استفاده كرده و برای فریضه نماز خودرو را متوقف نمی‌كنند در طرح تابستانه خبر داد و گفت:‌بر این اساس مسافران در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه می‌توانند ضمن اعلام به اولین پاسگاه پلیس راه مسیر با شماره تلفن 88255555 نیز تماس بگیرند.

فرمانده پلیس راه كشور در خصوص مدارك مورد نیاز برای تردد در جاده‌های كشور گفت: همراه داشتن بیمه نامه شخص ثالث، برگه معاینه فنی، كارت وسیله نقلیه و گواهینامه معتبر نیز چهار مدرك مورد نیاز برای رانندگان است و قطعا پلیس برابر وظایف قانونی خود در صورتی كه خودرو فاقد بیمه نامه شخص ثالث یا برگه معاینه فنی معتبر باشد خودرو را تا اخذ این دو مدرك متوقف می‌كند.

مهماندار در پایان اظهار امیدواری كرد با همكاری خوب رانندگان تابستان امسال، تابستان كم خطری برای شهروندان باشد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مهماندار
نظر بینندگان
!
!
!