سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۲۰ | ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
از پلاستیک بازیافت در ساخت آسفالت استفاده می‌شود
۱۴:۲۰ | ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
اجاره خودرو

از پلاستیک بازیافت در ساخت آسفالت استفاده می‌شود

کالیفرنیا در حال تست و آزمایش کیفیت و دوام آسفالتی است که از بازیافت پلاستیک در ساخت آن استفاده شده است و احتمال دارد که حتی دوام آن از روش های سنتی بیشتر هم باشد.

به گزارش پرشین خودرو، آسفالت کردن جاده ها کسب و کار کثیفی است. شاید دلیل آن هم استفاده از قیر سیاه نباشد. موادی که در فرایند آسفالت استفاده می شوند چندان با محیط زیست دوستی ندارند و زمانی که طول جاده های دنیا را در نظر بگیرید بیشتر عمق فاجعه را احساس می کنید.

حالا قرار نیست همه ی مواد تشکیل دهنده آسفالت از زباله باشد اما بخشی از آن اگر از زباله بازیافت باشد، مخصوصاً پلاستیک های دفع شده به محیط زیست هر چند مشکل را ریشه ای حل نمی کند اما دست کم این زباله ها را از اقیانوس خارج کرده و در سنگ فرش جاده ها به کار گرفته است. نه آن که زیان بار نیست،‌ اما شاید زیان آن به آبزیان کمتر می شود.


دو کمپانی کالترانس CalTrans‌ و تکنیسویل Technisoil‌ در بزرگراهی در اروویل کالیفرنیا Oroville‌ در آسفالت جاده ای از مواد پلاستیکی بازیافتی استفاده کرده اند. آنها همین کار را در چهارراهی در شهر لس انجلس هم سال گذشته کرده بودند که در حقیقت طرح آزمایشی یا در اصطلاح طرح پایلوت آنها بود که حالا در سطح وسیع تری آزمون خود را پس می دهد.

 

پلاستیک بازیافت

مدیر ناحیه 3 کالترنس، امارجیت اس بنیپال، در بیانیه ای اعلام کرده است: «ما از معرفی فناوری در حوزه توسعه پایدار بسیار هیجان زده هستیم که در آن از پلاستیک بازیافت شده برای آسفالت کردن تمام جاده ها در ایالت [کالیفرنیا] استفاده می شود. این فرایند برای محیط زیست بسیار مفید است چون با این کار بطری های پلاستیکی جمع آوری شده و در کاهش آلاینده ها و استفاده از ذخایر فسیلی مؤثر است.»

البته فرایندی که تکنیسویل روی این مواد انجام می دهد به مراتب دشوارتر از روش های قدیمی است. در این روش سه اینچ از آسفالت های قدیمی برداشته شده و با مواد پلیمری حاصل از بازیافت پلاستیک مخلوط شده و دوباره در آسفالت کردن و بازسازی جاده ها و مسیرها استفاده می شود. برای آسفالت کردن هر مایل تقریباً به 150 هزار بطری پلاستیکی بازیافتی نیاز است. این مخلوط به قدری ماندگاری و مقاومت دارد که می تواند برای سطح جاده هم استفاده شود و لازم نیست آن را در زیرسازی به کار بگیرند.

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!