چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۳۷ | ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
تست جاده روبوتاکسی ها در چین!
۱۰:۳۷ | ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اجاره خودرو

تست جاده روبوتاکسی ها در چین!

مسافران در چین به طور امتحانی سوار روبوتاکسی ها می شوند.

به گزارش پرشین خودرو، به منظور آشنایی مردم به فناوری های آینده گرا و ایجاد پذیرش در بین مردم، چینی ها از تاکسی های رباتی یا روبوتاکسی ها در «تست جاده» استفاده کرده اند. هر چند تا زمانی که خودران ها بدون دخالت انسان بتوانند به فعالیت بپردازند راه طولانی باقی مانده و موانع آن فقط فنی یا حفظ ایمنی نیست بلکه در حال حاضر مهمترین مانع،‌ قانون گذاری و نظارت است.

اما برای چین آن قدر مهم است که در رقابت و برتری جویی با آمریکایی ها کم نیاورند بلکه حتی دست بالاتر داشته باشند، کمپانی های بزرگ فناوری مثل بایدو (گوگل چینی ها) و علی بابا (آمازون چینی ها) از شرکت AutoX‌ و DiDi Chuxing‌ حمایت بی دریغ می کنند و در پروژه های پایلوت این شرکت ها به ویژه در بخش تاکسی های خودران مشارکت دارند. در حقیقت این کمپانی های چینی پا در عرصه ای گذاشته اند که تسلا و اوبر در آمریکا به دنبال آن هستند.


تلاش های مشابهی هم در آمریکا در حال انجام است. شیائو جیانشیونگ Xiao Jianxiong مدیر عامل اتوایکس در مصاحبه با آژانس فرانس پرس گفته است که تا پایان امسال خودروهای تمام خودکار وارد جاده ها و خیابان ها می شوند.

روبوتاکسی ها یا خدمات تحویل برای زمان های اوج تردد بسیار مناسب هستند و اگر ایمنی آنها به حد اطمینان بخشی برسد معضلات بزرگی را حل می کند اما برای رسیدن به این وضعیت مطلوب نیاز به گردآوری مقادیر عظیمی اطلاعات و به کارگیری نرم افزارهای پیچیده است.

 

روبوتاکسیمصرف کنندگان در چین با اشتیاق زیادی در صف استفاده از DiDi Chuxing‌ و انجام تجارت الکترونیک و پرداخت اینترنتی قرار گرفته اند و طرح پالیوت آن از ماه ژوئن در شهر شانگهای شروع شد.

کسانی که در این طرح آزمایشی شرکت کرده اند ابتدا اپلیکیشن موبایلی DiDi‌ را روی تلفن همراه خود نصب کرده اند. DiDi‌ تعدادی خودروی ولوو را به انواعی از سخت افزارها و نرم افزارهای لازم مجهز کرده و در حومه شهر مسافران را جابه جا می کند. این خودروها بدون نیاز به راننده شتاب می گیرند، به موقع ترمز می گیرند، به موقع چراغ راهنما را روشن می کنند و در ترافیک های سنگین هم بدون نیاز به کمک راننده دور می زنند.

منگ شینگ Meng Xing‌ قائم مقام عملیاتی DiDi‌ در مصاحبه با آژانس فرانس پرس می گوید،‌ هوش مصنوعی این سیستم به قدر کافی هوشمند شده و از عهده مدیریت و اداره اکثریت موقعیت های قابل پیش بینی بر می آید و راننده تقریبا هیچگاه نیاز به مداخله ندارد.

ایلان ماسک مدیر عامل تسلا در ماه ژوئیه اظهار نظری کرد که مثل همیشه جنجالی بود و انتقادهای زیادی را برانگیخت. از نظر او تا پایان سال 2020، خودران های برقی این شرکت می توانند به طور کامل و بدون دخالت راننده به حرکت درآیند که از نظر تحلیل گران این بخش از صنعت غیرممکن است.

پال لویس، رئیس سیاستگذاری تحقیقات در مرکز حمل و نقل انو Eno‌ در واشنگتن در مصاحبه با آژانس فرانس پرس گفته است که گام های توسعه فناوری خودران بسیار کُند و در حد ناامیدکننده است. او می گوید: «طراحان فناوری تازه می فهمند که محدودیت های هوش مصنوعی در مقایسه با مغز انسان تا چه حد است.» و تا رسیدن به حد مطلوب «راه بسیار طولانی در پیش است.»

در عوض شیائو از اتوایکس اعتقاد دارد که مهمترین موانع د رحال حاضر قوانین و نظارت است و الا تا دو یا سه سال دیگر این خودروها بدون نیاز به راننده یا مراقب ایمنی قادر به فعالیت خواهند بود.

بایدو، غول فناوری چینی مانند گوگل در حال امتحان کردن خودران ها در بیش از 10 شهر چین از جمله پکن است. همین حالا 45 روبوتاکسی این شرکت در حال آزمایش هستند.

همچنین 200 خودرو در فضایی به نام آپلو پارک در حال آزمایش هستند.

مدیر عامل DiDi‌ می گوید تا سال 2030 یعنی طی یک دهه، بیش از 1 میلیون خودروی بدون نیاز به راننده در خیابان ها و جاده های چین در حال تردد خواهند بود. در حال حاضر درصد خطای این خودروها کمتر از 0.5‌ درصد است و روزی فرا خواهد رسید که این خودروها ایمنی بیشتری نسبت به انسان ها تأمین خواهند کرد.
 

منبع: سایپا

!
!
!