جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۷:۱۰ | ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
مرسدس بنز توسط نوکیا، محکوم شد
۱۷:۱۰ | ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
اجاره خودرو

مرسدس بنز توسط نوکیا، محکوم شد

نوکیا برنده ی دومین راند جنگ دعوای حقوقی با مرسدس بنز در خصوص پرداخت هزینه های ثبت اختراع شد. این پرونده شامل 8 شکایت یا 8 راند است.

به گزارش پرشین خودرو، در جنگ حقوقی بین نوکیا و دایملر، بر سر استفاده از حق ثبت اختراع، کمپانی فنلاندی بر کمپانی آلمانی در راند دوم پیروز میدان بود. قاضی پرونده می گوید، مرسدس بنز برای حل این مشکل از خود همیت و جدیت کافی به خرج نمی دهد.


این نمونه ی کوچکی از جنگ های بزرگی است که بین صنعت خودرو و صنعت فناوری های کامپیوتر، اینترنت و موبایل در جریان است. بیشتر هم به این صورت است که صنعت خودرو از اختراعات صنعت کامپیوتر بهره مند می شوند و باید حق امتیاز یا در اصطلاح رویالتی بپردازد و صنعت خودرو در بسیاری از موارد، به دلیل آن که خودش با تحقیقات به این فناوری ها نرسیده، در صورتی که بخواهد از دست رنج دیگران استفاده کند، باید حق آن را هم بپردازد. اما معمولاً استفاده از این فناوری ها به قیمت خودروها می افزاید و رقابت را دشوار می کند.

صنعت خودرو بیش از گذشته از فناوری های مکان یاب، رهیاب، جهت یاب، سیستم های ارتباطاتی و مخابراتی و سیستم های ایمنی در خودران ها استفاده می کند.

نوکیا سالانه از رویالتی یا حق استفاده از فناوری های اختراع این شرکت 1.67 میلیارد دلار درآمد دارد و از این جهت برای نوکیا حیاتی است که در نبردهای حقوقی موفق باشد.

 

هزینه های ثبت اختراع

دادگاه مانهایم در آلمان گفته است که نه دایملر و نه هیچکدام از طرف های درگیر در این پرونده آمادگی کافی برای به نتیجه رساندن توافق حق امتیاز از خود نشان نداده اند. در حالی که نوکیا مستحق توافقنامه ای است که مفاد آن منصفانه، منطقی و غیرتبعیضی باشد. در اصطلاح به این نوع توافقنامه FRAND‌ می گویند که هر یک از حروف آن مخفف کلمات منصفانه، منطقی، و غیر تبعیضی است [fair, reasonable and non-discriminatory].

البته همین دادگاه در ماه فوریه همین امسال،‌ رأی منفی علیه این شرکت فنلاندی داده بود و این دعوی حقوقی شامل 8 شکایت می شود. شکایت سوم روز 5 سپتامبر رسیدگی می شود.

با این رأیی که دادگاه علیه دایملر داده است، می تواند حکمی از دادگاه بگیرد و جلوی فروش دایملر را بگیرد. اما نوکیا این کار را نمی کند چون مجبور است اوراق تضمینی به مبلغ 7 میلیارد یورو در اختیار دادگاه بگذارد.

به طور طبیعی مرسدس بنز هم می گوید نمی داند که دادگاه چرا به چنین نتیجه ای رسیده است و به طور قطع و یقین فرجام خواهی خواهد کرد [به رأی دادگاه اعتراض خواهد کرد].

نوکیا در عوض می گوید که دادگاه به شکل منصفانه ای عمل کرده است چون مرسدس بنز از فناوری SEP نوکیا در خودروهای خود بدون کسب مجوز بهره گرفته است و این کمپانی فنلاندی امیدوار است که دایملر به تعهدات خود به شکل منصفانه عمل کند.

کانتیننتال،‌ از بزرگترین تأمین کنندگان قطعه در اروپا هم به رأی دادگاه انتقاد دارد و می گوید کانتیننتال هم مثل مرسدس بنز مصرف کننده فناوری نوکیا است و پرونده ای در دادگاه آمریکا دارد.

آلمانی ها پیشنهاد کرده اند که این پرونده به بالاترین مقام دادگستری اروپا در لوگزامبورگ ارجاع شود اما دادگاه آلمانی این پیشنهاد را رد کرده و آن را صحیح نمی داند.

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!