دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۴/۱۰
فرار موتورسیکلتها از انجام معاینه فنی
۱۲:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۴/۱۰

فرار موتورسیکلتها از انجام معاینه فنی

پرشین خودرو: مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه مراکز معاینه فنی امکان معاینه موتورسیکلتها را دارند، گفت: سالانه 1500 موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه می کنند که در مقابل 3 میلیون و 700 هزار موتورسیکلتی که در سطح شهر تردد می کنند تقریبا چیزی معادل صفر درصد است.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید علی رضوی در نشست خبری که صبح سه‌شنبه برگزار شد با بیان اینکه 22 درصد آلودگیهای هوای پایتخت ناشی از موتورسیکلتهاست، افزود: اجباری برای معاینه فنی موتورسیکلتها وجود ندارد و 1500 موتورسیکلت نیز موتورهای پیک بادپا هستند.

وی در خصوص سنجش آلودگی صوتی در مراکز معاینه فنی گفت: مراکز ما امکان سنجش آلودگی صوتی را دارند اما قانونی در این رابطه وجود ندارد و اگر بخشنامه های لازم صادر شود حتما تست آلودگی صوتی نیز گرفته می شود.

آمار بالای تصادفات در سفرهای نوروزی و تابستانی

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی در ادامه به آمار بالای کشته شدگان تصادفات سفرهای نوروزی و تابستانی اشاره کرد و گفت: ما آمادگی ارائه خدمات ویژه به ماشینها را در این زمانها داریم اما در حال حاضر مراجعات ما آنقدر نیست که ما برنامه های ویژه ای در این زمینه بگذاریم.

وی از جلسات این مرکز با پلیس راهور تهران در کشور خبر داد و گفت: باید نظارتها در این رابطه افزایش پیدا کند.

ارائه تسهیلات به تاکسیها و اتوبوسها برای دریافت آرم معاینه فنی

رضوی با بیان اینکه جلساتی با شرکت واحد اتوبوسرانی و تاکسیرانی برگزار شده است، گفت: 7 هزار اتوبوس در تهران وجود دارد که برای تسهیلات معاینه فنی تفاهم‌نامه ای با این شرکتها به امضاء رسانده ایم که براساس آن رانندگان اتوبوس تنها 4 هزار تومان و رانندگان تاکسی تنها 1700 تومان برای دریافت معاینه فنی خودرو باید بپردازند، در غیر اینصورت هیچ گونه خدماتی به آنها داده نمی شود.

وی با تاکید بر لزوم معاینه فنی مجتمع برای کاهش آلودگی هوا و ایمنی بیشتر گفت: 80 درصد از آلودگیهای هوا توسط منابع متحرک تولید می شود و تصادفاتی که ناشی از انحراف به چپ و راست است، منشأ اصلی اش نقص فنی خودرو است.

کنترل سیستماتیک معاینه فنی خودروها

رضوی با اشاره به اجباری شدن داشتن برگه معاینه فنی در سال 87 و اوج مراجعات مردم به این مراکز گفت: ما در آن زمان سه شیفت به خودروها خدمات ارائه می کردیم تا آنجا که بخش خصوصی نیز وارد میدان شد اگر این روند ادامه پیدا می کرد ما می توانستیم بانک اطلاعات خودروها را ایجاد کنیم به این معنی که 15 میلیون خودرویی که در سطح کشور در حال تردد هستند، اطلاعاتشان ثبت شود و هر کدام که به 3 معاینه فنی رسیده اند، با ارسال اخطاری به آنها یادآوری شود.

وی با بیان اینکه مراکز معاینه فنی قابلیت خدمات رسانی به سه میلیون خودرو را در سال دارند، گفت: متاسفانه حرف از تغییر قانون معاینه فنی و 5 ساله شدن آن مراجعات به ما کاهش پیدا کرد که انتظار ما این است که نیروهای کنترل کننده با جدیت بیشتری در این رابطه اقدام کنند.

رضوی از دریافت گواهینامه ISO 1401 توسط مرکز معاینه فنی خبر داد و گفت: برخی گمان می کنند تلاش ما برای تشویق شهروندان به دریافت معاینه فنی برای کسب درآمد است در حالی که مدیریت شهری را با تخفیفات بسیار این خدمات را ارائه می کند و استفاده از زمینهای این مراکز که هر کدام 40 هزار متر مربع است می تواند سودآور باشد اما افزایش آمارهای تصادفات و سرطانها در کشور ما را نگران کرده و خواستار حل مشکلاتی هستیم که با یک معاینه فنی ساده قابل رفع است.

رئیس ستاد مرکزی معاینه فنی با اشاره به درخواست مدیریت شهری از استانداری برای مراجعه خودروهای دولتی به این مراکز گفت: متاسفانه بخش اندکی از خودروهای دولتی به مراکز معاینه فنی مراجعه می کنند که ما درخواست می کنیم اگر قرار است بخشنامه‌ای در این رابطه صادر شود، هر چه زودتر صادر و اگر کاری انجام نشده است برای حل این مشکل اقداماتی انجام شود. متاسفانه مراجعات خودروهای دولتی سال به سال بدتر می‌شود.

وی در ادامه به معاینه فنی خودروهای حمل و نقل عمومی مانند اتوبوسها و تاکسیها اشاره کرد و گفت: اتوبوسها باید در سال 2 بار به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند که در حال حاضر تنها یک بار مراجعه می کنند. در خصوص تاکسیها نیز باید هر سه ماه یکبار مراجعه به مراکز معاینه فنی انجام شود که این رقم نیز تنها یک بار در سال است و ما امیدواریم با تفاهم نامه هایی که به امضا رسیده این رقم بهبود پیدا کند.

رضوی در خصوص آخرین وضعیت پیگیریهای این ستاد برای تغییر قانون 5 ساله شدن معاینه فنی گفت: نامه ای به کمیسیون حقوقی مجلس ارسال کردیم تا اصلاح قانون در دستور کار قرار گیرد که امیدواریم نمایندگان تازه مجلس به این موضوع مهم توجه بیشتری داشته و هر چه سریعتر قانون اصلاح شود.

تجهیز 3 هزار تاکسی پراید به قطعه کاتالیست

رئیس ستاد مرکزی معاینه فنی در ادامه با اشاره به همکاری این ستاد با خودروسازان گفت: با مشارکت سایپا، سازمان محیط زیست و ستاد مرکزی معاینه فنی 3 هزار دستگاه تاکسی پراید قطعه کاتالیست خود را تعویض می کنند زیرا این قطعه معمولا بعد از یکسال خاصیت خود را از دست می دهد.

کاهش 25 درصدی مراجعات خودروها در 3 ماهه اول سال 91

وی با بیان اینکه در سالهای 87، 88 و 89 تا یک میلیون و 180 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه می کردند، گفت: این آمار در سال 90 به 770 هزار ریال خودرو رسید که در سه ماهه اول سال 91 با 25 درصد کاهش به 163 هزار خودرو رسیده است.

به گفته رضوی، استمرار بر معاینه فنی خودروها می تواند مشکل آلودگی هوا و نقص فنی خودروها را حل کنند و با روشهای نقطه ای راه به جایی نخواهیم برد.

رئیس ستاد مرکزی معاینه فنی خاطر نشان کرد: در تفاهمنامه ای با پلیس قرار است تمامی خودروهای پلیس نیز به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

برچسب ها:
معاینه فنی
نظر بینندگان
!
!
!