چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۴۳ | ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
واکنش نیکولا به انتشار اتهام‌ و افت سهام
۱۵:۴۳ | ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
اجاره خودرو

واکنش نیکولا به انتشار اتهام‌ و افت سهام

نیکولا به انتشار اتهام ها علیه این شرکت واکنش نشان داد و تهدید به اقدام حقوقی کرد.

به گزارش پرشین خودرو، یک مؤسسه مالی تحقیقاتی به نام هیندنبرگ Hindenburg Research یک گزارش 15 هزار کلمه ای علیه نیکولا منتشر کرد که به تازگی 11 درصد از سهام آن را جنرال موتورز خریداری کرده است. و همین مسئله باعث تنزل 41 درصدی ارزش این شرکت شده در حالی که خبر خرید سهام آن توسط جی ام، ارزش آن را 53 درصد بالا برده بود و انگار هر آن چه در معامله با جنرال موتورز کسب کرده بود یک شبه به باد رفت.

در این گزارش ادعاهایی در خصوص مرحله توسعه و تکامل این شرکت مطرح شده و این که در حساب و کتاب های آن دستکاری شده و تکنولوژی لازم را به دست نیاورده، استخدام در آن بر اساس شایسته سالاری نبوده و نسبت های فامیلی در استخدام مؤثر بوده است.


نیکولا هم به این اتهام ها واکنش نشان داده و می گوید که این ادعا «صحیح» نیستند. نیکولا بیانیه ای منتشر کرده که در آن آمده است: یک شرکت فعال در فروش استقراضی short sellers [شرکت های سرمایه گذاری که اوراق بهاداری را به صورت استقراضی به دست می آورد و آن را در بازار می فروشد و برنامه ریزی می کند که همان را دوباره هنگام افت قیمت خریداری کند. ] که هدف آن دستکاری در بازار و سود بردن از کاهش ارزش سهام یک شرکت است اقدام به انتشار یک گزارش نموده و در آن قصد وارد آوردن اتهام به بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره آن با اطلاعات گمراه کننده دارد. به بیان واضح تر این گزارش تحقیق نیست و صحت ندارد. این روش «بزن و در رو» فقط از حرص و طمع و به منظور سودجویی انجام شده است.


نیکولا اطلاعات مورد نیاز ناظران اوراق بهادار آمریکا موسوم به SEC‌ را گردآوری و ارائه کرده اما منتشر نکرده است. شرکت حقوقی کرکلند و الیس Kirkland & Ellis LLP‌ هم به نمایندگی از نیکولا از مؤسسه تحقیقاتی هیندنبرگ شکایت خواهد کرد.

حالا توپ در میدان ناظر اوراق بهادار است که اظهار نظر کند. کرکلند و الیس نامی آشنا و باپرستیژ است که در نبردهای حقوقی گذشته در صنعت خودرو سابقه ای درخشان دارد و حتی فولکس واگن هم بعد از رسوایی دیزل گیت در سال 2015 این مؤسسه حقوقی را استخدام کرد. جنرال موتورز هم در بزرگترین پرونده حقوقی خود که مربوط به سویچ های معیوب بود از این مؤسسه حقوقی کمک گرفت.

جنرال موتورز هم در این چالش دست از حمایت از نیکولا نکشیده با این که به ارزش سهام این شرکت لطمه وارد آورده است.

نکته مهم در این خبر این است که سال گذشته بلومبرگ هم چنین اتهام هایی را مطرح کرده بود و نکته ای که درک آن سخت است این است که چرا جنرال موتورز این موضوع را سبک و سنگین نکرده بود. مخصوصاً که قرار است خودروی برقی نیکولا به نام بدجر Badger‌ را جنرال موتورز مهندسی و تولید کند و با نام جنرال موتورز عرضه نماید. این همکاری در ابتدا به نظر می رسید که به نفع هر دو شرکت باشد. حالا با این اتهام ها شاید ضرر آن برای جنرال موتورز بیشتر باشد.

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!