چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۰:۰۶ | ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
ترس از آینده و افزایش دوباره قیمت ها!
۱۰:۰۶ | ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

ترس از آینده و افزایش دوباره قیمت ها!

این روزها با توجه به شدت تحریم ها و عدم ثبات اقتصادی، قیمت ها مرتبا در حال رشد است و مدام این سوال در ذهن مردم به وجود می آید که این همه افزایش قیمت برای چیست؟

به گزارش پرشین خودرو، چرا کارخانجات تولیدی کشور مدام با تغییر و افزایش قیمت دلار آنها هم قیمت های خود را عوض می کنند؟ آیا گران فروشی می کنند؟ این سوالی است که باید پاسخ داده شود و با نگاه کردن به وضع موجود می توان دریافت که مواد غذایی، مسکن، لوازم خانگی و برقی، خودرو و ... همه و همه در حال افزایش هستند، افزایش هزینه های گوناگون تولید کننده را نیز در فشار قرار می دهد اما برای بقا چاره دیگری ندارد.

افزایش قیمت ارز در کنار تورم افزاینده موجود هم تولید کننده و هم مصرف کننده را در تمام ابعاد زندگی و کار مورد فشار قرارداده است، این روزها شاهد افزایش روز افزون قیمت مواد خوراکی، پوشاک، مسکن، لوازم برقی و الکترونیکی و خودرو هستیم، همین امر سبب شکایت مردم می شود، به عنوان نمونه یکی از مواردی که این روزها بحث های فراوان پیرامون آن می شود در مورد خودرو است، قیمت خودرو هم به مانند سایر کالاها در حال افزایش است و گاهی تغییرات آن در برخی مدل ها با سرعت زیاد صورت می پذیرد، با ممنوعیت واردات خودرو در دو سال گذشته و ترک کردن برخی خودروهای مونتاژی از خطوط تولید با توجه به محدودیت آنها و عدم امکان ورود بازار افزایش قیمت برای آنها شیب تند و گاهی غیر منطقی دارد که از نرخ دلار موجود نیز بالاتر می باشد.

خودروهای وارداتی با قیمتی بیش از قیمت دلار موجود در بازار به فروش می رود که این امر در مورد برخی خودروهای مونتاژی که دیگر تولید نمی شود نیز صدق می کند، اما روند تغییر خودروهای مونتاژی و تولیدی در کشور متناسب با قیمت ارز و درصد وابستگی آنها به ارز افزایش داشته، البته در بخش قطعات داخلی نیز افزایش قیمت با توجه به تورم صورت گرفته است و تقریبا مشابه رقم افزایش دلار است، اما با افزایش دلار و شرایط تحریم ها بسیاری از هزینه ها چون حمل و نقل، لجستیک داخلی، هزینه های بانکی و ... افزایش می یابد که در نهایت قیمت های موجود به وجود می آیند، گرچه شاید خوشایند نباشد و امیدواریم تا با تلاش و کنترل بیشتر بتوان شرایط با ثباتی را پدید آورد.

اما چنانچه شرایط ورود ارز به کشور به شکل موجود ادامه یابد قیمت دلار بازهم فراتر می رود و بالطبع آن کالاهای مصرفی و مورد نیاز نیز به همان نسبت افزایش می یابند، شاید همین عامل است که میل به خرید کالا را این روزها بیشتر افزایش می دهد، ترس از آینده و افزایش دوباره قیمت ها.

!
!
!