دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۲۲ | ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
اکسنت ۲۰۲۰، تلفیقی از نوآوری و قدمت
۰۸:۲۲ | ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

اکسنت ۲۰۲۰، تلفیقی از نوآوری و قدمت

اکسنت یا ورنا سدان کامپکت کوچک شهری هیوندای است که تولید آن از سال ۱۹۹۴ آغاز و تاکنون پنج نسل از آن به جهان عرضه شده است. این خودرو در کره جنوبی با نام ورنا شناخته می‌شود اما در دیگر کشورهای جهان به اکسنت معروف است.

به گزارش پرشین خودرو، در ایران نیز نسل دوم اکسنت به نام ورنا از سال ۸۵ تا سال ۹۰ توسط شرکت کرمان موتور با دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه می‌شد. اعمال تحریم‌های اولیه این خط مونتاژ را متوقف کرد. اما باز شدن بازارها پس از امضای برجام منجر به شروع مونتاژ مجدد آن در نسل چهارم در سال ۱۳۹۶ توسط همین کمپانی شد.

البته نسل سوم و چهارم آن پیش از سال ۹۶ نیز به صورت وارداتی در کشور عرضه می‌شد. این نسل‌های جدید در ایران نیز با نام اکسنت معروف شد. هیوندای فیس لیفت نسل پنجم اکسنت را در ۲۰۱۹ با عنوان هیوندای ۲۰۲۰ و همراه تغییرات و تحولات فراوانی رونمایی کرد.


مشخصات فنی اکسنت ۲۰۲۰

هیوندای در مدل ۲۰۲۰ اکسنت یک موتور اسمارت استریم جدید را جایگزین موتور قبلی کرده است. البته حجم ۱.۶ لیتری این موتور ۴ سیلندر با نمونه قبلی تفاوتی ندارد اما در آن از سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ‌ها و سیستم پاشش دوگانه سوخت استفاده شده است.

این موتور جدید می‌تواند ۱۲۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. همچنین هیوندای در این محصول جدید خود از گیربکس IVT استفاده کرده است که نوع ارتقاء یافته گیربکس‌های CVT است و طراحی اختصاصی کره‌ای‌های هیوندای.

در واقع این اولین بار است که از این فناوری در یک خودروی سدان یا هم‌خانواده‌هایش استفاده می‌شود. این گیربکس جدید نیز مانند موتور جایگزین گیربکس ۶ دنده اتوماتیک قبلی شده است. البته امکان سفارش گیربکس ۶ دنده دستی قبلی همچنان برای علاقه‌مندان به خودروهای دارای گیربکس دستی در اکسنت ۲۰۲۰ محفوظ است. اما حاصل همکاری این موتور و گیربکس جدید کاهش چشم‌گیر مصرف سوخت آن است.

به این ترتیب که اکسنت ۲۰۲۰ در سیکل ترکیبی به ۶.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر رسیده است که نشان از کاهش حداقل ۱ لیتری مصرف سوخت آن دارد. این رقم در سیکل شهری ۷.۱ لیتر در هر صد کیلومتر و در سیکل جاده‌ای تنها ۵.۱ لیتر است. البته طبق بررسی کارشناسان این کاهش مصرف به قیمت کاهش قدرت و کشش خودرو تمام شده است و متاسفانه اکسنت جدید در عملکرد موتور و گیربکس به خوبه گذشته عمل نمی‌کند.

اکسنت ۲۰۲۰ در سه تریم SE یا پایه، مجهز و لیمیتد یا فول آپشن عرضه می‌شود. این تریم‌ها در برخورداری از تجهیزاتی مانند نمایش نقاط کور دید راننده، ترمز اضطراری اتوماتیک، نوربالای اتوماتیک، ورود بدون کلید، هماهنگی با نرم افزار تلفن هوشمند و دسترسی کنترلی روی تلفن، هشدار برخورد از جلو و کروز کنترل تفاوت‌هایی دارند.
 


تغییرات ظاهری اکسنت ۲۰۲۰

اکسنت جدید در ظاهر نیز تغییرات جذاب و جالب توجهی داشته، به این ترتیب که در جلو و عقب طراحی چراغ‌ها و سپرها کاملاً متحول شده است. همچنین در نمای روبرو طراحی جلو پنجره و مه‌شکن‌ها نیز دستخوش تغییراتی شده که به اکسنت جدید چهره‌ای لوکس‌تر و جذاب‌تر داده است.

طراحان هیوندای در ادامه این تغییرات سعی کرده‌اند که با تغییر کامل خطوط حجمی نمای کناری چهره‌ای مدرن‌تر و به روزتر به اکسنت جدید بدهند.

به طور کلی اکسنت ۲۰۲۰ در جهت تغییرات جاری در زبان طراحی خودرو در جهان طی سال‌های اخیر قدم برداشته است. (تصاویر این خودروی جذاب را در هیوندای اکسنت دیوار تماشا کنید.) اما این پیشرفت در بخش امکانات رفاهی چندان جدی نبوده و به دکمه‌های کنترل روی غربیلک جدید فرمان با روکش چرم، نمایشگر لمسی ۵ یا ۷ اینچی که علاوه بر ارتباط با سیستم مولتی مدیا به دوربین‌های محیطی خودرو نیز متصل است، سیستم صوتی با ۶ خروجی (بسته به تریم)، پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اکار، سانروف، تهویه اتوماتیک و گرم کن صندلی جلو اکتفا کرده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!