پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
پرشین خودرو
آلایندگی موتورسیکلت نو ۴ برابر خودرو نو
۱۱:۵۲ | ۱۳۹۱/۰۴/۱۷
اجاره خودرو

آلایندگی موتورسیکلت نو ۴ برابر خودرو نو

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران گفت: در بهترین حالت موتورسیکلت نویی که از کارخانه خارج شده 4 برابر یک خودروی نو آلودگی تولید می‌کند چرا که تکنولوژی پایینی دارد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از فارس، یوسف رشیدی به بحث آلودگی هوای کلانشهر تهران اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا دو منشأ اصلی دارد یکی خودروها و کارخانجات هستند و دیگری آلودگی هوا توسط گرد و غبار از مناطق غربی است.

وی ادامه داد: از هر دو منبع باید آلودگی را کنترل کرد. زمانی که آلودگی وارد اتمسفر شود دیگر راهی نداریم.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران به بحث آلودگی خودروها اشاره کرد و گفت: کلانشهر تهران تعداد زیادی خودرو دارد. موتورسیکلت‌ها نیز یکی از موارد آلوده کننده هوای شهر تهران هستند.

رشیدی با اشاره به اینکه از سال 84 تاکنون کماکان استاندارد تولید خودرو یورو 2 است، گفت: هیچ تغییر خاصی در استاندارد نداشته‌ایم این در حالی است که باید در این زمینه تغییراتی صورت می‌گرفت.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران با اشاره به کاتالیست‌ها گفت: در این زمینه نیز اقدامی صورت نگرفته است.

رشیدی با تأکید بر این موضوع که موتورسیکلت‌های نامرغوب در کشور تولید می‌شود، گفت: حجم بالایی از موتورسیکلت‌ها وجود دارد و هیچ نظارتی در بحث معاینه فنی و کاهش آلودگی آنها صورت نمی‌گیرد.

وی به سوخت خودروها اشاره کرد و گفت: مقدار گوگرد موجود در سوخت 7 هزار پی‌پی‌ام است این در حالی است که در استانداردهای دنیا مقدار گوگرد بین 15 تا 50 پی.پی.ام است و در سوخت موجود در داخل کشور چند صد برابر استانداردهای دنیا گوگرد وجود دارد.

رشیدی در ادامه گفت: قوانینی در کشور داریم که روی زمین مانده است. قانون جدید کاهش آلودگی هوا در اسفند سال گذشته تصویب و تکالیفی را برعهده بخش‌های مختلف گذاشته است که بخش عمده‌ای از آنها اجرایی نشده است.

وی با بیان اینکه یکی از این تکالیف خروج خودروهای فرسوده بوده است، گفت: این در حالی است که حدود یک میلیون خودروی فرسوده از چرخه خارج شده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران ادامه داد: تعداد خودروهای فرسوده زیاد است و مقدار کمی از آنها از چرخه خارج شده است.

رشیدی با بیان اینکه افزایش سوخت به یورو 4 یکی دیگر از وظایف بوده است، گفت: این قانون هم اجرایی نشده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران به بحث کنترل بخارات بنزین اشاره کرد و گفت: این طرح هم اجرایی نشده است.

وی به بند 19 طرح جدید کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: در این بند اعلام شده در صورتی که به شرایط هشدار رسیدیم وزارت نیرو با همکاری محیط زیست ابرها را بارور کند.

رشیدی با اشاره به اینکه آلایندگی موتورسیکلت‌ها بسیار زیاد است، گفت: در بهترین حالت موتورسیکلت نویی که از کارخانه خارج شده 4 برابر یک خودروی نو آلودگی تولید می‌کند چرا که تکنولوژی پایینی دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که بحث موتورسیکلت‌های برقی به کجا رسید؟ گفت: هنوز این طرح اجرایی نشده است اما درصددیم تا در هسته مرکزی شهر از این موتورسیکلت‌ها استفاده کنیم.

به گفته رشیدی، در صورتی که موتورسیکلت‌های برقی وارد چرخه شود مشکل آلودگی هوا و سرب در هسته مرکزی شهر برطرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران در پاسخ به پرسش دیگری که قرار بود از تردد موتورسیکلت‌ها در محدوده طرح ترافیک جلوگیری شود، گفت: طرحی در این زمینه به شورای عالی ترافیک داده‌ایم اما هنوز تعیین تکلیف نشده است.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه نصب کنیستر را از سوی خودروسازان فراموش کرد، گفت: با اندازه‌گیری بنزن و ترکیبات هیدروکربنی سرطان‌زا باعث شدیم تا مساله جدی گرفته شود یا هنگامی که سازمان مذکور یادش رفت بر اساس مصوبه سال 79 شورای عالی محیط زیست آزبست باید ظرف 7 سال از چرخه تولید خارج می‌شد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران اضافه کرد: با اندازه‌گیری آلاینده‌ها نسبت به میزان بسیار بالاتر از حد استاندارد این ماده خطرناک هشدار دادیم.

رشیدی به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در خرداد امسال اشاره کرد و ادامه داد: در هیچ یک از روزهای خرداد امسال و خرداد دو سال گذشته وضعیت پاک در تهران دیده نشد.

وی افزود: در ماه گذشته، هوای تهران 14 روز ناسالم و یک روز نیز خطرناک بوده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران علت بسیاری از مرگ و میرهای ناگهانی از جمله ایست قلبی را آلودگی هوا از جمله ذرات معلق موجود در هوا عنوان کرد و گفت: باید برای رفع این مشکل اقدام اساسی صورت گیرد.

رشیدی اضافه کرد: کوتاهی در زمینه اجرای قوانین و مقررات مربوط به کاهش آلودگی هوا صورت گرفته است و تلمباری از قوانین اجرا نشده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران خاطرنشان کرد: البته تا وقتی قوانین و مقررات مورد کم توجهی قرار بگیرد وضعیت از این بهتر نمی‌شود.

رشیدی یادآور شد: آلودگی هوا از نظر علمی موضوع قابل حلی است اما اهتمامی به منظور حل این مشکل به چشم نمی‌خورد.

وی در بخش دیگر سخنانش در باره آلودگی صوتی در تهران گفت: شهر تهران از لحاظ آلودگی صوتی مانند آلودگی هوا در رده بالایی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران اضافه کرد:کشورهای پیشرفته دنیا جهت اجرا و ساخت بزرگراه‌ها و مناطق حساس به سر و صدا مانند مدارس و ... از نقشه‌های صوتی استفاده می‌کنند.

رشیدی ادامه داد: هرچند نقشه های صوتی با توجه به افزایش سالیانه تعداد خودروها و حجم ترافیک تغییر می کنند.

وی در خصوص نصب دیوارهای صوتی در تهران گفت: این دیوارهای در برخی از بزرگراه‌های شهر تهران نصب شده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران ادامه داد: آلودگی صوتی یکی از مخرب ترین آلاینده های زیست محیطی که موجب کاهش قدرت شنوایی، افزایش فشار خون، ضعف سیستم ایمنی، تغییر در عملکرد غدد درون ریز، کاهش قدرت یادگیری در کودکان و کاهش بازدهی فکری و جسمی می شود.

رشیدی خاطرنشان کرد: بیشترین عامل مؤثر در ایجاد آلودگی صوتی در کشور خودروها و موتورسیکلت‌ها هستند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران اضافه کرد: راهکارهای علمی از جمله نصب دیوارهای صوتی امری ضروری در زمینه کاهش آلودگی صوتی شهر تهران هستند.

برچسب ها:
آلایندگی
نظر بینندگان
!
!
!