شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۲۱ | ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
تشکیل هیات منصفه برای محدودسازی مشکل کیفیت خودروها
۱۱:۲۱ | ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
اجاره خودرو
/یادداشت/

تشکیل هیات منصفه برای محدودسازی مشکل کیفیت خودروها

برای محدود سازی مشکل کیفی خودرو در کوتاه مدت، هیات منصفه ای متشکل از نمایندگان قطعه سازان در تشکل های واقعی و مسوولان مربوطه بوجود آید.

به گزارش پرشین خودرو، راهکار برون رفت از بحران در صنعت خودرو، داشتن تراز ارزی مثبت در خودروسازان و قطعه سازان است که به راحتی بدست نمی آید اما با برنامه ریزی بلند مدت، ایجاد تنوع محصول و افزایش تولید قابل دسترس است. همچنین می توان در این خصوص در سطح وسیع به صادرات قطعاتی که دارای مزیت نسبی در ایران هستند، پرداخت و راه رسیدن به صادرات نیز ایجاد مشوق های قابل ملاحظه و برداشتن موانع تولید از سر راه قطعه سازان بخش خصوصی است.

اگرچه گزاره ی "اگر صادرات داشته باشیم کیفیت محصولات افزایش خواهد یافت" صحیح است اما در فاز نخست نباید برای توسعه کیفیت محصولاتمان منتظر صادرات باشیم، چرا که مردم ما از همه بیشتر لیاقت محصول باکیفیت را دارند.

کیفیت با دانش فنی و کار گروهی خوب شروع می شود و با کسب مهارت لازم و سیستماتیک به تدریج خود را در رضایت محصولات توسط مردم نشان می دهد و در نتیجه محصولی که در داخل به مقبولیت برسد، به طور حتم قابلیت صادرات را هم دارد که برای اثبات این ادعا می توان از برخی تولیدات که هم اکنون در سطح نسبتا وسیع به کشورهای همسایه صادرات می شوند، نام برد.

در حال حاضر تیم های مهندسی و کیفیت خودروسازان نیاز به یک خانه تکانی جدی دارند، چرا که همواره نزد آن ها کمیت از اهمیت بیشتری نسبت به کیفیت برخوردار و این خود مشکل بزرگی است که به آسانی قابل حل نمی باشد.


خودروسازان بیشتر به فکر افزایش تولید خودرو برای کسب رضایت مسوولان هستند و در این بین کیفیت که رکن مهمتری محسوب می شود، مفقود مانده است؛ در حالی که تجربیات سال های گذشته ثابت کرده مصرف کنندگان نهایی حاضرند برای محصول با کیفیت هزینه بیشتری هم بدهند که به عنوان مثال می توان از کیفیت خوب خودرو تندر در سال های گذشته نام برد و بنابراین عرضه خودرو بدون توجه به کیفیت، صنعت خودرو را به سمت جلو و صادرات سوق نخواهد داد.

در پایان پیشنهاد می شود برای محدود سازی مشکل کیفی خودرو در کوتاه مدت، هیات منصفه ای متشکل از نمایندگان قطعه سازان در تشکل های واقعی و مسوولان مربوطه بوجود آید تا از قدرت امضاهای طلایی کاسته و قطعات باکیفیت بدون در نظر داشتن نام و نشان سازنده در محصول نهایی خودروسازان استفاده شود و در بلند مدت با تیمی از نخبگان جوان و بیطرف و با استفاده از دانش و مهارت های روز دنیا در قالب استانداردهای کیفی و الزامات مربوطه مانند استاندارد IATF و امثال آن نسبت به ارتقاء همه جانبه کیفیت در خطوط تولید خودروسازان و قطعه سازان اقدام کرد.

امیرحسین جلالی نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان تهران

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!