شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۲۶ | ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
110 روز گذشت و خبری از پول اوراق مشارکت مترو نیست
۱۴:۲۶ | ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
اجاره خودرو

110 روز گذشت و خبری از پول اوراق مشارکت مترو نیست

1500 میلیارد اوراق مشارکت برای توسعه مترو و اتوبوس منتشر شد. 110 روز از بلوکه شدن این اوراق در بانک می گذرد و هنوز معاونت مالی وثایق لازم را تهیه نکرده است هر چند مدیران شهری تاکید دارند در حال تلاش برای رفع مشکل هستند.

به گزارش پرشین خودرو، 31 تیرماه 1399 بود که پس از برگزاری جلسه‌های طولانی‌مدت با حضور مدیران شهرداری و مدیرعامل بانک رفاه کارگران اعلام شد که توافقات لازم مبنی بر آزادسازی پول اوراق مشارکت مالی بابت حمایت از حمل و نقل عمومی پایتخت و به طور خاص کمک به شبکه مترو و اتوبوسرانی صورت پذیرفته است.


پس از آن روز پیام‌های متعدد و البته امیدوارکننده‌ای در زمینه اتفاقات خوب پیش‌رو برای توسعه حمل و نقل عمومی تهران در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت. از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرفته تا شهردار تهران، اعضای شورای شهر و حتی رئیس کل بانک مرکزی و سازمان شهرداری‌ا و دهیاری‌های وزارت کشور همگی از این اتفاق‌نظر اظهار خشنودی کردند.


110 روز گذشت و خبری از پول اوراق مشارکت نیست

اما امروز پس از نگذشته حدود 110 روز از آن جلسه امیدبخش هنوز خبری از پول اوراق مشارکت مالی سال 1398 که قرار بود توسط بانک رفاه کارگران به حساب شهرداری تهران در نزد بانک مرکزی ریخته شود، نیست.


آقای وزیر فقط همان روز خوشحال بود و کار خروجی نداشت

نکته جالب‌توجه این بود که توئیت آن روز محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در پیامی با ابراز خرسندی از ایجاد کمک به توسعه حمل و نقل عمومی کلان‌شهر تهران چنین نوشت مفتخر و مسرورم که از میان بانکهای کشور بانک رفاه کارگران امکان انتشار 1500 میلیارد تومان اوراق مشارکت شهرداری تهران را داشته است تا ناوگان حمل و نقل عمومی شهری (اتوبوس و مترو) به فوریت توسعه یابد. امیدوارم این اقدام بانک رفاه کارساز بوده و آسایش بیشتر مردم را موجب شود.


1500 میلیارد اوراق مشارکت بانک رفاه به سرنوشت بانک آینده مبتلا شد

حال باید این سؤال از آقایان مسئول مطرح شود که چرا سرنوشت 1500 میلیارد تومان پول اوراق مشارکت مالی اختصاص‌یافته به مترو و اتوبوس پایتخت گرفتار همان داستان معروف بانک آینده شده است؟ آن زمان هم 910 میلیارد تومان پول اوراق مشارکت تا ماه‌ها در نزد بانک آینده باقی ماند و پس از کش و قوس‌های فراوان، در حالی که ارزش آن پول در گذر زمان به شدت تقلیل یافته بود، به سختی دراختیار یک کار عام‌المنفعه قرار گرفت.


آقای وزیر مساعدت کنید/ کمک به شهروندان را نباید به اما و اگر سپرد

برای اوراق مشارکت سال 98 باید نیمی از تضامین و وثیقه‌ها توسط دولت به ودیعه گذاشته شود، ضمن اینکه باید توجه داشت شهرداری تهران یک نهاد عمومی شناخته‌شده است و وثایق ملکی‌اش هم اعتبار داردو نباید در قبال موضوع مهم توسعه حمل و نقل عمومی آن هم برای پایتختی که حدود 10 میلیون جمعیت ساکن و شناور را در طول شبانه‌روز دربرمی‌گیرد چنین رفتار کرد و کمک به حال شهروندان را در اوضاع کنونی به اما و اگر سپرد. از آقای وزیر رفاه در این زمینه انتظار مساعدت و همراهی بیشتر از خودشان و مجموعه تحت نظرشان را داریم.

ماههاست که 1500 میلیارد پول اوراق مشارکت نزد بانک رفاه کارگران بلوکه شده است. مدیران شهری بارها گلایه‌مندی خود را در این زمینه ابراز کرده‌اند.

علی امام مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه در این باره گفت:‌در تیرماه سال جاری، شهرداری تهران برای فروش 1500 میلیارد تومان اوراق مشارکت توسعه مترو با بانک رفاه به توافق رسید و قرار شد این اوراق توسط بانک رفاه منتشر شود.

 

مترو


وثایقی که مورد قبول نبود/پولی که بلوکه شد

وی گفت: مشکلاتی در تأمین وثایق ایجاد شده است. شهرداری تهران باید برای آزادسازی این پول، وثیقه نزد بانک بگذارد. اما تاکنون وثایق مورد قبول بانک نبوده است.

به گفته امام، مسئولان بانک می‌گویند ملک مورد وثیقه حتما باید پایان کار داشته باشد، در حالی که بسیاری از املاک در شهرداری پایان کار ندارند و عمدتاً شهرداری برای املاک خود پایان کار نگرفته است.در صورتی که پول تزریق نشود در تحقق اهداف دچار مشکل می شویم

وی در خصوص توسعه مترو با وضعیت فعلی گفت: در صورتی که فرایند آزادسازی و تزریق پول طولانی شود، ما را در تحقق اهداف دچار مشکل می‌کند و قرار است پول اوراق مشارکت سال 98 در خط 3، 6 و 7 مورد استفاده قرار گیرد و اگر به موقع این پول واریز نشود، دچار مشکلاتی خواهیم شد.

برای آزادسازی 1500 میلیارد اوراق مشارکت باید معاونت مالی اداری شهرداری و سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران وثایق لازم را دراختیار بانک رفاه قرار دهد، اما تاکنون مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده است.

محمدنادر محمدزاده مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: ما در این زمینه دو نوع مشکل مواجه هستیم، یکسری مربوط به مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از شهرداری است که البته مربوط به گذشته است و سازمان تأمین اجتماعی پاسخ استعلام املاک را نمی‌دهد. لازم بذکر است طلب‌ها ربطی هم به خود املاک موضوع وثایق ندارندو این کار درست نیست.


مشکل بعدی سخت گیری سیستم بانکی است

وی ادامه داد : مشکل بعدی سخت گیری سیستم بانکی است ،بانک به شهرداری مثل یک مشتری عادی برخورد میکند در حالیکه شهرداری یک شخصیت حقوقی خاص مثل دولت است و از لحاظ حقوقی نه قابلیت انحلال دارد و نه میتواند از اجرای تعهداتش فرار کند .

رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران گفت: گردش مالی شهرداری در سال بیش از 30 هزار میلیارد تومان است و پولی که قرار است ما از بانک بگیریم، گردش مالی یک ماه شهرداری هم نیست. در گذشته همکاری‌های سیستم بانکی با توجه به این واقعیت انجام میگرفت و این موارد سریع‌تر حل میشد و وقتی شهردار با بانک صحبت می‌کرده و رسما اعلام می‌کردند که حساب‌های ما دراختیار بانک است و هر وقت که سررسید صورت گیرد می‌توانند از حساب برداشت کنند، بانک ها می‌پذیرفتند اما در حال حاضر این کار را انجام نمی‌دهند و صرفا وثیقه ملکی میخواهند

به گفته محمدزاده، این روش بانک خلاف قانون نیست، اما باید با نهادهایی مثل شهرداری کمی همکاری بیشتر صورت گیرد. ما هم اعلام کرده‌ایم که حساب‌های ما دراختیار شماست و کل پولی که از شما می‌گیریم، کمتر از گردش مالی یک ماه شهرداری است و همچنین این اوراق قرار است در توسعه مترو استفاده شود و در شرایط کرونایی فعلی، این کار می‌تواند کمک خوبی به توسعه مترو باشد.


از ارزش وثایق کم می کنند

وی تأکید کرد: از وثایقی که ما دراختیار بانک قرار می‌دهیم، از ارزش آن کم می‌کنند، به عنوان مثال؛ اگر ملک ما 100 میلیارد تومان قیمت دارد، کارشناس آن را 80 میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌‌کند، 30 درصد هم به خاطر ضریب اطمینان از آن کم می‌کنند و ملک را 50 تا 60 میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌کنند، این در حالی است که ارزش واقعی ملک 100 میلیارد تومان است.

به گفته محمدزاده، در حال حاضر مدارک حدود 500میلیارد تومان ملک به دفترخانه جهت توثیق تحویل شده که تاکنون 230 میلیارد تومان از وثایق در رهن بانک قرار گرفته است، البته به آن ضریب کاهنده هم خواهد خورد.


آزاد سازی پول به همکاری بانک بستگی دارد

وی در خصوص اینکه چه زمان این پول از بانک آزاد می‌شود، گفت: کاملاً بستگی به همکاری بانک دارد. البته ما 600 میلیارد تومان وثیقه دیگر دراختیار بانک قرار دادیم که در حال ارزیابی آن هستند.

قرار است تا پایان سال جاری 12 ایستگاه مترو در تهران افتتاح و آماده بهره‌برداری شود و اگر تزریق منابع صورت نگیرد، شاید اشکالاتی در بهره‌برداری ایجاد شود و در موعد مقرر تمام ایستگاه‌ها آماده بهره‌برداری نشود.


هدف‌گذاری ما افتتاح 12 ایستگاه تا پایان سال 99 است

سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: هدف‌گذاری ما افتتاح 12 ایستگاه تا پایان سال 99 است.

وی در پاسخ به انتشار 1500 میلیارد اوراق مشارکت گفت: در قانون هر ساله برای اوراق مشارکت، بودجه سالیانه لحاظ می‌شود. شهرداری‌ها هم باید بتوانند این اوراق را جذب کنند، اما عمدتاً شهرداری‌ها به دلیل مشکلات مالی و بدهی‌های بانکی، کار سختی را برای وصول اوراق در پیش دارند.

به گفته هاشمی، در بند «هـ» ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون بودجه کل کشور، اعتبار 1500 میلیارد تومان اوراق مشارکت داشتیم که 500 میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و یک‌هزار میلیارد تومان هم برای توسعه مترو در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص آزادسازی این پول گفت: تلاش‌های زیادی کردیم تا مشکلاتمان را با بانک مرکزی و رفاه و سایر بانک‌ها حل کنیم.

معاون شهردار تهران در خصوص وثایق برای آزادسازی اوراق گفت: در حال رفع مشکل تضامین هستند، اما برای استفاده از اصل منابع باید تضمین‌های ملکی یا بانکی را تقدیم بانک رفاه کنیم.

البته اعضای شورای شهر بارها در خصوص بلوکه شدن یک‌هزار و 500 میلیارد اوراق مشارکت هشدار دادند، تا جایی که سیدحسن رسولی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تأکید کرد که در شرایط بحرانی نمی‌توان با مدیریت نشسته و جلسه‌ای کاری از پیش برد و باید با جدیت تمام برای وصول 1500 میلیارد اوراق مشارکت تلاش کرد.

وی تأکید کرد که اولویت شورای پنجم، حوزه حمل و نقل عمومی و توسعه آن است و مدعی هستیم که در این زمینه کوتاهی نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه چند ماه است 1500 میلیارد تومان پول نقد شهرداری در بانک رفاه مانده است، گفت: خواهشمندیم که این مبلغ را هر چه سریع‌تر نقد و خرج کنید.

براساس این گزارش، بارها اعضای شورای شهر هشدار دادند که وضعیت در متروی تهران بحرانی است و باید برای توسعه و خرید واگن اقدامات اساسی صورت گیرد. چند ماه است که 1500 میلیارد پول در بانک رفاه بلوکه شده است و هنوز وثایق لازم از سوی معاونت مالی و سازمان املاک تهیه نشده است. در صورتی که این پول تزریق شود، می‌توان بخشی از کارهای توسعه‌ای را انجام داد، اما هنوز این پول همچنان در بانک بلوکه است و مدیران سازمان املاک وعده داده‌اند که در حال پیگیری مشکل هستند.

منبع: فارس

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!