سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
پرشین خودرو
read main data
۱۲:۳۶ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
شوک روانی بازار خودرو حاصل نتیجه گیری عجولانه از تحولات سیاسی است
۱۲:۳۶ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
اجاره خودرو
/اختصاصی/بررسی تغییر رفتار سیاسی آمریکا بر آینده بازار خودرو ایران؛

شوک روانی بازار خودرو حاصل نتیجه گیری عجولانه از تحولات سیاسی است

یک کارشناس صنعت و بازار خودرو انتظارت و پیش بینی ها در خصوص نتایج انتخابات آمریکا بر صنعت خودرو ایران را بسیار عجولانه می داند و معتقداست اتفاقات اخیر در بازار خودرو فاقد هر گونه سیاست مشخص و صرفا ناشی از شوک روانی است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، بازار خرید و فروش خودرو در چند روز گذشته و همزمان با آغاز انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا، در رکودی عمیق فرو رفت و قیمت‌ خودرو به دنبال رکود و شوک روانی ناشی از رای گیری در آمریکا با افت همراه شد .

اگر چه علت اصلی رکود خرید و فروش خودرو و نوسان قیمت در بازار خودرو در ماههای اخیر رفتار بازار ارز و تورم انتظاری است، با این حال در روزهای اخیر تغییرات در بازار ارز و خودرو بی ارتباط با انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا و جو روانی آن نبوده است.

با اعلام نتایج انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن بسیاری از مردم این انتخاب را به منزله احیای توافق هسته‌ای و برجام می‌دانند و با این پیروزی منتظر بهتر شدن اوضاع اقتصادی کشور هستند از این رو بازار اقتصادی ایران در چند روز گذشته ناشی از این شوک با تلاطمات شدید و افت در بازار ارز ، طلا و خودرو مواجه شده است در حالی که به گفته کارشناسان پیش بینی ها در خصوص رفتار رئیس جمهور آینده آمریکا و تاثیر تصمیمات احتمالی آن بر بازار ایران به خصوص صنعت خودرو ایران بسیار زود است با این وجود سوالی که مطرح می شود تاثیر این انتخاب بر صنعت خودرو ایران است که در ماههای آتی چه شرایطی را در این بازار که نقش مهمی در رشد اقتصادی کشور دارد ، رقم خواهد زد ؟


تاثیر بلند مدت تصمیمات احتمالی بایدن بر بازار خودرو ایران

در همین زمینه یک کارشناس صنعت و بازار خودرو در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو عنوان کرد : در صورت هر گونه تغییر مثبت انتخابات آمریکا در ساختار سیاسی و صنعتی کشور، آثار آن چند سال بعد در صنعت خودرو ایران نمایان خواهد شد.

علی شکوهی افزود : چنانچه به چهار سال قبل و جریان قراردادهای پس از برجام نیز باز گردیم نباید انتظار داشت که به سرعت شاهد تغییرات و رشد اقتصادی در کشور باشیم.

به گفته وی زمانی این انتخاب موجب تغییر در صنعت خودرو ایران و همکاری و قراردادهای جدید می شود که سیاست کشور همسو با این جریان باشد .

شکوهی به فاصله زیاد شرایط موجود با آنچه که مورد انتظار است اشاره کرد و گفت : در صورتی است که هیچ مانعی از سوی تیم رقیب در صحت انتخابات آمریکا و تحویل پست ریاست جمهوری بایدن صورت نگیرد باز هم زمان زیادی تا تصمیمات جدید در خصوص برجام و هر گونه همکاری جدید در صنعت خودرو ایران وجود دارد بنابراین با این روند هر تغییر و همکاری جدید در صنعت خودرو ایران به سرعت رخ نخواهد داد.

 

علی شکوهی

 


بازار خودرو به شدت تحت تاثیر نرخ ارز و نظام واسطه گری است / فقدان هر گونه سیاست مشخصی در تغییر رفتار بازار خودرو

این کارشناس صنعت خودرو با توجه به این شرایط هر گونه پیش بینی در خصوص نتایج انتخابات آمریکا بر صنعت خودرو ایران را بسیار عجولانه دانست و به اتفاقات اخیر در بازار ارز و تغییر جریان قیمت در بازار خودرو پرداخت و گفت : شرایطی که در چند روز اخیر بر بازار ارز و خودرو سایه انداخته و شیب نزولی قیمت ها را رقم زده صرفا ناشی از شوک روانی است .

شکوهی تصریح کرد : بازار خودرو ایران به شدت به بازار ارز وابسته است و چنانچه کاهشی نیز صورت گرفته ناشی از شوک روانی حاصل از افت نرخ دلار و نبود تقاضا در بازار است که منجر به شیب نزولی قیمت خودرو شده است و عملا سیاست خاصی در این جریان وجود ندارد با این حال در صورتی که برنامه ریزی برای افت قیمت های صورت گرفته در بازار ارز و خودرو وجود نداشته باشد این جریان به سرعت معکوس و افزایشی خواهد شد.


افت میلیاردی قیمت ؛حرف هایی که در بازار خودرو خریدار ندارد !

وی همچنین بخشی از تحولات بازار خودرو را ناشی از سیاست های دولت دانست و خاطر نشان کرد : بازار خودرو ایران به شدت تحت تاثیر سیاست های و تصمیمات وزارت صمت است و این یکی از مشکلات امروز صنعت و بازار خودرو ایران است و موجب شده که شرکتهای داخلی نتوانند این بازار را مدیریت کنند بنابراین بخشی از این شرایط برگردن خودروسازان نیست بلکه به جهت فشارهایی است که از سوی سازمان های مختلف وجود دارد و شرکتها نتوانستند برنامه ها و فعالیت های مورد نظر را به درستی هدایت کنند.

این کارشناس بازار خودرو در ادامه به برخی اظهارات در خصوص افت میلیاردی قیمت خودرو خارجی اشاره کرد و گفت : متاسفانه حرف هایی از این دست دیگر در بازار خودرو خریدار ندارد .

شکوهی در پایان خاطر نشان کرد : بازار خودرو کشور علاوه بر دستورالعمل های مختلفی که از سوی وزارت صمت صادر و در اغلب موارد بازار خودرو را دچار چالش می کند ؛ به شدت تحت تاثیر نرخ ارز ، نظام واسطه گری و روند عرضه خودروسازان به بازار قرار دارد اینها المان ها و نشانه هایی است که به شدت می توانند بر بازار خودرو تاثیر بگذارند و نوسانات قیمتی را رقم بزنند.


خبرنگار : زهرا حریری

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!