شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۰۵ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
ولوو، 10 خودروی خود را از ارتفاع رها کرد
۱۶:۰۵ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
اجاره خودرو

ولوو، 10 خودروی خود را از ارتفاع رها کرد

اقدام های ایمنی برای حفاظت از سرنشینان در طراحی خودروهای جدید می تواند چالش یا مانعی بزرگ برای امدادگران برای بیرون کشیدن آسیب دیدگان ایجاد کند.

به گزارش پرشین خودرو، شرکت خودروسازی ولوو، به نام ایمنی، 10 خودرو را از روی جرثقیل رها کرد تا به اندازه گیری های لازم خود بپردازد.

در اکثر موارد حوادث و تصادف های رانندگی،‌ همان یک ساعت اول، بیشترین تأثیر و اهمیت را در نجات جان آسیب دیدگان دارد. در تصادف های بسیار شدید هم مچالگی، شرایط بیرون آوردن مجروحان و حادثه دیدگان را سخت تر می کند. به همین دلیل ولوو برای طراحی ایمن ترین خودروهای دنیا باید به این موضوع هم فکر کند که طراحی خودرو چگونه باشد که حتی هنگام بدترین تصادف ها هم کار ناجیان و امدادگران آسان تر باشد. از این رو، ولوو 10 خودرو را از جرثقیل رها کرده تا اعضای تیم امداد و نجات کار خود را برای نجات انجام دهند و در همین حین اندازه گیری های لازم انجام شود. این آزمایش ها از دو جهت اهمیت دارند: اول در طراحی خودروسازان. دوم در متدهای امداد و نجات سازمان های امداد و نجات. با این آزمایش حتی سازمان های امداد و نجات می توانند به ابزارهایی فکر کنند که کار آنها را در وضعیت های واقعی تصادف بهبود ببخشد.

در این آزمایش، خودروها از ارتفاع 30 متری رها شده اند تا شدیدترین حالت تصادف را شبیه سازی کنند که مربوط به تصادف از رو به رو یا تصادف دو خودرو با سایز کاملا متفاوت (مثل تصادف سواری با باری).


در طراحی خودروهای جدید نواحی خاصی طراحی می شوند که با مچاله شدن،‌ نیرو و ضربه اصلی را در خودشان دفع می کنند تا کمتر به سرنشینان خودرو برسد به این نواحی Crumple Zone‌ یا ناحیه مچالگی می گویند که معمولا در جلو و عقب خودرو ایجاد می شود.


در این آزمایش جدید ولوو حتی نواحی دیگر خودرو که خاصیت ضربه گیر هم ندارند را مورد بررسی قرار داده است. معمولاً هم همین بخش های خودرو بیشترین دردسر را برای تیم های امداد و نجات به وجود می آورند و حالا با شبیه سازی آن،‌ دانش امداد و نجات بهبود پیدا می کند و روش های اندازه گیری فشارها و نیروهای لازم و ابزارها مورد نیاز بهتر می شوند. زمان که یکی از مهمترین مسائل امداد و نجات است، در این شبیه سازی مورد توجه خاص قرار گرفته و هدف اصلی کاهش زمان بیرون کشیدن آسیب دیدگان در یک تصادف شدید با ابزارها و روش های مناسب است.

در این آزمایش حتی ولوو از مدل های قدیمی استفاده نکرده بلکه جدیدترین خودروهای خود را انتخاب کرده است،‌ در حالی که سازمان های امداد و نجات برای بهبود روش ها و ابزار خود تا پیش از این مجبور بودند به قبرستان خودروهای قدیمی مراجعه کنند که با شرایط روز و خودروهای جدید همخوانی ندارد. خودروهای جدید با مواد اولیه و استانداردهای ایمنی متفاوت تولید می شوند،‌ خودروهای جدیدتر با دوام تر و با استحکام بیشتری تولید می شوند و به همین دلیل امداد و نجات خودروهای جدیدتر دشوارتر است و چالش های جدیدتری پیش روی اعضای این تیم ها قرار می دهد. به بیان دیگر، سازمان های امداد و نجات در حال حاضر با انواع بسیار متنوعی از مدل ها و سال های ساخت با مواد اولیه و استانداردهای بسیار متنوع رو به رو هستند.

قرار بر این است که تمامی داده های گردآوری شده به طور رایگان در اختیار سازمان های امداد و نجات در سوئد قرار گیرد و احتمال دارد برای همگان در سراسر دنیا رایگان شود.

هکان گوستافسان Håkan Gustafson محقق ارشد از تیم تحقیقاتی تصادف ترافیک خودروهای ولوو می گوید همکاری بسیار نزدیکی بین شرکت ولوو و سرویس های امداد و نجات در سوئد ایجاد شده است و در چندین سال گذشته گسترش زیادی پیدا کرده است. وی می گوید: «هدف ما [ولوو] با آنها [سازمان های امداد و نجات] یکسان است و همه می خواهیم جاده های ایمن تر برای همه داشته باشیم.» در حالی که خودرسازان در طراحی خود خودروهای ایمن تر از گذشته ارائه می کنند، اقدام های ایمنی برای حفاظت از سرنشینان می تواند چالش یا مانعی بزرگ برای امدادگران برای بیرون کشیدن آسیب دیدگان ایجاد کند. باید سازمان های مرتبط با هم روی خودروهای جدید کار کنند تا ایمنی همگانی را فراهم آورند.

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
ولوو
نظر بینندگان
!
!
!