چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۵ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
به جای عذرخواهی مشکل قیمت خودرو را حل کنید
۱۳:۵۵ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
اجاره خودرو
مشکل کیفیت خودرو با عذرخواهی وزیر صمت حل نمی شود؛

به جای عذرخواهی مشکل قیمت خودرو را حل کنید

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه مشکل کیفیت خودرو با عذرخواهی حل نمی شود، گفت: عذرخواهی وزیر صمت به هیچ درد مردم نمی‌خورد و باید به جای آن مشکل مردم که قیمت خودرو است، حل شود.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، مازیار بیگلو، در نشست خبری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با بیان این مطلب و با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر صمت در خصوص کیفیت خودرو اظهار داشت: در صورتی که قیمت خودرو کاهش پیدا کند در واقع مردم خودرویی را خریداری می کنند که با کیفیت آن تناسب دارد در حالی که بر اساس گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، کیفیت تولیدات تغییری نکرده اما قیمت خودرو بیش از دو برابر شده است.

وی راهکار کاهش قیمت خودرو را کاهش قیمت مواد اولیه دانست و تصریح کرد: متاسفانه تمام درآمد دولت از فروش مواد اولیه است و به نظر می رسد دولت با این روند افزایش قیمت مواد اولیه که تماما دولتی است هیچ تمایلی ندارد که قیمت خودرو کاهش یابد.

بیگلو تاکید کرد: متاسفانه امروز به جای حل مشکلات صنعت خودرو و قطعه سازی مدیران شرکتهای خودرو و قطعه سازی متهم به مافیا می شوند در حالی که هیچ کنترل و نظارتی نسبت به شرکتهای تامین کننده مواد اولیه نیست و حتی بر تصمیمات وزارت صمت تاثیر می گذارند و به سرعت تصمیم وزیر در خصوص قیمت گذاری فولاد را تغییر می دهند.

دبیر انجمن قطعه سازان ایران متذکر شد: امروز به رغم وضع موجود در صنعت خودرو و زیان دهی در این بخش شرکت های مواد اولیه داخلی سودهای چند ده میلیاردی کسب می کنند و هیچ نظارتی بر این جریان نمی شود در حالی که اگر بر این جریان قیمت مواد اولیه نظارت می شد حداقل ۳۰ درصد قیمت خودرو را می توانستیم کاهش دهیم.

 

مازیار بیگلو


بیگلو در ادامه به موضوع واردات خودرو اشاره و با گلایه از طرح چنین مطلبی در شرایط کنونی ارزی در کشور خاطر نشان کرد: از مسئولان و وزارت صمت درخواست می شود تا زمانی که مشکل قیمت خودرو و مواد اولیه را حل نکردند موضوع واردات خودرو را مطرح نکنند.

وی با انتقاد از عملکرد وزارت صمت در یکی دو سال اخیر یاد آور شد: به دلیل عملکرد ضعیف وزارت صمت در این مدت، طرح تحول در صنعت خودرو در مجلس ارایه و کلیات آن بعد از پنج وزیر به تصویب می رسد.

دبیر انجمن قطعه سازان ایران افزود: متاسفانه در سالی موضوع واردات خودرو مطرح می شود که رهبر معظم انقلاب بر عدم ورود کالای مشابه خارجی و توجه به ساخت داخل تاکید می‌کنند ضمن اینکه این سوال مطرح می شود در شرایطی که نتوانستند دو میلیارد دلار ارز مورد نیاز صنعت خودرو و قطعه سازی را تامین کنند چگونه می خواهند ارز واردات خودرو را تامین کنند.

بیگلو گفت: البته در طرح تحول مجلس موضوع واردات خودرو باید از طریق صادرات خودرو و قطعات صورت گیرد که در صورت اجرا منطقی خواهد بود.

وی در ادامه خطاب به مسئولان اظهار داشت: فراموش نکنیم که خودروساز و قطعه ساز و دولت مدیون مردم هستند و انتظار می رود آن چیزی که مردم خواستار آن هستند در تولید انجام شود.

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به این قانون کلی قطعه سازان که مردم ولی نعمت ما هستند و به آنها مدیون و پاسخ گو هستیم، افزود: متاسفانه مسئولان ما هنوز دست از شعارهای عوام‌فریبانه برنداشته و بنا ندارند مشکلات این صنعت را حل کنند.

بیگلو تاکید کرد: از سویی دولت بر طبل واردات می کوبد و از سویی راهکارهای افزایش کیفیت و کاهش قیمت خودرو را بسته است.

این مقام صنفی در انجمن قطعه سازان در ادامه افزود: صنایع معدنی کشور ملی است و باید تبدیل به خودرو با کیفیت و ارزان شود.

وی با اشاره به تاثیر ادامه وضع موجود بر تعطیلی واحد‌های قطعه سازی گفت: با تعطیلی صنعت قطعه سازی دولت باید پاسخ گوی ۵۰۰ هزار بیکار باشد در حالی که با شرایط موجود هم اکنون تنها ۷۰۰ واحد قطعه سازی فعال هستند که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ از این واحدها در مرز تعطیلی قرار دارند.

بیگلو در پایان در خصوص میزان قطعات دپو در گمرکات و رفع مشکلات ارزی قطعات و مواد اولیه خاطرنشان کرد: دپو قطعات و مواد اولیه تا مرداد امسال به ۴۰۰ میلیون دلار رسیده بود که با تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی به حدود ۳۰۰ میلیون دلار رسید و تا چند روز اخیر بر همین مبنا و رقم بود تا همین امروز که واردات بدون انتقال ارز آزاد شد.


خبرنگار: زهرا حریری

 

برای مشاهده گزارش تصویری نشست خبری اعضای هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران اینجا کلیک کنید.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!