سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۹ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
مذاکرات بی نتیجه برای تامین مواد اولیه قطعه سازان!
۱۰:۳۹ | ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
اجاره خودرو
رئیس کمیته مواد اولیه انجمن قطعه سازان خبر داد:

مذاکرات بی نتیجه برای تامین مواد اولیه قطعه سازان!

رئیس کمیته مواد اولیه انجمن قطعه سازان ایران گفت: مذاکرات با نهادهای نظارتی و مسئولان برای تامین مواد اولیه قطعه سازان بی نتیجه مانده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، محمد شهپری، با بیان این مطلب مهمترین معضل صنعت قطعه سازی را تامین مواد اولیه دانست و اظهار داشت: هیچ زمان صنعت خودرو و قطعه سازی کشور دچار چنین شرایط و چالش هایی نبوده است.

وی تصریح کرد: مشکل تامین مواد اولیه و خرید نقدی مشکلات زیادی را در تولید و نقدینگی برای واحدهای قطعه سازی ایجاد کرده است چنانچه بسیاری از واحدهای کوچک در آستانه تعطیلی هستند و برخی شرکت ها با تعدیل نیرو مواجه شده اند.

شهپری با اشاره به اینکه به نظر می رسد برخی اقدامات و موانع در صنعت خودرو و قطعه سازی عمدی است، افزود : در مدتی که صنعت قطعه سازی با چالش های جدی مواجه شده است با تمام ارگان ها نظارتی و مسئولان وزارت صمت صحبت شده و مسائل و مشکلات در میان گذاشته شده است اما همچنان موانع وجود دارد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در ادامه با توجه به افزایش صعودی قیمت مواد اولیه به طرح این سئوال پرداخت و گفت : چرا در شرایط فعلی تولیدکنندگان مواد اولیه که عمدتا دولتی هستند در حال سوددهی بوده و اجازه دارند به سهولت فعالیت کنند و کشف قیمت آن ها در بورس انجام می شود اما برای صنعت خودرو نهادی همانند شورای رقابت با فرمول اشتباه قیمت گذاری می کند.

شهپری در ادامه به مولفه ها و مواد اولیه تشکیل دهنده یک خودرو اشاره و تاکید کرد : در حال حاضر هر کیلو فولاد به بیش از 15 هزار تومان، مس در حدود 200 هزار و آلومینیوم به مرز کیلویی 60 هزار تومان رسیده است موادی که بخش مهمی از هزینه تولید یک خودرو است، با این حال هیچ کسی در خصوص روند صعودی نرخ این مواد پاسخگو نیست و همچنان محصول نهایی قیمت گذاری می شود و خودروساز نیز مطابق شرایط تحمیلی دولت به قطعه ساز فشار وارد می کند.

وی در پایان به موضوع زیان انباشته خودروسازان پرداخت و خاطر نشان کرد : زیان انباشته خودروسازان را چه کسی می خواهد پاسخ دهد ارقامی که برای بیت المال است اما اجاره می دهند به راحتی نصیب دلالان شود جریانی که با تداوم آن خودروساز و قطعه ساز نابود خواهند شد.


خبرنگار: زهرا حریری

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!