جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۱۵ | ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
 هیبریدی ها برچسب سبز را از دست می دهند!
۱۱:۱۵ | ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
گرندکس

هیبریدی ها برچسب سبز را از دست می دهند!

فعالان اجتماعی عرصه آب و هوا در اروپا درخواست پایان پرداخت یارانه به خودروهای هیبریدی قابل شارژ با پریز برق شده اند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از سایپا نیوز، خودروهای هیبریدی که با پریز برق هم شارژ می شوند و در اصطلاح به آن پلاگ-این می گویند بیشتر از آن چه تبلیغ می شود دی اکسید کربن تولید می کنند.

کمپین اروپایی مؤسسه «حمل و نقل و محیط زیست» Transport and Environment (T&E) با همین استدلال از حکومت ها و دولت ها خواسته است که یارانه یا معافیت مالیاتی چنین مدل هایی را قطع کنند.

تست های اندازه گیری آلاینده های کربنی را «امیشنز آنالتیکس» Emissions Analytics [به معنی تحلیل آلاینده ها] روی خودروهای شاسی بلند هیبریدی قابل شارژ مدل های ب ام و سری 5، ولوو XC60، آوتلندر میتسوبیشی انجام داده است و نشان داده است که حتی در شرایط بهینه، این خودروها بیشتر از اندازه تبلیغ شده دی اکسید کربن متصاعد می کنند.

 

تویوتا هیبریدیجولیا پولیسکانوا Julia Poliscanova از مدیران ارشد مؤسسه «حمل و نقل و محیط زیست» می گوید: «هیبریدی های پلاگ-این خودروهای برقی جعلی هستند، طوری طراحی شده اند که تست های آزمایشگاهی را پاس کنند و معافیت مالیاتی بگیرند و این اعداد و ارقام را در رانندگی واقعی نشان نمی دهند. دولت های باید پرداخت سوبسید را که پول مالیات پردازان است متوقف کند.»

سخنگوی ولوو در پاسخ به درخواست اظهار نظر در ایمیل خود گفته است که همه خودروهای ولوو گواهینامه دریافت کرده اند و همگی از قوانین آلایندگی موجود پیروی می کنند.

آماندا گیبسن Amanda Gibson‌ سخنگوی میتسوبیشی هم در ایمیل خود نوشته است تست های مستقلی که در نهادهای مستقل انجام می شود نتایج و ارقام متفاوت و غیرقابل اتکای به بار می آورند که بستگی به شرایط دارد «و ما به طور طبیعی هر یافته ای را که نظارت روی آزمایش های آن وجود نداشته باشد یا روش شناسی آن مشخص نباشد نمی پذیریم.»

ب ام و در خصوص این تقاضای این گروه فعال اجتماعی اظهار نظری نکرده است.

این تقاضا درست زمانی اعلام و مطرح شده است که اتحادیه اروپا قوانین سخت گیرانه تری برای محدود کردن آلاینده ها وضع و اعلام کرده است این قوانین از خودروسازان می خواهد که سرمایه گذاری های آنها روی فناوری های توسعه پایدار صورت پذیرد. بر اساس این قوانین خودروهای هیبریدی برچسب «سبز» یا «پاک» را از سال 2026 به بعد از دست خواهند داد.

در حال حاضر هیبریدی های پلاگ-این حد وسط بین خودروهای بنزینی احتراق داخلی (درون سوز) و خودروهای برقی هستند که از ترکیب یک قوای محرکه بنزینی کوچک با یک موتور برقی با باتری تشکیل شده اند. هیبریدی ها همیشه به عنوان «فناوری دروازه ای» Gateway Technology‌ معرفی شده اند به این مفهوم که طراحی آنها،‌ مدخلی برای ورود به عرصه خودروهای برقی است مخصوصاً که دارندگان خودروهای برقی اضطراب پیمایش دارند و همیشه این ترس وجود ندارد که نکند باتری خودرو تمام شود و آنها در میانه راه بمانند. خودروهای هیبریدی چون نیمی از قوای محرکه آن بنزینی است، خیال راننده را جمع می کند که می تواند خودش را به یک پمپ بنزین برساند.

خودروهای هیبریدی یک مزیت دیگر برای خودروسازان دارند و آن افزایش طول دوران استفاده از سرمایه گذاری های انجام شده روی فناوری های بنزینی درون سوز است.

در سه فصل اول سال 2020، فروش خودروهای هیبریدی پلاگ-این، حدود نصف کل خودروهای برقی و نیمه برقی در اتحادیه اروپا بوده است، چراکه تعداد فزاینده ای از مصرف کنندگان از سوبسیدها و معافیت های مالیاتی حکومتی و دولتی بهره مند شده اند.

اما گروه ها و فعالان اجتماعی مثل T&E‌ [اشاره شده در ابتدای متن] به سختی منتقد هستند و می گویند هیبریدی های پلاگ-این برخلاف خودروهای تمام برقی، بیشتر از توان موتور بنزینی آن استفاده می کنند که به جای باتری،‌ بنزین مصرف می کند و دی اکسید کربن تولید می کند.
 

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!