سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۸:۴۱ | ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
 شفاف نبودن نیاز خودروسازان برای شرکت‏های دانش بنیان!
۱۸:۴۱ | ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
گرندکس
در سومین جلسه حمایت از بنگاه های دانش بنیان مطرح شد:

شفاف نبودن نیاز خودروسازان برای شرکت‏های دانش بنیان!

شفاف نبودن نیاز خودروسازان برای شرکت‏های دانش بنیان و دسترسی دشوار شرکت‏های دانش بنیان به خودروسازان، به عنوان اصلی ترین مشکلات فعلی شرکت های دانش بنیان در اکوسیستم نوآوری اعلام شد.

به گزارش پرشین خودرو، سومین جلسه کارگروه تخصصی مدیریت زیست بوم نوآوری و حمایت از بنگاه‏های دانش بنیان و نوآفرین با هدف ارتقای کیفی محتوای اولین کنفرانس پیشرفت‏های اخیر و روندهای آینده در صنعت خودرو در موسسه مطالعات و پژوهش‏های بازرگانی برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس یوسفی نماینده صندوق نوآوری و شکوفایی به معرفی خدمات این صندوق به شرکت‏های دانش بنیان و عملکرد صندوق در ارائه خدمات به برنامه‏ های ساخت داخل در صنعت خودرو پرداخت.

وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب پرداخت تسهیلات، ضمانت‏نامه، سرمایه‏گذاری و توانمندسازی به شرکت‏های دانش بنیان خدمات ارایه می‏ دهد گفت:  انعقاد 5480 میلیارد تومان قرارداد و اعطای تسهیلات به میزان 4511 میلیارد تومان از آذر ماه 1397 تا پایان مهر 1399 (بیش از 5.6 برابر عملکرد ادوار گذشته صندوق) با همکاری 12 بانک و انعقاد 594 میلیارد تومان قرارداد تسهیلات با 27 صندوق پژوهش و فناوری نمونه‏ ای از این کمک‏ ها می‏ باشد.

وی اظهار کرد: ارائه تسهیلات فروش اقساطی (لیزینگ/ استصناع) با هدف توسعه بازار محصولات دانش بنیان از طریق تامین خریدار یکی دیگر ازخدماتی است که از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی انجام می‏ گیرد مشروط به اینکه اصالت معامله و عدم افزایش قیمت صوری محصول احراز شود. ارائه این تسهیلات به خریداران دولتی مشروط به ارائه تضمین بانکی یا وثایق محکم سهل‏ البیع است.

وی ابزار دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان را از طریق تامین خریدار، تسهیلات فروش اقساطی (لیزینگ بانکی) عنوان کرد و افزود: در واقع این ابزار برای رفع مشکل تامین وثیقه از سوی خودروسازان جهت دریافت تسهیلات در قالب صندوق لیزینگ است که در شبکه بانکی ایجاد شده است و خودروسازان می‏ توانند با توجه به گردش مالی خود، مشکل تامین وثیقه را حل کنند.

یوسفی تاسیس صندوق‏های تامین مالی در قالب مشارکت با نهادهای مالی و سرمایه‏ گذاری در تاسیس صندوق سرمایه گذاری جسورانه بورسی؛ مشارکت در تاسیس صندوق سرمایه‏ گذاری خصوصی بورسی؛ مشارکت در تاسیس صندوق پژوهش و فناوری و مشارکت در پروژه‏ های راهبردی را از دیگر ابزارهای مالی-حمایتی قابل ارائه از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد.

وی با اشاره به تشکیل صندوق تخصصی پژوهش و فناوری در حوزه خودرو افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی در دو حالت در تشکیل این صندوق ها حضور خواهد داشت. در حالت اول، در بدو تاسیس به‏ عنوان سهامدار حضور خواهد داشت که این شیوه ارجحیت کمی دارد زیرا در این صورت به دلیل حضور صندوق در لیست موسسان، امکان حضور در قراردادهای سرمایه‏ گذاری میسر نخواهد بود. در حالت دوم، صندوق در تامین مالی تا سطح 34 درصد یا انجام سرمایه‏ گذاری‏های خطرپذیر در صندوق‏های پژوهش و فناوری تخصصی خودرو مشارکت خواهد داشت.

نماینده صندوق نوآوری و شکوفایی از طراحی و حمایت از ساخت محصولات دانش بنیان جدید دارای بهره‏ بردار (ساخت بار اول) خبر داد و گفت: چنانچه یک شرکت دانش‌بنیان قراردادی با یک بهره‌بردار (کارفرما) به‏ منظور ساخت «محصول فناورانه با قابلیت دانش‌بنیان شدن» منعقد کند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محصول جدید را از نظر فنی ارزیابی و در صورت تأیید، صندوق نوآوری و شکوفائی نیز قرارداد مذکور را تامین مالی می‌کند. عمده قراردادهای مورد استفاده در این حمایت، تسهیلات سفارش ساخت (استصناع) با نرخ 9 درصد از اولویت است.

وی تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی در صورت همکاری شرکت‏های دانش بنیان و خودروسازان و طی فرایند اعلام نیاز پژوهشی، ارزیابی RFP، شناسایی افراد توانمند جهت انجام کار و فرایند حقوقی مالکیت فکری در زمینه هزینه تحقیق و توسعه تا سقف 300 میلیون تومان و به‏صورت بلاعوض به شرکت دانش بنیان کمک مالی می کند.

وی گفت: در صورت ورود شرکت شتاب‏ دهنده به این پروسه این تامین مالی تا 3 و حداکثر 5 بار قابل انجام است. اجرای طرح تحقیقاتی صرفا از طریق برون‏ سپاری و استفاده از ظرفیت زیرساخت‏های آزمایشگاهی کشور بوده و عمدتا شامل هزینه‏ های نیروی انسانی، مواد اولیه و اقلام مصرفی و برون‏سپاری خدمات می‏ باشد.

یوسفی ادامه داد: از آنجا که خدمات مالی صندوق به تفکیک صنایع طبقه‏ بندی نشده است، آمار تسهیلات مصوب و پرداختی به خودروسازان شامل معرفی از سوی شرکت‏های مگا موتور، سازه گستر، ساپکو و همچنین شرکت‏هایی که در رویداد مهر 1398 حضور داشته‏ اند، حدود 368 میلیارد تومان مصوب شده که بخشی پرداخت شده و بخش دیگر در حال انجام است. ولی عدد تسهیلات بیش از این مقدار و چیزی حدود 505 میلیارد تومان در قالب تسهیلات خرید و تضمین خرید است.

در ادامه این جلسه آقای صالحی نماینده شرکت سرمایه‏ گذاری و توسعه صنایع لاستیک به نمایندگی از شرکت‏های دانش بنیان فعال در صنعت خودرو شفاف نبودن نیاز خودروسازان برای شرکت‏های دانش بنیان و دسترسی دشوار شرکت‏های دانش بنیان به خودروسازان (برای آن گروه از سازندگانی که در لیست همکاران شرکت‏های خودروساز وجود ندارند، ارتباط با مدیران شرکت‏های خودروساز دشوار است) را به عنوان اصلی ترین مشکلات فعلی شرکت های دانش بنیان در اکوسیستم نوآوری وطرح و بیان کرد: پیچیده بودن فرآیند دانش بنیان شدن و بوروکراسی فراوان این فرآیند؛ نبود مکانیزمی برای تفکیک شرکت‏های دانش بنیان واقعی (آنهایی که توانایی تولید محصول را دارند) با شرکت‏های دانش بنیان غیرواقعی (آنهایی که در تولید محصول موفق نبوده و مدعی تولید هستند) از جمله مشکلات همکاری شرکت‏های دانش بنیان با صنعت خودرو کشور است.

وی ادامه داد: کم توجهی به موضوعاتی نظیر تجاری‏ سازی و تولید در صرفه‏ مقیاس برای ارزیابی دانش بنیان بودن شرکت‏ها و تمرکز بالا بر شاخص‏های دانشی با کمترین توجه به امکانات و توان پشتیبانی تبدیل ایده به محصول؛ نبود اعتماد به محصولات دانش بنیان داخلی؛ بوروکراسی بالای فرآیند اخذ تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی و سلیقه‏ای عمل کردن معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در دانش بنیان شدن محصول یا شرکت؛ از دیگر مشکلات اکوسیستم نوآوری در کشور و صنعت خودرو است.

وی اخذ تاییدیه از خودروسازان برای تولید یک محصول دانش بنیان را یکی از شرط‏های جدید دانش بنیان بودن در حوزه خودرو عنوان کرد و بیان داشت این موضوع به تشدید بوروکراسی و پیچیدگی فعالیت شرکت‏های دانش بنیان در صنعت خودرو منجر شده است.

آقای صفوی نماینده شرکت تجارت الکترونیک عرش گستر از دیگر نمایندگان شرکت های دانش بنیان فعال در صنعت خودرو بیان داشت: نبود زیرساخت‏های مورد نیاز برای انجام آزمون‏ های مختلف نظیر آزمون تصادف، کمبود آزمایشگاه‏های تخصصی و امثالهم و بالا بودن هزینه‏ های مربوطه برای شرکت‏های دانش بنیان که عمدتا کوچک هستند از دیگر مشکلات این صنعت است.

وی بر لزوم سرمایه‏ گذاری خودروسازان در حوزه‏ های فناورانه به دلیل بالا بودن هزینه تحقیق و توسعه در صنعت خودرو تاکید کرد و افزود: ریسک بالای تداوم و استمرار شرکت‏های دانش بنیان در دوران پساتحریم بواسطه تمایل خودروسازان به خرید از تامین‏ کنندگان خارجی و نتیجتا هدررفت سرمایه‏ گذاری‏ های انجام شده فعلی؛ عدم امکان ارتباط شرکت‏های خصوصی متوسط با خودروسازان به‏ صورت مستقیم و ارتباط‏ گیری از طریق واسطه‏ ها از دیگر مشکلات این اکوسیستم در کشور است.

در ادامه جلسه، کارشناسان و خبرگان حاضر در جلسه به بیان نظرات، چالش‌ها و راهکارهای پیشنهادی خود در مسیر توسعه شبکه اکوسیستم نوآوری صنعت خودرو پرداختند و بر فقدان نهادی برای مدیریت و تقبل ریسک کل محصول خودرو، قطعات منفصله و مجموعه‏ های خودرویی تولید شده در این صنعت در اکوسیستم نوآوری تاکید و بر استفاده از تجارب جهانی خرید از مجموعه‏ سازان بزرگ (Tier1) بجای سازندگان کوچک و متوسط در راستای مدیریت و کاهش ریسک اشاره کردند.

در پایان جلسه، بر لزوم ایجاد زیرساخت‏های مورد نیاز برای تست و آزمون و راه اندازی آزمایشگاه‏های تخصصی و تامین تجهیزات مورد نیاز در فرآیند تحقیق و توسعه در اکوسیستم نوآوری صنعت خودرو از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ تعریف نقشی برای شرکت‏های بیمه در اکوسیستم نوآوری صنعت خودرو و استفاده از ظرفیت آنها در راستای کاهش هزینه‏ های شکست شرکت‏های دانش بنیان که عمدتا کوچک و متوسط بوده و بنیه مالی ضعیفی دارند؛ افزایش نهادهای بروکری برای شناسایی نیاز دقیق خودروسازان و قطعه‏ سازان، یافتن شرکت‏های دانش بنیان دارای توان لازم برای تامین نیازهای فناورانه این صنعت و اتصال این بازیگران به یکدیگر و تببین نقش دقیق سازمان ملی استاندارد برای بهبود اکوسیستم نوآوری صنعت خودرو تاکید شد.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!