شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۰ | ۱۳۹۱/۰۴/۲۲
حالا حالاها به سایپا بدهکارم!
۱۰:۰۰ | ۱۳۹۱/۰۴/۲۲
گرندکس

حالا حالاها به سایپا بدهکارم!

پرشین خودرو: گفت و گوی این شماره «آن روی سکه»، با سایر شماره ها کاملا متفاوت است. گفت و گو با یک سایپایی، اما نه در درون ساختار سایپا، بلکه در جامعه ی گسترده سایپایی.

به گزارش «رشین خودرو»، ابتدا از شما همراهان همیشگی، پرسش می کنیم که به نظر شما در کدام نقطه از تهران، نام سایپا بیشتر مطرح می شود. واقعا چه فکر می کنید؟ پس اجازه دهید عرض کنیم: ضلع شمالی میدان آزادی تهران.

حتما می پرسید که به چه دلیل؟ چند دقیقه وقت بگذارید و به این منطقه از میدان بروید. رانندگانی با انواع خودرو، لهجه ها و ظاهر متفاوت، از تاکسی یا خودروی سواری خود پیاده می شوند و با صدای بلند می گویند: "سایپا"اندیشه"،"سایپا" مخصوص"، "سایپا"شهریار" و... ما که سایپایی هستیم، با مشاهده این گونه صحنه ها، به خود می بالیم که با وجود حضور این همه شرکت و کارخانه در جاده مخصوص، چه طور تنها نام سایپا مطرح می شود؟

خلاصه این که، در یکی از روزهای گرم هفته گذشته، به ضلع شمالی میدان آزادی رفتیم تا خودمان را به سایپا برسانیم. راننده پرایدی که با صدای رسا و بلند می گفت: "سایپا- سایپا"، توجه ما را جلب کرد. سوار خودروی پراید ایشان شدیم. چند متری پیش رفتیم تا صحنه ی خرابی خودرویی در مسیر و به دنبال آن، ترافیک ایستگاهی، زمینه ساز گفت و گویی گرم و صمیمی ما شد.

راننده به آرامی و با حالتی نصیحت گونه صحبت می کرد. می گفت:" به خدا قسم، ماشین زبان بسته که مقصر نیست. ما راننده ها هستیم که رعایت نمی کنیم. چندین و چند سال است که این ماشین را دارم. حدود 700 هزار کیلومتر هم با این ماشین راه رفته ام؛ ولی تا به حال آخ نگفته است!". برای شنیدن ادامه ی ماجرا، با ما باشید.

از اول هم این ماشین دست خودتان بوده؟

چندین سال است که این پراید را دارم. تمام خرج و مخارج زندگی من را هم، همین زبان بسته تامین می کند.

شغل دیگری هم دارید؟

من راننده آژانس هستم. توی شهرک قدس هم کار می کنم. یک وقت هایی هم که توی مسیر هستم، مسافر سوار می کنم. اما نپرسیدید که چه طور پراید در شهرک قدس!

خب حالا می پرسم ؟

تو را خدا، سقف ماشین را نگاه کن. زیر پایت را هم یک براندازی بکن. آقا مثل عروسکه. با ماشین حرف می زنم، درددل می کنم. شما می دانید که ماشین های بالای شهر باید مدل بالا باشند، حالا ببین که این ماشین چه قدر تمیزه که همه خاطرخواه ماشین من هستند.

دوست نداری ماشین را عوض کنی؟

می خوام به همه ایرانی ها بگویم که این کیلومتر را به یک میلیون هم می رسانم و به همه اثبات می کنم.

پس از ماشین خودت راضی هستی؟

در این چند سال به لطف خدا و به همت دعاهای خانواده ام، فقط بنزین و روغن و یک سری لوازم مصرفی مثل لنت ترمز را هزینه کرده ام. البته این را هم بگویم که من و ماشین، زبان همدیگر را خوب می فهمیم.

ممکن است واضح تر بگویید؟

بعضی از راننده ها را می بینم که در اتوبان ها و بزرگراه ها، سرعت بالا می روند و پدال گاز را هم تا آخر فشار می دهند و یک دفعه هوس می کنند کولر ماشین را روشن کنند. خب مشخص است که فشار مضاعف، باعث خراب شدن کولر می شود. کولر نه، من و شما هم همین حالت را داریم. پس نباید انتظار نابه جا داشت. باید ملاحظه کرد و دیدگاه فنی داشت.

تصادف چه طور؟

خدا را صدهزار بار شکر می کنم که تا به حال، خال به ماشین من نخورده و بیمه این چند سال را هم طلب دارم.

گفتید که با ماشین حرف می زنید، چه طور؟

هر روز که از کار برمی گردم، فرمان ماشین را می بوسم و تشکر می کنم؛ چون در طول روز، اول خدا، دوم خدا و بعدش هم این ماشین، توی خونه و زندگی من نان می آورند. این ماشین را با نون حلال وارد زندگی ام کرده ام. چرا نباید تشکر کنم؟!

چند تا فرزند دارید؟

یک دختر گل و دو تا پسر دسته گل.

متولد چه سالی هستید؟

1343

اهل کجا هستید؟

تبریز.

اگر بخواهیم گفت وگو با شما را در نشریه نارنجی سایپا درج کنیم، راضی هستید؟

راضی که چه عرض کنم، افتخار می کنم.

پس لطف کنید اسم خودتان را هم بفرمایید.

سید مجید صدیق الذاکرینی.

چه طور شد که الان توی جاده مخصوص هستید؟

دعا می کنم تا به حق روزهای عزیز، خداوند مشکلات همه انسان ها را حل کند. دلیلش این است که مستاجر هستم و صاحب خانه همین امروز تماس گرفت و گفت: به فکر خانه باش. من هم می روم تا ببینم خدا چه می خواهد.

در کدام منطقه مستاجر هستید؟

شهرک جهان نمای کرج.

با این ماشین مسافرت هم می روید؟

سفر را برای خانواده لازم می دانم. هر بار که خداوند فرجی کند و موقعیتی پیش بیاید به سفر هم می رویم؛ البته به ندرت.

آیا محاسن پراید را تا به حال به سایپا اعلام کرده اید؟

ببینید، تبلیغات حقیقی من سینه به سینه است. من فقط می توانم محاسن این خودرو را به صورت شفاهی به دیگران انتقال دهم. انتظار دارم که تبلیغات سایپا این مهم را از طریق رسانه ها انتشار دهد. به نظر می رسد که در هیچ جای دنیا این موضوع اتفاق نمی افتد که یک راننده مدام با یک خودرو کار کند و در حدود 700هزار کیلومتر، اتفاقی برای ماشین نیافتد.

از مدیران سایپا چه انتظاری دارید؟

هر باغبانی با دیدن محصولات خودش و هر ایرانی، با دیدن تولیدات کشورش شادمان و خوشحال می شود. خودروی پراید، رفیق، همیار و همراه خانواده های ایرانی است. وقتی اعضای یک خانواده با خودروی پراید به سفر می روند، به مجموعه قطعات ماشین اعتماد نمی کنند؛ بلکه به شرکت سایپا اعتماد می کنند. بیاییم با نظارت بیشتر و بهتر، خودرویی ماندگارتر روانه ی خانه های ایرانی ها کنیم.

اهل سرعت هم هستید؟

اجرای قانون را دوست دارم و بر اساس تابلوهای اعلام شده در بزرگراه ها و جاده ها سرعت می روم.

دست شما درد نکند. پیاده می شویم؟

دست شماها هم درد نکند. به همه همکاران تان هم سلام برسانید.

نارنجی: مسیر میدان آزادی تا شرکت سایپا، زمان لازم برای انجام گفت و گوی مفصل نبود ولی باز هم این دقایق را غنیمت شمردیم و با عزیزی که اگرچه سایپایی نبود ولی به سایپا عشق می ورزید، صحبت کردیم.

او، پراید را فرزند خود می دانست. نکته ی جالب تر این که، این عزیز پرتلاش، در هنگام پیاده شدن و خداحافظی، کرایه هم دریافت نکرد و گفت: «حالا حالاها به سایپایی ها بدهکارم». امیدواریم تک تک ما هم به شغل و شرکت خودمان عشق بورزیم و خود را بدهکار اخلاقی بدانیم. یا علی مدد.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
راننده تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!