سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
پرشین خودرو
read main data
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
موافقت با پرداخت 5000 میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
اجاره خودرو
رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی خبر داد:

موافقت با پرداخت 5000 میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان

شورای پول و اعتبار با پرداخت پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان موافقت کرده البته مشروط بر اینکه 80 درصد آن برابر چهار هزار میلیارد تومان به عنوان بازپرداخت بخشی از بدهی‌هایشان در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد.

به گزارش پرشین خودرو، محمدرضا نجفی منش رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، با بیان این مطلب اظهار داشت: اواخر سال گذشته خودروسازان نیمی از تسهیلات 10 هزار میلیارد تومانی مصوب شده از سوی شورای پول و اعتبار را دریافت کرده و بین قطعه‌سازان تقسیم کردند.

وی گفت: اکنون پنج هزار میلیارد تومان آن باقی‌مانده که نیاز به مصوبه جدیدی نداشته و فقط باید تاریخ مصوبه قبلی از سوی بانک مرکزی برای پرداخت، تمدید می‌شد.

نجفی‌منش تصریح کرد: در جلسه اخیر با مسوولان بانک مرکزی، مقرر شد باقی‌مانده پنج هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات در اختیار دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا قرار بگیرد، با این پیش‌ شرط که 80 درصد این مبلغ را به قطعه سازان بدهند.

وی اضافه کرد: به‌طور قطع تحقیق تسهیلات یاد شده در ایام باقی‌مانده تا پایان سال می‌تواند موجب رونق قطعه‌سازی و خودروسازی شده و ما را در تحقق شعار "جهش تولید" یاری کند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی، همچنین از عملیاتی شدن استفاده از اوراق گام برای قطعه‌سازان خبر داد و افزود: مقرر شده که این مهم اجرایی شود شرکت‌هایی که خواستار استفاده از این شیوه هستند باید کد بورسی سجام دریافت کنند.

وی یادآور شد: اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه است که تسهیلات جدید را برای تامین مالی بدون تورم بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند.

نجفی‌منش ادامه‌داد: به اتکای این اوراق، تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل، درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند و دارنده این اوراق می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید نزد خود نگه دارد یا به فروشنده مواد اولیه بدهد.

براساس این گزارش، در حال حاضر مجموع بدهی خودروسازان به زنجیره تامین داخلی به 40 هزار میلیارد تومان رسیده و مانده بدهی معوق تعیین تکلیف نشده خودروسازان به قطعه‌سازان بیش از 10 هزار میلیارد تومان است.


منبع: ایرنا
 

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!