سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
افتتاح اولین خط تمام اتوماتیک تولید الکتروموتور شیشه بالابر کشور
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
اجاره خودرو
با حضور معاون وزیر و مدیرعامل گروه سایپا انجام شد؛

افتتاح اولین خط تمام اتوماتیک تولید الکتروموتور شیشه بالابر کشور

برای اولین بار در کشور، خط تمام اتوماتیک تولید الکتروموتور شیشه بالابر خودروهای داخلی با حضور نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان، معاون وزیر صمت، و مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، خط تولید "قفل کابلی تیبا و ساینا"، "تیغه بازویی برف پاک کن تیبا و ساینا" و "قفل صندوق کوئیک" از دیگر خطوط تولید جدید شرکت سالارگستر بود که جمعا با 750 میلیارد ریال سرمایه گذاری به بهره برداری رسید.

 

شیشه بالابر
 

محسن صالحی نیا معاون وزیر صمت و رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو)، در حاشیه افتتاح این خطوط تولید گفت: راه اندازی خطوط تولید جدید علاوه بر عمق بخشی به ساخت داخل قطعات و استاندارد سازی آنها و افزایش تیراژ، شرایط را برای کاهش قیمت تمام شده مهیا می‌سازد.

وی با اشاره به اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت در توسعه زنجیره تامین قطعات و افزایش عمق ساخت داخل اظهار داشت: با توسعه بکارگیری توانمندی‌های داخلی و افزایش ظرفیت، هدف ما برای کاهش ارزبری و تامین قطعات و افزایش ساخت داخل تامین خواهد شد.

صالحی‌نیا همچنین ایجاد اشتغال و ارزش افزوده را از دیگر نتایج راه اندازی خطوط تولید جدید در صنعت خودرو اعلام کرد.

 

الکتروموتور شیشه بالابر


تشکر ویژه مدیرعامل سایپا


سیدجواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، نیز در افتتاح تولید خطوط جدید شرکت سالارگستر متذکر شد: 100 درصد قطعات مورد نیاز گروه خودروسازی سایپا در این شرکت قطعه سازی تولید می شود و این تولیدات از لحاظ کیفیت نه تنها قابل رقابت با نمونه های خارجی می باشد بلکه در برخی موارد به مراتب بهتر بوده است.

وی اضافه کرد: با افزایش سطح خودکفایی برای تولید الکتروموتور شیشه بالابر شاهد کاهش 20 دلار ارزبری به ازای هر دستگاه خودرو هستیم که باید بگویم این تولید افزون بر 10 میلیون دلار برای گروه سایپا کاهش ارزبری به دنبال دارد.

سلیمانی تصریح کرد: به نوبه خودم و به عنوان مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا تشکر ویژه دارم چرا که هر چه نیاز ارزی کشور کاهش یابد شاهد افت هزینه های مرتبط و اثرات مثبت آن در تولیدات داخلی خواهیم بود.

 

ابوالفضل لواسانی


در ادامه، ابوالفضل لواسانی مدیرعامل شرکت تولید قطعات سالارگستر، گفت: این شرکت از سال 1380 تولید محرک قفل پیکان و مدولار پراید را آغاز کرد و در ادامه از سال 1384 محصولات رله تایمر و شیشه بالابر پراید در سبد کالایی آن قرار گرفت.

وی با توجه به اینکه روند رو به رشد سالارگستر از سال 1391 با افزایش تجهیزات و فضای تولیدی، به کارگیری نیروهای متخصص، تجهیزات آزمایشگاهی مدرن و سرمایه گذاری در زمینه ایجاد دانش فنی طراحی، به سرعت موجب افزایش تعداد قطعات تولیدی شد، اضافه کرد: از سال 1392 محصولات شیشه بالابر سمند، شیشه بالابر پژو 405 و پژو پارس، شیشه بالابر تیبا و ریموت رسیور پراید و تیبا و همچنین رله ایربگ پراید به محصولات تولیدی این شرکت اضافه شد و این روند همچنان با طراحی محصولات جدید ادامه دارد به صورتی که سهم این شرکت از MRP تمام محصولات تولیدی ایران خودرو 50 درصد و محصولات سایپا 90 درصد است.

لواسانی، با بیان اینکه در سال جاری افزون بر هفت میلیون قطعه در این شرکت قطعه سازی تولید و عرضه شده است از اشتغال زایی برای 582 نفر در این مجموعه قطعه سازی خبر داد.

مدیرعامل شرکت سالارگستر، تولیدات این شرکت را شامل شیشه بالابر، ریموت رسیور، کیت کنترل ریموت، بوق، شلنگ ترمز، محرک قفل جانبی، قفل کابلی، رله 20 و 40 آمپر، رله فن و رادیاتور، قفل صندوق، موتور برف پاک کن، بازویی و تیغه برف پاک کن اعلام کرد.

وی با توجه به اهمیت خودکفایی و داخلی سازی قطعات اضافه کرد: روند ارزبری محصولات تولیدی از 90 درصد در سال 1390 به 17 درصد رسیده و در سال 1400 به شش درصد کاهش خواهد یافت.
 

امیرحسین لواسانی

 

همچنین امیرحسین لواسانی مدیر کارخانه شرکت سالارگستر، در خصوص دپارتمان های فعال ابتدا به فعالیت واحد کیفیت پرداخت و متذکر شد: این شرکت با حدود 30 نفر پرسنل تمام وقت و استفاده ازنیروهای متخصص و مجرب توانسته است سطح کیفی محصولات را براساس اعلام شاخص های کیفی مشتری در بالاترین سطح نگه دارد و همواره در حال افزایش کیفیت سازمان و استفاده از سیستم های جدید کیفی در خطوط تولید می باشد. شرکت سالار گستر در حال حاضر گرید B شرکت ساپکو و⁺B سازه گستر و مگا موتور را دارا است.

وی یکی از پیشرفت های شرکت سالارگستر در سالیان اخیر را افزایش تجهیزات آزمایشگاهی و استفاده از نیروهای مجرب و متخصص در این زمینه دانست به طوریکه اکنون حدود 85 درصد تست ها و آزمایش های لازم را می تواند در آزمایشگاه داخلی شرکت انجام دهد .

به گفته لواسانی، تمام دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاه این شرکت، تاییدیه متد ساپکو و سازه گستر و گواهینامه ISO/IEC17025:2005 از شرکت تایید صلاحیت ایران را دارا است.

مدیر کارخانه سالارگستر، تولید قفل کابلی تیبا، ریموت رسیور کوئیک، بازویی برف پاک کن جلو تیبا و پراید، موتور برف پاک کن جلو پراید و راه اندازی خط موتور نیمه اتوماتیک را از جمله پروژه هایی دانست که در واحد مهندسی این شرکت و طی یک سال اخیر طراحی و اجرا شده است.

وی راه اندازی خط موتور را یکی از اقدامات این شرکت برای کاهش وابستگی به کشورهای خارجی و همچنین کاهش ارزبری محصولات تولیدی دانست و اظهار کرد: اقدامات بسیاری به منظور راه اندازی خط تمام اتوماتیک موتورهای DC صورت گرفته بطوریکه فقط حدود 600 هزار دلار سرمایه گذاری انجام شده است.

لواسانی با توجه به اینکه روند داخلی سازی DC موتورها همچنان ادامه دارد به صورتیکه اکنون در حال ساخت قالب های قطعات موتور و آغاز تولید قطعات در داخل شرکت هستیم، تاکید کرد: در این مسیر از تکنولوژی های روز دنیا نظیر تکنولوژی لوز برای تولید لمینیشن ها و تجهیزاتی نظیر پرس های high speed ، دستگاه Stacking، دستگاه های تمام اتوماتیک اپوکسی، دستگاه اصلاح Runout و ... استفاده شده است.

 

افتتاح خطوط جدید سالارگستر


افشین هوشنگ مشاور مدیرعامل شرکت سالارگستر، در خصوص طرح های جدید این شرکت قطعه سازی گفت: یکی از مشکلات شیشه بالابر مربوط به موتورگیربکس بود که تصمیم به بهینه سازی و تغییر طراحی آن گرفتیم و با الهام از طرح گیربکس جانسون و شیشه بالابرهای تندر90 و C3 اقدام به طراحی مجموعه گیربکس جدید کردیم. در این پروژه اکنون به پایان طراحی رسیدیم و قالب ها در حال ساخت است بطوریکه هزینه ای بالغ بر 400 هزار دلار داشته است. نمونه های اولیه، خرداد سال آینده تولید و در مرداد ماه به تولید انبوه خواهد رسید.


وی از تصمیم این شرکت برای تغییر طراحی مکانیزم شیشه بالابرهای تیبا، ساینا و کوئیک خبر داد و بیان کرد: این طراحی براساس طراحی شیشه بالابرهای تندر90 و ساندرو صورت گرفت که از نمونه شرکت انتولین اسپانیایی استفاده شده است. برای این پروژه دستگاه های رولفرمینگ جدید و قالب های جدید خریداری شد و سرمایه گذاری در حدود 500 هزار دلار انجام شده و این طرح از فروردین 1400 آماده بهره برداری است. پارامترهای سرعت و زمان در طرح جدید به طرز قابل توجهی بهبود یافته است.

مهندس هوشنگ در پایان خاطرنشان کرد: پروژه موتور فن با توجه به نیاز خودروساز و بازار با سرمایه گذاری 400 هزار دلار راه اندازی شده است صکه شامل خرید قالب ها و خرید دستگاه های پرس 250 تن و پرس high speed بوده است. این محصول توان داخلی سازی بالایی دارد و 85 درصد قطعات داخل شرکت تولید می شود. نمونه های اولیه این قطعه تولید و از تیر ماه 1400 وارد فاز تولید انبوه خواهد شد. طراحی این قطعه به گونه ای صورت گرفته که برای خودروهای مختلف از جمله تیبا و پژو قابل استفاده باشد.

!
!
!