یكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۷:۰۵ | ۱۳۹۱/۰۴/۳۱
در مجمع ایران خودرو چه گذشت؟
۱۷:۰۵ | ۱۳۹۱/۰۴/۳۱
اجاره خودرو

در مجمع ایران خودرو چه گذشت؟

پرشین خودرو: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت ایران خودرو مبلغ 230 ریال به ازارء هر سهم تقسیم کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، همچنین در مجمع اعلام شد كه هیئت مدیره در اجرای مرحله دوم افزایش سرمایه مصوب مجمع عمومی فوق العاده مورخ 29/04/1390 سهام جایزه خواهد داد.

نکته قابل توجه این که طبق صورتهای مالی سود هر سهم شرکت ایران خودرو 388 ریال و تلفیق گروه مبلغ 535 ریال و سود قابل تقسیم هر سهم شركت ایران خودرو 358 ریال و سود قابل تقسیم تلفیقی گروه 338 ریال بوده است.

تحقق بیش از 104 درصدی سود در سال 90

در ابتدای این نشست محمدرضا نصرت نظامی مدیر سرمایه گذاری و اوراق بهادار ایران خودرو در گزارشی کوتاه اعلام کرد: ایران خودرو در سال 90 توانست بیش از 104 درصد از وعده خود را در کسب سود محقق کند و این موفقیت نشان می دهد که ایران خودرو به لحاظ مالی و سرمایه گذاری یک شرکت پیش بینی شونده است این در حالی است كه نتایج در شرایط محدودیت های بیرونی حاصل شده است.

او ادامه داد: در سال 1390 تغییرات مهمی در اساسنامه اتفاق افتاد که از جمله آن می توان به تطبیق اساس نامه این شرکت با اساس نامه نمونه سازمان بورس اشاره کرد.

به گفته نصرت نظامی تغییرات انجام شده سهام داران را در موقعیت برتری به لحاظ نظارت بر نحوه عملکرد شرکت قرار می دهد.

او تاکید کرد: همچنین طبق مصوبه قبلی مجمع عمومی فوق العاده سرمایه شرکت درآبان ماه سال 1390 از رقم شش هزار و 300 میلیارد ریال با 40 درصد افزایش به هشت هزار و 820 میلیارد ریال رسید ضمن این که هیات مدیره کماکان اختیار افزایش سرمایه را دو مرحله دیگر تا سقف 15هزار و40میلیارد ریال دراختیار دارد.

انتخاب هیات رییسه مجمع

در ادامه این نشست هیات رییسه مجمع متشکل از علی شیخی به عنوان رییس مجمع ، محمد رضایی و علیرضا عسکری مارانی به عنوان ناظر و دکتر علی مهری به عنوان دبیر مجمع تعیین شد. همچنین مهندس جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، مهندس سلیمانی قائم مقام مدیرعامل شرکت ایران خودرو و نیکفر معاون مالی ایران خودرو نیز به دعوت هیات رییسه در جایگاه ویژه قرار گرفتند و در طول مجمع گزارش مبسوطی از عملکرد ایران خودرو ارائه دادند.

گزارش عملکرد ایران خودرو در سال 90 از زبان مدیر عامل

در ادامه این جلسه مهندس جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گزارش کاملی از عملکرد سال 90 و چشم انداز سال 91 ارائه داد.

وی توضیح داد: ایران خودرو در سال 90 رکورد فروش ریالی را شکست و برای نخستین بار عدد درآمد حاصل از فروش این شرکت 15 رقمی شد و از مرز 100 هزار میلیارد ریال عبور کرد كه در مقایسه با عملكرد سال قبل 9 درصد افزایش را نشان می دهد.

مهندس نجم الدین یادآور شد: در سال گذشته ایران خودرو در حوزه تعداد فروش محصول نیز رکوردشکنی کرد و برای نخستین بار 763هزار خودرو در ایران خودرو تولید و به بازار عرضه شد.

مدیرعامل ایران خودرو اعلام کرد: ایران خودرو در تولید بیش تر محصولات خود به خودکفایی و دست کم به خود تامینی رسیده است و بر این اساس در حال حاضر خودروهای پژو پارس، پژو405و سمند صد درصد داخلی سازی شده اند و در تولید 206نیز به رکورد 82.6درصد داخلی سازی دست یافته ایم كه این موضوع در مدیریت محدودیتهای خارجی موجود می تواند بسیار موثر باشد.

او تاکید کرد: با توجه به تحول صورت گرفته در خودکفایی در تولید پلتفرم بخش الکترونیک 206 در آینده نزدیک رشد تولید مناسبی را در بازار این خودرو شاهد خواهیم بود. وی استراتژی میان مدت ایران خودرو را طراحی دو پلت فرم جدید اعلام كرد كه ده محصول جدید بر پایه پلت فرم های مذكور بتدریج تولید و به بازار عرضه خواهد شد.

نکات مهم عملكرد مالی ایران خودرو

در ادامه جلسه مجمع عمومی صاحبان سهام ایران خودرو نیکفر معاون مالی شرکت نکات مهم مالی سال 90 را برای اطلاع سهام داران بیان کرد.

وی گفت: درآمد سال 90 ایران خودرو 10 هزار و 700 میلیارد تومان بود که بر این اساس نسبت سود ناخالص 15 درصد است.

نیکفر تاکید کرد: به دلیل شرایط خاص بازار در سال 90 معادل 55هزار میلیارد ریال از رقم فروش ایران خودرو به صورت فروش اقساطی بوده که به این ترتیب نسبت فروش اقساطی به کل فروش به 52درصد رسید.

وی خاطرنشان کرد: درسال 90 اتکا ایران خودرو به پیش فروش خودرو برای نخستین بار به هشت درصد کاهش یافت ضمن این که در سال گذشته سقف اتکا به تسهیلات بانکی ثابت ماند.

بازگشت به بازار اول بورس در نتیجه کاهش ریسک

در ادامه دکتر علی مهری معاون اقتصادی ایران خودرو در گزارش خود اعلام کرد: پارسال 95درصد برنامه تولید و فروش پیش بینی شده درایران خودرو محقق شد لكن تحقق سود هر سهم معادل 104 درصد بودجه مصوب بوده است.

او گفت: نماد ایران خودرو که درابتدای سال 1387 به دلیل عدم انطباق با شرایط بازار اول، به بازار دوم بورس اوراق بهادار منتقل شده بود با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص اصلاح ساختار مالی و برنامه های در دست اقدام و نیز ارتقاء رتبه اطلاع رسانی مجددا به بازار اول انتقال یافت كه این موضوع بیانگر کاهش ریسک مالی سهام شركت می باشد.

مهری اظهار داشت: واگذاری شرکت های زیر مجموعه از دو سال پیش به عنوان یکی از رویکردهای اصلی در دستور کار هیئت مدیره ایران خودرو قرار گرفته است.

او افزود: هدف از این اقدام تبدیل دارایی های غیر مولد به مولد است در این راستا تا كنون 13 شركت واگذار شده و در سه سال آینده نیز واگذاری 30 درصد سهام شرکتهای زیر مجموعه ایران خودرو جزء برنامه های اصلی می باشد.

تقدیر از هیات مدیره

در پایان این نشست علیرضا عسکری مارانی عضو هیات رییسه مجمع و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران به نیابت از سهام داران از تلاش های همه اعضای هیات مدیره به ویژه مهندس نجم الدین مدیرعامل ایران خودرو و مدیران و کارکنان شرکت های زیر مجموعه تشکر کرد .

سپس عسکری مارانی از مدیران ایران خودرو خواست با توجه به عدم تناسب بین افزایش قیمت تمام شده و قیمت فروش محصولات، اطلاعات مربوطه را به صورت منظم به اطلاع مسئولان ذیصلاح رسانده و پیگیری لازم جهت افزایش متناسب قیمت فروش محصولات جهت جبران آثار افزایش قیمت تمام شده معمول نمایند تا تلاش های صورت گرفته در مجموعه این گروه بزرگ خودرو سازی به نتایج بهتری منجر شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!