چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۰۲ | ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
پروژه های وزیر صمت در صنعت خودرو اعلام شد
۱۱:۰۲ | ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

پروژه های وزیر صمت در صنعت خودرو اعلام شد

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، پروژه های وزیر صمت در صنعت خودرو را اعلام کرد.

به گزارش پرشین خودرو، مهدی صادقی نیارکی، با اعلام این خبر اظهار داشت: پروژه اول وزیر صمت در صنعت خودرو، اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، ادامه داد: اصلاح ساختار مدیریتی، نوسازی ناوگان تجاری، بهبود وضعیت صادرات و … نیز جزو پروژه‌های وزیر صمت است.

صادقی نیارکی که در پنجمین میز توسعه و تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو سخن می گفت، تصریح کرد: در شش ماه نخست امسال تولید خودرو ۳‌.۴ درصد، تولید اتوبوس ۱۰ درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت ۶۶ درصد رشد داشت اما تولید وانت ۱۳ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در پروژه نهضت ساخت داخل در سال ۹۹ سهم هر استان از ۲۱۱ اقلام گلوگاهی مشخص شد و برنامه نیز ۳.۵ میلیارد دلار بود که دو میلیارد دلار آن تأیید شد؛ یعنی در این بخش حدود ۷۰ درصد عملکرد داشتیم.

معاون وزیر صمت ادامه داد: برنامه نهضت ساخت داخل برای امسال ۳.۴ میلیارد دلار است که برنامه شش ماه نخست ۲.۲ میلیارد دلار بود.

وی اظهار کرد: برنامه وزارتخانه و سازمان گسترش برای افق ۱۴۰۴ تولید سه میلیون دستگاه خودرو بود که از این میزان ۳۰ درصد سهم صادرات می‌ شد. با این حال مشکلات ساختاری صنعت خودرو و مشکلات پیرامونی این صنعت آیا اجازه دستیابی به این هدف را می‌دهد؟

صادقی نیارکی با بیان اینکه در صنعت قطعه‌سازی باید سرمایه گذاری صورت گیرد، گفت: از بنگاهی که زیان‌دیده چطور توقع اصلاح ساختار، توسعه صادرات رقابت و سرمایه گذاری داریم؟ اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود که مهم‌ترین بخشِ پروژه‌های مربوط به خودرو است.

معاون امور صنایع وزارت صمت اذعان کرد: در بخش ناوگان تجاری نیاز زیادی به اصلاح و بهبود فرایندها داریم چراکه ناوگان فرسوده هم شده‌اند.

وی افزود: در مورد مشوق‌ها مثل مالیات و تسهیلات ارزان قیمت نیز نیاز به قانون داریم.

صادقی نیارکی در پایان با تاکید بر اینکه تسهیلات با سود ۱۸ درصد در تورم کنونی خیلی غیرطبیعی نیست اما برای همکاری در ارائه تسهیلات با سود کمتر آمادگی داریم، تاکید کرد: باید خودرویی داشته باشیم که در خارج بتوانیم بفروشیم؛ بنابراین تکلیف گیربکس اتوماتیک و مصرف سوخت و غیره باید مشخص شود.

!
!
!