شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
غوغای موتورسواران در یزد
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
اجاره خودرو

غوغای موتورسواران در یزد

پرشین خودرو: شهر یزد همچون بسیاری از شهرهای دیگر کشور طی سالهای اخیر به شهر موتورسیکلت ها تبدیل شده است و از خیابانهای اصلی و شریانی شهر گرفته تا کوچه پس کوچه های آشتی کنان، در سیطره موتورسواران است.

به گزارش«پرشین خودرو» به نقل از مهر، بسیاری از شهروندان، موتورسواران را انسانهایی خطرناک و خشن می دانند زیرا آنها قانون را دور می‌زنند و نادیده می‌گیرند، عابران پیاده و رانندگان خودرو را کلافه می‌کنند و در نهایت با بهره گیری از سرعت بالا، دستیار توانای ملک الموت می شوند.

تک چرخ زدن و ویراژ و لایی کشیدن‌ ها، تولید صدای ناهنجار از منبع خروجی دود و بوق‌ های غیر استاندارد هم از دیگر مواردی است که ذهنیت خطرناک بودن راکبان موتورسیکلت ها را در میان مردم تقویت می کند.

50 سال قبل، شرکت رکس اولین نسل موتورهای گازی را وارد ایران کرد و امروز پس از گذشت نیم قرن به جرات می‌توان گفت که هنوز فرهنگ استفاده از این وسیله نقلیه در میان مردم نهادینه نشده است.

موتورسیکلت، وسیله‌ ایست ارزان و کم حجم که در ایران به سبب مصرف اندک بنزین بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است اما متاسفانه به جنبه آسیب ‌پذیری این وسیله نقلیه توجه چندانی نشده و از دیگر سو جمعیت جوان و میانسال از آن برای فرار از ترافیک و قوانین راهنمایی و رانندگی استفاده می ‌کنند.

این توجه خاص، باعث شده تا موتورسواری در زیر پاگذاشتن تمامی قوانین رانندگی و نادیده گرفتن حقوق سایر مردم تعریف شود.

گرچه در سال‌های اخیر به علت افزایش آمار تصادفات منجر به جرح و فوت موتورسواران، قوانین سخت تر و پیشگیرانه ‌ای برای این وسیله نقلیه تعریف شده اما چندان راهگشا نبوده و راکبان موتور سیکلت همچنان بر بی قانونی های خود مسرند.

کلاه های ایمنی که استاندارد ندارند

یکی از تاکیدات موکد پلیس در مورد موتورسواران استفاده از کلاه های ایمنی است اما جالب است بدانید حداقل در شهر یزد از هر 20 موتورسوار شاید یکی از آنها چیزی شبیه کلاه ایمنی بر سر داشته باشند.

اما در بسیاری موارد حتی این کلاه های ایمنی نیز مشکلی از موتورسواران حل نمی کند.

تابستانهای گرم و سوزان یزد و عدم وجود تهویه در کلاه های موجود، محدود کردن دید راکب، وزن نا متعارف برخی کلاه ها و حتی کاهش شنوایی از جمله دلایلی است که باعث می شود راکبان از کلاه استفاده نکنند.

کلاه های موجود در بازار استاندارد لازم را ندارند، کاملا پلاستیکی هستند و با کوچکترین ضربه ای از بین می روند.

به گفته کارشناسان، کلاه ایمنی استاندارد باید در برابر برخورد با اشیا مقاوم باشد، توانایی جذب ضربات را داشته باشد و آنها را به سر فرد انتقال ندهد همچنین باید ضد آب و کندسوز باشد و از داشتن حفاظ فک نیز برخوردار باشد.

کلاه استاندارد نباید گوش‌ ها را تحت فشار قرار دهد و باید به گونه ای باشد که سر داخل آن به طور کامل راحت و آزاد باشد، سنگینی غیرقابل تحمل نداشته باشد و تنگ نباشد.

در صورت استفاده از عینک، کلاه ایمنی باید به اندازه عینک جا داشته باشد و مهمتر از همه باید از یک لایه فلزی اصلی، کمکی و یک لایه ابری در داخل برخوردار باشد.

قیمت کلاه های استاندارد با قیمت برخی موتورسیکلت ها برابری می کند

نه اینکه این کلاه ها در بازار موجود نباشد، نه. مشکل اینجاست که قیمت برخی از این کلاه ها و استانداردترین آنها با قیمت موتور برابری می کند و اغلب موتورسواران حاضر به خرید آن نیستند.

در سال ‌های گذشته، طرح اجباری کردن استفاده از کلاه ایمنی برای کاستن از آمار مرگ و میر موتورسواران در شهر اجباری شد.

توقیف موتورها و جریمه آنها به همراه حضور پررنگ نیروهای انتظامی در مناطق شلوغ و پرترافیک یزد، هر چند که موتورسواران را به رعایت لحظه ‌ای قانون مجبور می‌ کرد اما به محض دور شدن از تیررس پلیس، انجام تخلفات دوباره اوج می‌گرفت.

رنگ و بوی دیگر تخلفات موتورسواری در تابستان

در فصل تابستان این تخلفات رنگ و بوی دیگری می ‌گیرد. انجام حرکات نمایشی و مسابقه با موتورهای سنگین در محله ها و خیابان ها آرامش را از ساکنین محله‌ ها سلب می‌ کند.

یکی از جوانان پرشور یزدی که با موتور 250 سی سی خود در شب جولان می دهد گفت: ما هم جوانیم و دلمان می خواهد اینجوری جوانی کنیم. گمان نمی کنم کسی انتظار داشته باشد دنبال کارهای نامتعارف دیگر برویم.

این موتورسوار ادامه داد: روزها کار می کنیم. شبها تفریح. جمعه ها هم پیست را قرق می کنیم.

وی افزود: اگر شما هم یک بار سوارش شوید معتادش می شوید. انگیزه و هیجان خوبی دارد. اما باید مراقب باشی که دچار تصادف و زمین خوردن نشوی.

گرچه پلیس جریمه های سنگین برای حرکات مارپیچ و عبور از چراغ قرمز و توقیف چند ماهه موتور به همراه جریمه را برای تنبیه در نظر گرفته است شاید تاحدی مناسب باشد اما 100 درصد کارایی ندارد.

بیش از 20 هزار موتور بدون شماره و سند

بر اساس برخی آمارهای ارائه شده از سوی راهنمایی و رانندگی استان یزد، هم اکنون بالغ بر ۸۰ هزار موتورسیکلت در استان یزد تردد دارند که شماره گذاری شده اند. این یعنی تعدادی هم موتور سیکلت بدون شماره و سند در سطح شهر تردد دارند و شاید بتوان به جرات ۲۰ هزار دیگر بر این آمار افزود.

در حالی که پلیس راهور ناجا اعلام کرده که سالانه در حدود پنج هزار نفر از راکبان و سرنشینان موتورسیلکت در حوادث ترافیکی کشته می شوند اما این آمار در استان یزد در هر ماه بین شش تا 10 نفر متغیر است و در سال در حدود 100 نفر از شهروندان استان یزد در این حوادث جان خود را از دست می دهند که البته بنابر اعلام مراجع، این آمار امسال در استان یزد کاهش داشته است.

18 موتور سوار امسال در یزد در اثر تصادف فوت شدند

سرپرست پزشکی قانونی یزد در این ‌باره با اعلام خبر کاهش بیش از 9 درصدی فوتی ناشی از حوادث رانندگی موتورسواران طی سه ماهه اول سال جاری در سطح معابر استان یزد به مهر گفت: این آمار از 29 مورد فوتی موتورسواران در سال گذشته به 18 مورد در سه ماهه امسال رسیده است.

فرجعلی بیانی آمار فوتی موتورسواران خردادماه امسال را شش نفر اعلام کرد و اظهار داشت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 25 درصد کاهش دارد.

سرپرست پزشکی قانونی استان یزد، ضربه به سر را علت اصلی اکثر فوتی های موتورسوار یزدی دانست و موتورسواران استان را به احترام به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توصیه کرد.

وی افزود: راکبان موتورسیکلت ها برای حفظ جان خود حتما در زمان رانندگی با موتورسیکلت از کلاه ایمنی استفاده کنند.

وی در ادامه از مرگ 108 موتور سوار در سال گذشته خبر داد و افزود: سال گذشته 411 نفر بر اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست دادند که 108نفر از آنها موتورسوار بوده اند.

وی بیان داشت: 106 نفر از متوفیان حوادث رانندگی یزد را زنان و 305 نفر را مردان تشکیل داده اند و بیشتر آنها به محض تصادف جان خود را از دست داده اند.

عامل 60 درصد تصادفات یزد موتورسواران هستند

فرمانده انتظامی استان یزد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، موضوع موتورسواران و تخلفات و حوادث ناشی از تصادفات این دسته از رانندگان را یکی از معضلات استان برشمرد و اظهار داشت: موتورسوران آمار بالایی از حوادث ترافیکی به ویژه در مرگ و میرهای ناشی از حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده اند به نحوی که 60 درصد تصادفات استان یزد مربوط به موتور سواران است.

منوچهر امان اللهی با بیان اینکه استفاده از موتورسیکلت به دلیل قیمت کم و مصرف پایین سوخت در فصل گرما بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: 63 درصد تصادفات در استان مربوط به موتور سیکلت ها است.

وی در ادامه از توقیف 6 هزار و 162 دستگاه موتور سیکلت طی سال جاری خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون دو هزار و 969 تصادف در یزد رخ داده که 63 درصد از این تصادفات مربوط به موتور سواران است.

امان اللهی عنوان کرد: اغلب تصادفات مربوط به موتور سواران نیز در فصل تابستان اتفاق می افتد که 33 درصد از متوفیان این تصادفات را جوانان 18 تا 24 سال تشکیل می دهند.

40 درصد موتورسواران در گروه سنی 17 تا 20 سال هستند

امان اللهی یادآور شد: متاسفانه جوان ها بیشتر به این وسیله نقلیه علاقه دارند و در یزد در هر خانه ای به تعداد فرزندان ذکور، موتور سیکلت وجود دارد در حالی که ‌حدود 40 درصد موتور سواران در گروه سنی 17 تا 20 سال هستند و بیش از نیمی از آنها فاقد گواهی نامه هستند.

وی در ادامه از برخورد جدی با موتور سواران متخلف خبر داد و عنوان کرد: موتور سوارانی که قانون را نقض کنند و متخلف شناخته شوند موتور سیکلت آنها توقیف و به پارکینگ منتقل خواهد شد تا پس از گذراندن دوره آموزشی نسبت با آزاد سازی آن اقدام کنند.

وی تصریح کرد: با هماهنگی ارگان های مختلف از جمله شهرداری، برنامه های آموزشی موثری برای جلوگیری از تخلفات و تلفات ناشی از تصادفات موتورسیکلت انجام شده است.

به هر ترتیب امید می رود با فرهنگ سازی در مورد استفاده از موتورسیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه نه چندان ایمن و ارائه آموزشهای لازم به موتورسواران همچنین اعمال جدی قانون و تشدید مجازاتها، شهروندان یزدی نیز روح آرامش را در شهر خود حاکم ببینند.

البته در شهر یزد، تخلفات خودروسواران نیز دست کمی از تخلفات موتورسیکلت ها ندارد که پرداختن به تخلفات آنها نیاز مجالی دیگر دارد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
موتورسواران
نظر بینندگان
!
!
!