پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
خودروسازی صنعتی که به بادی لرزید!
۱۲:۰۹ | ۱۳۹۱/۰۵/۲۵
اجاره خودرو

خودروسازی صنعتی که به بادی لرزید!

پرشین خودرو: موضوعاتی در بازار خودرو ایران به وقوع می پیوندد که کمتر در جهان حرفه ای خودروسازی رخ می دهد؛ وضع متفاوت این بازار در کشور، انواع بی نظمی ها را در مسائل مرتبط به بار آورده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، صنعت خودرو در جهان یکی از صنایع معتبر به حساب ‌می آید که شاکله خود را در تمام ابعاد این صنعت پیدا کرده و در هر موضوعی مربوط به آن مقررات خاص و ترتیبات ویژه ای در نظر گرفته شده است. طراحی خودرو و رونمایی مقررات خاص خود را دارد و نظام بازارها در کشورها به گونه ای تعریف شده و مشخص است، مشتریان خودروسازان در صفر تا 100 انتخاب خود آزادند و به طور کلی همه مسائل در این صنعت حل شده است، بررسی کیفیت نحوه رفع عیوب و فراخوان در شرکت های خودروسازی، تعیین قیمت در بازار گره ای باز نشده نیستند.

در کشور ما وضعیت متفاوت از هر جای دیگر این کره خاکی است.

نیاز به ‌گفتن انحصاری بودن صنعت خودرو کشور نیست. دو شرکت خودروساز هر چه را تولید کنند در بازار عرضه می کنند و تقریبا کل تقاضای بازار هم معطوف به همین عرضه است و لاغیر. این مساله در کنار برخی سیاست های دولت در قبال این صنعت باعث وضعیت ویژه ای شده است که حتی برخی مسائل آن را ساده ترین افراد جامعه هم می دانند. مسائلی همانند تفاوت قیمت خودرو در داخل کشور با همان کلاس خودرو در خارج. تفاوت قیمت فروش خودروهای داخلی در بازارهای خارجی و حمایت های دولت از این صنع جز حرف های «داخل تاکسی» شده است.

همین اواخر نگاهی به وضعیت بازار خودرو حکایت از موجی تلاطم و ناامنی دارد. قیمت برخی خودروهای داخلی تا دو برابر قیمت سال گذشته افزایش یافته و حرکتی برای سامان دادن به آن هم صورت نمی گیرد. اینکه چه کسی باید حرکت را شروع کند باید هم به خودروساز و هم به دولت به عنوان سیاستگذار بازار کالاهای متفاوت نگاه کرد.

خودروسازان از اواخر سال گذشته با علم به مشکلات تولید و خصوصا تولید خودروهایی که درصد داخلی سازی آن ها به مراتب کمتر از دیگر خودروهاست، سال را به اتمام رساندند.

امسال فتیله تولید در بسیاری از مدل ها روی به خاموشی نهاده و حرکتی از بنگاه ها در جهت جبران مافات صورت نمی گیرد. مدل هایی که این خودروسازان برای عرضه به بازار معرفی می کنند هنوز دست مشتریان را نگرفته است. ایران خودرو سال گذشته خبر داد امسال رانا و دنا را به بازار عرضه می کند. ایا در این شرایط که تولید بسیاری از خودروها تا 40 درصد هم پایین آمده عرضه زودهنگام آن ها نمی تواند حداقل بخشی از مشکل را حل کند؟

به نظر می رسد مانورهای تبلیغاتی شرکت ها تنها در این عرصه روان است چرا که خودروسازان جهانی در زمان رونمایی از محصول تاریخ روز عرضه را نیز مشخص می کنند وتخلفی از آن هم صورت نمی گیرد. بازار آماده عرضه می شود دیگر خودروسازان هم وضعیت بازار را تحلیل می کنند و بر مبنای آن اقدام می کنند.

از یک طرف، امسال رانا پیش فروش شده و پول های مردم در جیب شرکت های خودروسازی است اما هنوز محصولی به بازار نیامده است و آشفتگی در کوران سفرهای تابستانی موج می زند. تکلیف مردم در این زمان چیست؟

چرا باید قید خرید خودرویی را سال گذشته برنامه خرید آن را برای امسال چیده اند به بهانه افزایش قیمت ناگهانی و آن هم در حد بیش از 5 میلیون تومان بزنند؟

کوتاهی خودروسازان در تعامل با مشتریان و فداکردن خواست مشتری به پای تبلیغات بنگاهی مسائل بزرگی هستند که به صورت غیرحرفه ای در قیاس با جهان حرفه ای در صنعت خودرو رخ می دهد.

به نوشته دنیای صنعت، خودرو هم در بازار کالایی است همانند دیگر کالاها. زمانی که قیمت مرغ نماد اقتصاد ایران می شود و دو برابر می شود دولت دست به کار شده و از مسیرهای گوناگون بازار را به کنترل در می آورد و حتی معاون رییس جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان مجلس در قبال آن موضع گیری می کنند اما آشفتگی در بازار خودرو را کسی نمی بیند.

بر اساس آمار تولید خودرو، ماهانه حدود 100 هزار دستگاه خودرو از شرکت های خودروسازی به سوی بازار روانه می شوند اما به دلیل افزایش تقاضا در مقایسه با این تعداد عرضه، دلالی، رانت و فساد رابطه مشتری و خودروساز را به هم می زند. کاملا مشخص است نوسان و خصوصا کاهش شدید عرضه در این بازار چه مشکلاتی را به بار می آورد حال مشخص نیست چرا دولت فکری برای سامان دادن به این بازار همانند سامان دادن به هر بازار دیگری نمی کند.

ساده ترین راه کمک به صنعت خودرو داخلی است تا با افزایش تولید و عرضه زمینه ثبات در بازار را فراهم آورد.

این کمک آنگونه که نیاز خودروسازان است نقدینگی و تسهیلات است. این مساله باید به بهترین نحو از سوی دولت مدیریت شود. اگر دلش در این سال های واپسین برای صنعت خودرو نمی سوزد می تواند اجازه واردات خودرو با تعرفه پایین تر را صادر کند تا قیمت ها بخوابد. مگر نه این است که تعرفه ابزار مدیریت بازار داخل است.

نمی توان تعرفه را تنها به سود تولیدکننده در هر شرایطی وضع کرد. می توان با بالا و پایین کردن آن زمینه رانت و فساد در بازار را برچید. این اقدامی است که دولت می تواند در این زمان صورت دهد. البته اگر قصد کمک و ارائه تسهیلات لازم به صنعت خودرو و حمایت از تولید داخل را ندارد.

در زمینه اعطای کمک اخیرا یک هزار میلیارد تومان مورد تصویب قرار گرفته و تایید شده اما چیزی به خودروسازان نرسیده است. فرآیند پرداخت و زمان آن نامشخص است و ابهام در بسیاری از ابعاد آن موج می زند. منگنه شرایط برای خودروسازان و بازار مشتریان چاره ای جز رکود در این صنعت باقی نگذاشته است.

در قیمت های حال حاضر در بازار فروش خودروسازان بسیار با تاخیر صورت گرفته و در بسیاری از موارد کاهش یافته است این مساله بر بحران نقدینگی در واحدهای تولیدی این صنعت دامن زده است.

بحرانی که طرح هایی همچون پیش فروش سه ساله خودرو در ایران خودرو از دل آن بیرون آمده است. طرحی که تنها سود قابل ملاحظه آن جذابیت آن به شمار می آید و برای خودروساز جز مرهمی موقتی بر دردها تسکینی دائمی به بار نمی آورد. بازپرداخت سود این طرح که تا 30 درصد هم بالغ می شود از کجا باید تامین شود. مگر خودروساز از آینده بازار و فروش و سودآوری خود خبر دارد که اینگونه برنامه ها در نظر گرفته می شود؟. آیا این طرح ها به جایی ختم نمی شود که باز هم تسهیلات برای بازپرداخت تسهیلات بر دوش دولت سنگینی کند.

مدیران صنعت خودرو اکنون در وضعیت مبهمی به سر می برند. وضعیت که شاید بتوان آن را انتظار برای امروز شدن آینده نام گذاشت. خبرهای از خطوط تولید چندان خوش نیست و خبری هم از دست یاری رسان دولت به گوش نمی رسد. بازار دست رد به سینه محصولات زده و برزخی برای صنعت خودرو بنانهاده شده است.

در این میان فراتر از یک بنگاه اقتصادی سیل عظیمی از مشتریان ضرر می کنند که در جهان پیشرفته خودروسازی قادر به خرید خودرو با قیمت مناسب جیب خود نیستند.

خودروسازان قادر به پیش بینی این وضعیت از سال های قبل و زمانی که زمزمه تحریم شرکت های خودروسازی جهانی به گوش می رسید بودند. اینکه چرا به یکباره بیدی شدند که علی رغم تمام شعارها به باد تحریم بلرزند باید از سیاستگذاران صنعتی کشور پرسید.

برچسب ها:
صنعت خودروسازی
نظر بینندگان
ایرانی اصل
vote
۰
vote
۱۳۹۳/۰۴/۱۹
لطفا" سایتی درست کنید وبا نظر خواهی از مردم ورود خودرو را به کشور ازاد کنید واین افراد را روزی برای عدم خرید از این دو امپریالیسم فراخوانید وگرنه نماینده گان مجلس هم نمیتوانند چون به انها نیز ... میشود
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۵/۲۸
خودروسازی مامانندبیماردرحال کما می باشد که بوسیله تعرفه بالاکمکهای دولت زنده مونده وهر موقع که قطع بشه ورشکست میشه.
دانشجو
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۵/۲۵
من به تحریم ها کاری ندارم اما شما دارید چوب بی کیفیتی و گرانی را می خورید آقا سر خدا رو که نمی شه کلاه گذاشت چوب خدا صدا نداره
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۵/۲۵
اقایونی دلبسته و دل خوش پژو وفرانسه بودند 20 سال سود خوری از جیب مردم ایران , بدون سرمایه گذاری ,تعرفه های سنگین ,بازار انحصاری , لابی تعرفه اخرش میشه این پس مشکل در نقدینگی نیست ...بلاخره خودرسازی با اشباع یا هر طریق دیگه به بن بست می رسید ایبار از جایی که فکرشم نمی کردن یعنی تحریم پژو و حالا این همه سال لابی تعرفه اخرش شد این....اینها فکر می کردند تعرفه بالا باشه تا ابد سودهای باداورده و رانتی ایدشون میشه که محاسباتشون غلط از اب درامد
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۵/۲۵
راجع به طرح پیش فروش ایران خودر باید گفت:ایران خودرو 30درصد سود گذاشته همین الانش تورم 22% هستش می مونه 7% که این جوری که اقایون ماه به ماه یا افزایش قیمت میدهند یا فروش مستقیم به مردم رو بستند به بهانه جمع کردن حاشیه بازار(که جالبه با این همه گرانی قانونی!!بازم حاشیه هست) تا 3 سال دیگه 60درصد هم سود بدهند خدامی دوهنه چقدر خودر گرون بشه 100% حداقله ...یعنی مصرف کننده متضرر همیشگیه
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۵/۲۵
تو کشوریکه الان تو مرغش مونده زلزله امده ملت تو خرابه ها دارند زندگی می کنند به خودرسازی پول بدهند برای ادامه ا.. سازی؟؟؟
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۵/۲۵
سه سوال الان معادل فروش سال قبل 22000 میلیارد تومن وام بدهند پژو که تحریم کرد و قطعه ای به ایران نمی دهند ایران خودرو جز وانت پیکان کاری چی بسازه ؟؟؟پس این راه حل بهخاطر وابستگی محض به پژو طی 50 سال پس بی فایدست
!
!
!