پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۸ | ۱۳۹۱/۰۶/۰۲
خودروهای آینده بازار +تصاویر
۱۱:۰۸ | ۱۳۹۱/۰۶/۰۲
اجاره خودرو

خودروهای آینده بازار +تصاویر

متنوع نبودن خودروهای ساخت داخل، در کنار دیگر مسائل و مشکلات خودروهای داخلی یکی از انتقادهای همیشگی مشتریان ایرانی بوده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، این انتقاد و انتظار مشتریان ایرانی با وجود پیشرفت طراحی خودرو در دنیا و با مشاهده خودروهای خارجی که رقابت زیادی بر سر تنوع طراحی و کیفیت دارند، منصفانه به نظر می‌رسد. به هر حال طبیعی است، وقتی مشتریان مدل‌های متنوع و کاملا متفاوت را از برندهای خارجی در خیابان‌ها می‌بینند، در مقایسه با خودروهای تکراری ساخت داخل، این سوال را از خودشان بپرسند که چرا خودروهای ساخت داخل از این تنوع برخوردار نیستند؟

البته اگر از خودروسازان این سوال را بپرسید پاسخ آنها به تنوع محصولاتشان اشاره دارد، اما از دید مشتریان و کارشناسان تغییر مدل چراغ‌ها در یک خودرو مسلما تنوع مطلوبی محسوب نمی‌شود. اما خودروسازان برای ایجاد تنوع بیشتر چه برنامه‌ای دارند؟

به گزارش دنیای اقتصاد، تا آنجا که از خودروسازان خبر می‌رسد گویا آنها هم متوجه این خلأ در صنعت خودروسازی شده‌اند و برنامه‌هایی برای افزایش تنوع خودروهای داخلی طی سال‌های آینده دارند. بنابراین اخبار، خودروهای جدیدی که قرار است وارد بازار شوند شامل ۳ خودرو از محصولات ایران خودرو، 7محصول از سایپا، ۸ محصول مونتاژی رنو در دو شرکت یاد شده خواهند بود. به این ترتیب در آینده شاهد حضور ۱۸ مدل جدید از خودروهایی خواهیم بود که به دو صورت تولید کامل داخل و مونتاژ قطعات CKD وارد بازار خواهند شد، اما به نظر می‌رسد برای دیدن تمام این خودروها باید حداقل سه سالی منتظر بمانیم!

خودرو‌های جدید در راه بازار

اما سه خودرو ایران خودرو رانا، دنا و وانت تندر۹۰ هستند که مسوولان ایران خودرو وعده داده‌اند تا انتهای سال‌جاری آنها را به بازار عرضه خواهد کرد. رانا که پیش فروش آن از خرداد امسال آغاز شد بعد از گذشت سه سال از رونمایی‌اش، مهر ماه اولین حضور خود را در جاده‌های کشور خواهد داشت تا محصول جدید بازار امسال باشد. خودرو بعدی که قرار است تا شهریور امسال به تولید انبوه برسد و از ایران‌خودرو روانه بازار شود وانت تندر ۹۰ است.

تندر ۹۰ دنده اتوماتیک هم سومین محصول ایران خودرو است که مسوولان ایران خودرو قول عرضه آن را طی سال‌جاری داده‌اند، البته قرار است این محصول با تغییرات ظاهری و موتور فعلی خود روانه بازار شود. سایپا هم در این میان بیکار نمانده است و برنامه تولید۶ محصول جدید را برروی چند پلت‌فرم مشخص دارد. این محصولات که در دست طراحی هستند و قرار است تا سال ۹۴ شاهد حضور تمام آنها در بازار باشیم، قرار است روی پلت‌فرم محصولات خانواده سایپا (ایکس ۱۰۰)، پلت‌فرم تیبا (ایکس ۲۰۰) و پلت‌فرم محصولات وانت (ایکس Z) تولید شوند. این محصولات روی نوع ارتقا یافته این پلت‌فرم‌ها تولید خواهند شد.

مونتاژی‌های بازار کدام‌ها خواهند بود؟

اما بشنویم از خودروسازان خارجی که قصد همکاری با ایران دارند. شرکت رنو که تمام تلاش خود را برای داشتن قسمتی از بازار ایران به کار بسته است یکی از جدی‌ترین خودروسازان برای حضور در ایران به نظر می‌رسد. تا جایی که در تیرماه امسال و در حالی که چند ماه بیشتر از زمزمه خروج پژو از ایران نمی‌گذشت، از ۸ محصول جدید خود در رنو پارس رونمایی کرد. بعد از این رونمایی بود که مدیرعامل رنوپارس از قطعی شدن قرارداد ساندرو و پیکاپ تندر خبر داد، اما اگر این دو محصول طبق تاریخ‌های وعده داده شده موفق به حضور در بازار ایران شوند تا زمستان امسال شاهد حضور تندر پیکاپ نیز خواهیم بود. ساندرو هم قرار است تا مهر ماه سال آینده وارد بازار شود.

البته فیس لیفت تندر پارس هم قرار بود تا تیر ماه امسال وارد شود که تاکنون خبری از آن نشده است. داستر یکی دیگر از محصولات رونمایی شده بود که یکی از شاسی بلندهای رنو در ایران خواهد بود. گویا داستر قرار است تا سال ۲۰۱۴ وارد بازار ایران شود.

تندر 90 ون هم از جمله محصولات جدید رنو پارس است که زمان عرضه آن به بازار ایران در دست بررسی است. اما کیا سراتو هم که جدی‌ترین گزینه برای جایگزینی زانتیا است و حتی شنیده شده که خط تولید آن هم آماده است احتمالا محصول آینده بازار خواهد بود. البته دلیل استفاده از واژه «احتمالا» این است که با وجود صحبت‌های فراوان در رابطه با تولید کیا سراتو در سایپا تا به حال هیچ اقدامی در جهت تولید آن و پر کردن خلاء زانتیا انجام نشده است.

به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که تا چند سال آینده بازار خودرو تنوع بیشتری را به خود ببیند، هر چند این تنوع تکرار محصولات گذشته باشد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
خودرو جدید
عکس های مرتبط
1
2
3
نظر بینندگان
!
!
!