چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۴۵ | ۱۳۹۱/۰۶/۰۶
دلیل افزایش قیمت محصولات مدیران خودرو در بازار چیست؟
۱۱:۴۵ | ۱۳۹۱/۰۶/۰۶
گرندکس

دلیل افزایش قیمت محصولات مدیران خودرو در بازار چیست؟

پرشین خودرو: کاهش تولید و عرضه دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا منجر به رونق بازار برخی خودروسازان بخش خصوصی شده , طی یک ماه اخیر شاهد افزایش بی سابقه بهای محصولات این خودروسازان در بازار بوده ایم.

به گزارش «پرشین خودرو»، یکی از خودروسازانی که این روزها شاهد رشد قیمت و افزایش اختلاف قیمت کارخانه و بازار محصولات خود است، مدیران خودرو است که این روزها لقب فعال ترین خودروساز بخش خصوصی را از آن خود کرده است.

در شرایطی که خودروسازان بزرگ دولتی یعنی ایران خودرو و سایپا وبزرگ ترین خودروساز بخش خصوصی یعنی گروه بهمن با مشکلات متعددی روبرو بوده و شاهد افت 30 تا 80 درصدی تولید بوده اند، کوچکترین خودروسازان بخش خصوصی شرایط خوبی را در تولید و عرضه محصولات سپری می کند.

مدیران خودرو که هم در بخش خودروهای ارزان قیمت و هم در بخش خودروهای شاسی بلند فعالیت می کند این روزها از اقبال خوبی برخوردار شده چراکه تقاضا برای خرید محصولاتش با افزایش چشمگیری همراه شده است. کاهش عرضه و برهم خودرن تعادل در بازار خودروهای داخلی منجر به چرخش بازار و افزایش تقاضا برای محصولات این خودروساز شده است. به طوری که افزایش تقاضا ناشی از قیمت مناسب و امکانات و آپشن های بالا، اختلاف قیمت شرکتی و بازار محصولات مدیران خودرو را میلیونی کرده است.

اما نکته منفی این افزایش قیمت ها ایجاد بازار سیاهی است که در رابطه با محصولات این خودروساز شکل گرفته است و سودی که به جای آنکه نصیب خودروساز شود در جیب دلال جای می گیرد.

به عنوان مثال خودرو ام.وی.ام 315 مدیران خودرو، یکی از محصولاتی است که این روزها بازار مکاره گرم و پررونقی برای آن ایجاد شده به طوری که افزایش قیمت این خودرودر بازار، اختلاف قیمت بازار و کارخانه آن را به مرز 10 میلیون تومان رسانده است. در حالی که بهای شرکتی این خودرو حدود 18 میلیون تومان است، هم اکنون خودرو ام.وی.ام 315 در بازار با قیمت حدود 28 میلیون تومان معامله می شود که این آمار حاکی از اختلاف 10 میلیون تومانی قیمت شرکتی و بازار این خودرو است.

افزایش قیمت و فاصله گرفتن از بهای شرکتی و ایجاد بازار سیاه برای محصولات مدیران خودرو در شرایطی رخ داده که این شرکت به دلیل گرانی ارز و افزایش هزینه های واردات قطعات، درخواست افزایش قیمت محصولاتش را به کمیته قیمت‌گذاری خودرو ارایه داده بود که با این افزایش قیمت موافقت نشد.

این در حالی است که دبیر انجمن خودروسازان ایران در خصوص درخواست افزایش قیمت محصولات شرکت مدیران خودرو و قیمت‌گذاری سازمان حمایت و کمیته قیمت‌گذاری اظهار داشت: ما معتقدیم که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد خودرو باید در حاشیه بازار فروخته شود تا دست رانت‌خواران کوتاه شود.

احمد نعمت‌بخش افزایش قیمت محصولات مدیران خودرو را تأیید کرده و دلیل آن را افزایش قیمت ارز و افزایش CKD قطعات مورد استفاده در این محصولات اعلام کرد.

وی افزود: اگر خودرو در حاشیه بازار به فروش برسد تقاضای کاذب از بین می‌رود و این در اسفند‌ماه سال گذشته به دولت ثابت شد، زمانیکه اعلام کردند خودروهای بالاتر از 45 میلیون تومان و کامیون و اتوبوس توسط خودروساز‌ها قیمت‌گذاری می‌شود قیمت ماکسیما از 66 میلیون تومان به 58 میلیون تومان کاهش پیدا کرد.

حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا بهتر نیست تا مسولان با موافقت با افزایش منطقی و واقعی کردن قیمت ها مانع از تداوم فعالیت واسطه ها و دلالان در بازار خودرو کشور شوند تا سودی که بدون هیچ تلاش و زحمتی نصیب این افراد می شود به خودروسازان تعلق گیرد.

کارشناسان خودرو بر این عقیده اند که یكی از خوبی های چنین تصمیمی از بین رفتن رانت چندین میلیون تومانی است كه در حال حاضر بین قیمت كارخانه و بازار برخی خودروها وجود دارد. یعنی اگر قیمت گذاری به خودروسازان سپرده و قیمت خودروها واقعی شود، با تنظیم بازار به جای آنكه مبالغ هنگفتی به جیب دلال ها و واسطه گران برود، به ایجاد تعادل در بازار خودرو منتهی می شود.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
مدیران خودرو
نظر بینندگان
رضا
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۴
اضافه كنم برخلاف تبليغات منفي عليه خودرو چيني اتفاقا ماشين خيلي خوبي هم ميزنه بنده و همكاران از نوع مختلف انرا هم داريم و راضي هستيم
پیام ارومیه
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۰۹/۰۹
باز بالا میره 30 درصد
مهران
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۸/۲۹
دوستان عزيز كدوم دلال؟؟؟؟؟؟؟ اين شده تكيه كلام اقاي نعمت بخش ك به اهداف خودروسازان برسه ازاد سازي قيمت خودرو وقتي بايد باشه كه تعرفه واردات هم صفر بشه حاضري معامله كني اينو با اون جناب نعمت الله؟
جاسم
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۷/۲۷
به قول دوستان اگر سازمان حمایت مصرف کننده به فکر ملت هستند چرا هر هفته قیمتها را افزایش میدن خودروسازان ماشین به کسانی هم که ثبت نام کرده تحویل نمیدن وهیچ کسی هم جوابگوی مردم نیست
رضا
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۷/۱۶
محصولات مدیران خودرو در عرض 9 ماه 4 بار افزایش قیمت داشته اند پس سازمان حمایت این وسط چه کاره است؟
جلال
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۷/۰۴
سود يا بايد بره تو جيب دلال و يا كارخانه دار مردم اين وسط عددي نيستند و اصلا به حساب نمي آيند خدا به داد مردم برسد.
مجيد
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۲۷
افرين ناشناس تو انباراشون پر ماشينه عرضه نميكنن ك قيمت بالا بره بعدش درحواست افزايش قيمت بدن بعدم اقاي نعمت بخش بگه دلالا اخه وقتي ماشين عرضه نميشه ب دست دلال هم نميرسه
mehrzad
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۲۱
تو گزارش در خواست شده که فروش بره توی حاشیه بازار انجام بشه تا سودش رو بجای دلالها آقایان خودروساز بخورن آخه پس چرا سودش آقایان خودروساز ببرن پس جای منفعت مردم کجاست؟فقط به فکر سود خودروسازها هستین؟مگه اونها همینطوری کم سود میبرن و یا بردن؟
محمدرضا
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۰۷
واقعاً اقتصاد ما دلال پرور است
reza
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۰۷
خب چرا قیمت 18 میلیون رو مستقیم به مردم نمی فروش و می گن فروش نداریم ولی چطور به دست دلالها می رسه حتما بین خودشون خبری هست
ناشناس
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۰۶
چرا خودروسازان تولید خود را بالا نمیبرند تا مردم مجبور نباشند از بازار آزاد تهیه کنند؟ یا عمدا عرضه را کم میکنند تا شرایط فوق ایجاد شده و از آب گل آلود شاه ماهی بگیرنند؟
!
!
!