پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۴۷ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
خودروهای دست دوم در پاکستان وام می گیرند
۱۱:۴۷ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
اجاره خودرو

خودروهای دست دوم در پاکستان وام می گیرند

پرشین خودرو: بر اساس یک نظرسنجی 79 درصد مصرف کنندگان خودرو در پاکستان به شکل نقد خودرو خریداری می کنند و 65 درصد از مشتریان، خودروی دست دوم خریداری کرده اند و فقط 32 درصد خودروی نو خریده اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، سایت تخصصی پاک ویلز PakWheels.com که در حوزه خودرو پاکستان از پایگاه های اینترنتی پرطرفدار است به انجام تحقیقات در باره شیوه خرید خودرو در بین مردم پاکستان پرداخته است. بر اساس این تحقیقات با این که تولید و فروش خودروی نو به رشد خود ادامه می دهد اما مردم خودروهای دست دوم را ترجیح می دهند.

مهدی حسین یکی از مدیران فروش خودرو در پاکستان می گوید: خودروی نو بسیار گران شده است. ارزانترین خودروی پاکستان که دومین خودروی پرفروش پاکستان هم هست سوزوکی مهران نام دارد و قیمت آن در گذشته 400 هزار روپیه (حدود 5 میلیون تومان) بود که اکنون به 650 هزار (حدود 8.5 میلیون) رسیده است. این گرانی باعث روی آوردن مردم به خودروهای دست دوم شده است.

از هر چهار نفری که در نظرسنجی یاد شده شرکت کرده اند یک نفر برای خودروی خود کمتر از 500 هزار روپیه پرداخته است.

یکی از دست اندرکاران شرکت لیزینگ اوریکس پاکستان می گوید: به طور هفتگی بین 200 تا 300 خودروی کوچک ساخت ژاپن وارد پاکستان می شود. خودروهای کوچک متنوع تر و ارزانتر هستند.

در پاکستان بانک های قدیمی، بانک های اسلامی و شرکت های لیزینگ برای خودروهای ساخت داخل پاکستان و خودروهای دست دوم تسهیلات قائل می شوند. از جمله این بانک ها می توان به حبیب بانک، یونایتد بانک، فیصل بانک، میزان بانک و شرکت لیزینگ اوریکس اشاره کرد.

این بانک ها و شرکت های لیزینگ هم مشتریان حقیقی دارند و هم حقوقی. خودروهای وارداتی زیر پنج سال ساخت که برای اولین بار به ثبت می رسند مشمول این تسهیلات قرار می گیرند.

سوزوکی، تویوتا و هندا پرفروش ترین برندهای وارداتی پاکستان هستند. نکته قابل توجه این است که رشد در خرید و فروش خودروهای دست دوم نه تنها باعث کاهش فروش خودروهای نو نشده بلکه باعث رشد هم شده است. البته دلیل آن این است که تسهیلات اختصاص یافته به خودروهای نوی ساخت داخل از جاذبه بیشتری برخوردار است.

به عقیده برخی از کارشناسان سرمایه گذاری بانک های اسلامی تأثیر بیشتری روی این رشد داشته است.

نماینده فروش از بانک فیصل می گوید: اختصاص تسهیلات خودرو در بانک های اسلامی دوش به دوش بانک های عادی است و در صورتی که اطلاع رسانی بیشتر انجام شود بانک های اسلامی پیشی خواهند گرفت.

با این حال حسین از شرکت لیزینگ اوریکس می گوید که شرکت های لیزینگ بیشتر با بانک های عادی کار می کنند.

برخی از خودروسازان بین المللی، در حال دائر کردن شرکت های لیزینگ در پاکستان هستند و برای تخصیص تسهیلات لیزینگ، از مشتری پول پیش هم نمی گیرند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
پاکستان
نظر بینندگان
!
!
!