شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۲ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
نانوکاتالیست به کمک صنعت خودرو آمد
۰۹:۴۲ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
اجاره خودرو

نانوکاتالیست به کمک صنعت خودرو آمد

پرشین خودرو: پژوهشگران دانشگاه تبریز با همکاری محققان دانشگاه مازندران با تهیه نانو کاتالیست های منگنیت، توانستند روشی برای حذف ترکیبات آلی فرار آلاینده هوا و کنترل آلاینده های گازی خروجی از صنایع شیمیایی و اگزوز خودروها عرضه کردند.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از مهر، تاکنون تحقیقات زیادی برای توسعه کاتالیستها برای کنترل آلودگی هوا صورت گرفته است. در این پژوهشها سعی شده است تا با توسعه کاتالیستهای منگنیتی با ساختارهای ویژه، آنها را برای فرآیند اکسایش کاتالیستی ترکیبات آلی فرار مورد استفاده قرار دهند.

این نوع کاتالیستها دارای فعالیت بالا و همچنین پایداری حرارتی بالا هستند، اما در مقایسه با سایر کاتالیستها از سطح ویژه پایینی برخوردار هستند و استفاده مناسب از آنها نیازمند بالابردن این سطح ویژه است.

در این راستا محققان دانشگاه تبریز با همکاری دانشگاه مازندران مطالعاتی را در این زمینه انجام داده اند. در این پژوهش برخی از ترکیبات نانو کاتالیستهای منگنیت با ساختار ویژه به روش سل- ژل خود احتراقی تهیه شدند و خصوصیات فیزیکو شیمیایی نانو کاتالیستها با تکنیک های مختلف مورد ‌شناسایی قرار گرفتند.

نتایج تحقیقات نشان داد که نانوکاتالیستهای تولید شده در این طرح در کنار نانو کاتالیستهای اکسیدهای مختلط با ساختار ویژه برای کاربردهای زیست محیطی نظیر کنترل آلاینده های خروجی از صنایع شیمیایی، پتروشیمیایی و اگزوز خودروها می توانند موثر باشند و به عنوان جایگزین های مناسبی برای کاتالیست های فلزات نجیب معرفی شوند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
کاتالیست
نظر بینندگان
!
!
!