چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۴ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
عمر ناوگان جاده ای کشور چقدر است؟
۱۱:۳۴ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
اجاره خودرو

عمر ناوگان جاده ای کشور چقدر است؟

پرشین خودرو: رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: در سال جاری برنامه نوسازی حدود پنج هزار و 500 دستگاه از ناوگان حمل و نقل عمومی در دستور کار قرار دارد که از طریق وجوه اداره شده، انجام می شود.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایرنا، شهریار افندی زاده تصریح کرد: برنامه نوسازی شامل یک هزار و 500 دستگاه اتوبوس، یک هزار دستگاه مینی بوس، یک هزار دستگاه سواری و دو هزار دستگاه کامیون است.

وی سپس بابیان اینکه قانون توسعه حمل و نقل عمومی درحوزه اختیار ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور است، گفت: از سال 1386 تاکنون تمام بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و توسعه آن در اختیار این ستاد قرار دارد و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای یکی از اعضای آن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: معمولا در بحث نوسازی ناوگان عمومی هر طرحی باید به ستاد ارایه و بودجه آن نیز از طریق ستاد تامین شود، بنابراین وظیفه سازمان راهداری تنها پیگیری مصوبات ستاد است.

افندی زاده با بیان اینکه در سال 1390 حدود سه هزار دستگاه مینی بوس و اتوبوس نوسازی شده است، اظهار داشت: با کمک ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، هم اکنون عمر ناوگان جاده ای کشور در بخش حمل و نقل مسافر در بخش اتوبوس حدود 12 سال و در بخش مینی بوس حدود 23 سال است.

وی وجود شرکت های توانمند مسافری را علت اصلی موفقیت در کاهش عمر ناوگان عمومی کشور در بخش اتوبوس دانست و گفت: ایجاد شرکت های توانمند و شرکت محوری در بخش اتوبوس، سبب شد عملکردی مثبت و موفق در کاهش عمر سن ناوگان اتوبوس صورت گیرد.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در بخش مینی بوس ها هم 99 درصد مالکین، رانندگان هستند که در فواصل کوتاه کار می کنند که این سبب شد تا در بحث نوسازی ناوگان مینی بوس آنطور که مطلوب بود، عمل نشود.

افندی زاده با بیان اینکه در سال گذشته حدود یک هزار و 600 دستگاه مینی بوس نوسازی شده است، گفت: بدنبال ایجاد شرکت های توانمند در حوزه مینی بوسرانی هستیم و اگر سرمایه گذاران را به این سمت سوق دهیم ،شاید بتوانیم عمر آنها را کاهش داده، چرا که میانگین سن 23 سال برای مینی بوس ها زیاد است.

وی سپس با اشاره به سن ناوگان تجاری جاده ای کشور نیز گفت: در بخش کامیون عمر این ناوگان حدود 15 سال است که طبق قانون برنامه پنج ساله پنجم باید به 10 سال برسد، بنابراین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت باید تلاش کند منابع لازم را از طریق بانکها و دولت تامین کند تا این موضوع محقق شود.

افندی زاده تصریح کرد: البته طرح های دیگری به منظور نوسازی ناوگان تجاری مانند استفاده از صندوق توسعه ملی و یا ورود کامیون های با عمر سه سال، مطرح است.

به گفته وی، براساس قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تنها ازطریق وجوه اداره شده می تواند به امر نوسازی ناوگان عمومی کشور کمک کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به طور طبیعی علاقه مندی بانکها و حمایت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و تامین منابع از سوی دولت می تواند به امر نوسازی ناوگان تجاری کشور کمک کند، چرا که اکثریت رانندگان کامیون ها مالک هستند، لذا تا تامین منابع مالی اتفاق نیافتد نوسازی ناوگان صورت نمی گیرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!