شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۳۱ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۹
بررسی تفاوت پارس جدید و قدیم
۱۴:۳۱ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۹
اجاره خودرو

بررسی تفاوت پارس جدید و قدیم

پرشین خودرو: شرکت ایران خودرو در خبری اعلام کرده که پارس جدید به زودی به بازار می آید با این حال باید دید این پارس جدید چه ویژگی هایی دارد؟، یا تفاوتی میان جدید و قدیم این مدل هست؟

به گزارش «پرشین خودرو»، بر اساس خبر منتشر شده، پژو پارس ELX جدیدی که ایران خودرو وعده تولید آن را از آبان ماه امسال داده، قرار است با یک موتور کم مصرف عرضه شود.

تغییراتی که سبب شده ایران خودرو نام جدید بر مدل جدید پارس بگذارد تنها منحصر به مصرف بنزین و قدرت و گشتاور موتور است و گرنه هیچ آپشنی به آن اضافه نشده است. طراحی آن هم هیچ تغییری نکرده است.

اما در حالی مصرف سوخت موتور جدید بر روی پارس نزدیک به 8.4 لیتر و روی 405 نزدیک به 8.3 لیتر در سیکل ترکیبی عنوان شده است که این شاخص در نوع به اصطلاح قدیمی پارس 9 لیتر در سیکل ترکیبی بود. لازم به ذکر است عمده تغییرات در این خودرو که باعث شده است ایران خودرو نام جدید بر روی آن بگذارد در مصرف سوخت، توان و گشتاور آن ذکر شده است که مورد سوم چندان برای خریدار یک خودرو مهم نیست. تازه ایران خودرو برای در توصیف قدرت خودرو جدیدش از وصف ویژگی های زانتیا 1860 استفاده کرده است.

به نظر می رسد ایران خودرو با توجه به نوستالژی که زانتیا در بازار ایران داشت و از آن همچنان به عنوان موشک جاده ها یاد می شود از این وصف استفاده کرده است در حالیکه دقت در عدد 1860 ویژگی پارس جدید را به صورت کامل آشکار می سازد. زانتیا 1860 با نام سوپرلوکس شناخته می شد و از موتور XU7 بهره می گرفت و حداقل قدرتی برابر با 112 اسب بخار داشت. قدرتی که سمند کنونی یا 206 در مدل های بالایش تقریبا از آن برخوردارند.

از نظر مصرف سوخت هم که تنها 0.6 لیتر صرفه جویی دارد. به عبارت دیگر، رانندگی با پژوپارس جدید در هر 100 کیلومتر با سوخت 700 تومانی به صورت میانگین 400 تومان صرفه جویی ریالی در پی دارد. یک سفر 500 کیلومتری تنها 2000 تومان صرفه اقتصادی نسبت به پژو پارس قدیمی دارد. ضمن اینکه نباید فراموش کرد این موتور قرار است اولین موتور هشت سوپاپی باشد که روی یک خودرو سواری داخلی نصب می شود.

اما چند عامل باعث شده است ایران خودرو این تغییرات کوچک را روی خودرو پژو پارس لحاظ کند. اول اینکه تحریم ها باعث شده تولید پژو پارس در ایران خودرو خراسان با 18 هزار دستگاه نزدیک به 40 درصد کاهش را تجربه کند. اما در ایران خودرو مازندران تولید آن از 3 هزار و 600 دستگاه به 8 هزار دستگاه رسیده است. سهم ایران خودرو فارس که اولین سال فعالیتش را سپری می کند، هم نزدیک به 1000 دستگاه از این محصول در مدت 5 ماه بوده است. هر چند سهم تولید مجموع پارس در کاهش 40 درصدی تولید خودرو در 5 ماه آنچنان به نظر نمی آید اما تحریم ها در تولید آن اثر گذاشته است. نزدیک به 35 درصد قطعات موتور آن، از قبیل سرسیلندر، EMS، منیفولد و بسیاری دیگر از قطعات آن همچنان از خارج وارد می شده است.

از دیگر علت هایی که ایران خودرو را بر آن داشته دستی بر سر و کول موتور این خودرو بکشد اجباری بودن استانداردیورو 4 از ابتدای سال آینده است. موتور قبلی پارس استاندارد یورو2 بود و به همین دلیل از تولید آن در سال آینده جلوگیری به عمل می آمد.

این تصمیم دولت باعث شده ایران خودرو تغییراتی را روی خودرو پارس خود لحاظ کند. هر چند می توان از این مباحث پی برد تا چه اندازه شرکت های خودروساز به ذائقه مشتریان، تغییرات ظاهری وتزیینات داخلی در مدل های جدید اهمیت می دهند؟!. مشخص نیست اگر استاندارد یورو4 اجباری و یا اینکه تحریم ها بر خودروسازی ما تحمیل نمی شد آیا مسوولان خودروساز و در این مورد ایران خودرو این تغییرات را بر خودروهای خود اعمال می کردند؟.

به نوشته شبکه ایران، در ضمن قیمت مدل جدید هم به احتمال فراوان با توجه به این تغییرات صورت گرفته افزایش خواهد یافت و این چیزی جز گران شدن این خودرو باز هم در نیمه دوم سال نخواهد بود.

مساله دیگری که باید در نظر گرفت زمان عرضه آن است. ایران خودرو در حالی رانا را اواخر بهار امسال رونمایی و پیش فروش آن را آغاز کرد که هنوز کسی این خودرو را در خیابان ها ندیده است. خودرویی که به عنوان کپی برابر اصل 206صندوق دار از آن یاد می شود هم چنان در انتظار ورود به بازار خودرو است. در حالیکه در این مورد هم باید این نکته را در نظر داشت شاید انگیزه های جذب نقدینگی و سرمایه در گردش برای چرخاندن چرخ شرکت در شرایط کنونی، پشت تصمیم رونمایی زودهنگام و پیش فروش رانا باشد تا تنوع سبد محصولات و جذب مشتری.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
پژو پارس
نظر بینندگان
رضا
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۲۹
به مامان جونشون بگید براشون اسفند دود کنن.چشم نخورن اینقدر ابداعات می کنن.
بهزاد
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۶/۲۹
خیلی پر اشتباه بود! صفر=سفر ایرن=ایران دولت=دوعلت 8 سیلندر! در ضمن رانا کپیه 206 صندوق داره نه سمند! دستی(بر) سر و کول موتور ای خودرو بکشد در ضمن این موتور 400 دلار صرفه جویی ارزی نسبت به موتور قبلی داره لطفاً چاپ شود
!
!
!