جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۷ | ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
تا 15 مهر مصرف بنزین بالاست
۱۰:۵۷ | ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
اجاره خودرو

تا 15 مهر مصرف بنزین بالاست

پرشین خودرو: معاون وزیر نفت با پیش‌بینی كاهش مصرف بنزین در روزهای آینده ابراز امیدواری كرد كه بتوان تا آخر امسال نسبت به صادرات این فرآورده اقدام كرد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، علیرضا ضیغمی در مورد دلایل افزایش مصرف بنزین در روزهای گذشته گفت: امسال چند عامل باعث شد سفر‌های مردمی در آخر تابستان افزایش یابد؛ یكی از این عوامل ماه رمضان بود كه سفر‌های تابستانی را بعد از عید فطر افزایش داد.

وی دلیل دیگر افزایش مصرف بنزین در ماه گذشته را تعطیل‌بودن یك هفته‌ای تهران به علت برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها عنوان كرد و افزود: این دلایل موجب شد موقعیت خوبی برای افزایش سفرهای تابستانی ایجاد شود و به همین دلیل مصرف بنزین شهریورماه از مرز 70 میلیون لیتر در روز گذشت.

سهمیه عید‌انه دولت در افزایش مصرف تاثیر نداشت

ضیغمی در پاسخ به این سوال كه آیا سهمیه عید‌انه دولت به مناسبت عید سعید فطر در افزایش مصرف تاثیر داشت؟ تاكید كرد: 30 لیتر بنزینی را كه رییس جمهور دستور داد به مناسبت این عید در كارت‌های سوخت شارژ شود، تاثیری زیادی بر مصرف نداشت، چرا كه مردم یاد گرفتند مصرف خود را مدیریت كنند.

به گفته‌ مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران حتی اگر 30 لیتر سهمیه‌ عیدانه دولت در كارت‌های سوخت شارژ نمی‌شد، پیش‌بینی مصرف بنزین در ماه گذشته بین 70 تا 73 میلیون لیتر بود.

تا 15 مهر مصرف بنزین بالاست

معاون وزیر نفت با اعلام این‌كه مصرف بنزین تا پانزدهم مهر نیز روند صعودی دارد، گفت: بعد از این تاریخ امیدواریم كه متوسط مصرف روزانه این فرآورده بین 62 تا 63 میلیون لیتر باشد.

وی دلیل مصرف بالای بنزین تا پانزدهم مهر را این‌گونه توضیح داد: در كلانشهرها به دلیل زمانبر‌بودن تعیین سرویس مدارس والدین ترجیح می‌دهند خود فرزندانشان را به مدارس ببرند كه همین موضوع موجب بالا‌ نگه‌داشتن مصرف بنزین در این مدت می‌شود.

اصلاح قیمت در مرحله‌ دوم هدفمندی بر مصرف بی‌تاثیر نیست

مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی در پاسخ به این سوال كه آیا در صورت اجرای مرحله‌ دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها انتظار كاهش مصرف بنزین وجود دارد یا خیر؟ نیز گفت: البته اصلاح قیمت در مرحله‌ بعدی هدفمند‌سازی یارانه‌ها بر مصرف بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی بی‌تاثیر نیست، اما قیمت در یك مقطعی می‌تواند بر مصرف تاثیر بگذارد، چرا كه مردم در حد نیاز خود مصرف را مدیریت می‌كنند.

مصرف 60 میلیون لیتر در صورت ناوگان عمومی مناسب

ضیغمی هم‌چنین گفت: اگر شرایط ناوگان عمومی مناسب باشد متوسط مصرف روزانه بنزین بین 55 تا 60 میلیون لیتر پیش‌بینی می‌شود، اما با توجه به این‌كه در برخی نقاط درون‌شهری و برون‌شهری ناوگان عمومی مناسبی در دسترس مردم قرار ندارد، شاید مصرف روزانه بنزین از این عدد كمی بالا‌تر رود.

تولید بنزین از پتروشیمی‌ها استاندارد است

وی در مورد تولید دوباره‌ بنزین در واحد‌های پتروشیمی نیز توضیح داد: نمی‌توان در مقابل محدودیت‌هایی كه علیه كشور اعمال می‌شود، منفعل بود. در سال 89 بعد از آنكه آمریكا و اتحادیه اروپا اعلام كردند از فروش بنزین به ایران جلوگیری خواهند كرد یك مانور خوب بین شركت ملی پالایش و پخش و شركت صنایع پتروشیمی ایران انجام شد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: این دو شركت تمرین كردند اگر روند مصرف بنزین مانند امروز بالا رفت و تولید جوابگوی مصرف نبود، بتوانیم از طریق واحد‌های پتروشیمی نیاز خود را تامین كنیم تا مشكلی برای عرضه‌ این محصول استراتژیك پیش نیاید.

وی با تاكید بر این كه تولید بنزین از پتروشیمی‌ها استاندارد است و مشكل خاصی در این زمینه وجود ندارد، یاد‌آور شد كه واحد‌های پتروشیمی قدرت مانور در تولید محصولات میان‌دستی در كنار تولید محصولات پایین‌دستی را به‌طور همزمان دارند.

مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاكید بر این‌كه در حال حاضر مشكل خاصی برای تامین بنزین مورد نیاز كشور نداریم از همكاری واحد‌های پتروشیمی برای تامین نیاز این فرآورده در شرایط حساس كنونی تشكر كرد.

صادارت بنزین با تكیمل طرح‌های پالایشگاهی

ضیغمی البته با اشاره به پروژه‌های بنزین‌سازی و توسعه‌ پالایشگاه‌های كشور گفت: پیش از این طرح‌های بنزین‌سازی پالایشگاه شهید تندگویان تهران و آبادان در مدار تولید قرار گرفت و به زودی نیز قرار است طرح‌های پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراك به بهره‌برداری برسد.

وی هم‌چنین از وارد مدار شدن طرح‌های بنزین‌سازی پالایشگاه‌های تبریز، لاوان، اصفهان و بندر‌عباس تا پایان امسال و نیمه اول سال آینده خبر داد و گفت: با تكمیل طرح‌های پالایشگاهی كشور علاوه بر تامین بنزین مورد نیاز كشور می‌توان نسبت به صادرات این فرآورده نیز اقدام كرد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مصرف بنزین
نظر بینندگان
!
!
!