سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۳ | ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
ناراحتی؛ خب سوار نشو!
۱۰:۱۳ | ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
اجاره خودرو

ناراحتی؛ خب سوار نشو!

پرشین خودرو: ما که راضی نیستیم. به ما که می رسید سر 100 تومان چانه می زنید، پول خرد نداری سوار نشو...، همینه که هست ناراحتی سوار نشو برو اتوبوس سوار شو و ...در نهایت درگیری بین راننده تاکسی و مسافر بالا می‌گیرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، ما که راضی نیستم حرامت...، هزار جا پول خرج می کنید به ما که می رسید سر 100 تومان چانه می زنید...، این مسیر هر روز من است می دانم کرایه چقدر است، چرا زیاد می‌گیرد...، پول خرد نداری سوار نشو...، همینه که هست ناراحتی سوار نشو برو اتوبوس سوار شو....، برو خدا روزیت را جای دیگر حواله کند این جملات را شاید بارها وقتی سوار تاکسی شده‌اید شنیده باشید.

دعوای راننده و مسافر بر سر کرایه تاکسی هیچ وقت تمامی ندارد و وقتی پای درد دل هر دو طرف می نشینی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

کرایه‌ها در بیشتر موارد به صورت ماهانه بالا رفته و وقتی مسافران اعتراض می کنند رانندگان می‌گویند که هزینه های زندگی بالا رفته است. این در حالی است که به صورت سالانه شورای اسلامی شهر تهران نرخ‌ها را افزایش می‌دهد. ولی باز هم شاهد افزایش های غیرقانونی هستیم و مسئولان نیز در برابر این مشکل می گویند که با متخلفان به صورت جدی برخورد خواهند کرد و یا اعلام می‌کنند که متخلفان رانندگان خطی نیستند و تاکسی ها ی گردشی تخلف می‌کنند.این سوال مطرح است که آیا نظارتی بر تاکسی ها گردشی نیست که آنها هر قیمتی که می خواهند دریافت می کنند؟

شهروندان از اوضاع نابسامان کرایه تاکسی گله مند هستند و در بیشتر موارد درگیری های لفظی و بعضاً فیزیکی بین راننده و مسافر ایجاد می شود.

احمدی یکی از مسافران می‌گوید که از ابتدای سال تاکنون برای طی کردن مسیر چهار راه ولی عصر تا کالج را 300، 400، 500 و 600 تومان هزینه پرداخت کرده است این در حالی است کرایه این مسیر کوتاه 300 تومان است.

وی ادامه می دهد که حوصله درگیری با راننده را ندارم و هر قیمتی که بگوید می دهم چرا که در صورت اعتراض فقط اعصاب خردی قسمت ما می شود چرا که راننده کار خود را می کند.

نمی دانم این سکه 25 تومانی چه گناهی کرده است که همه دعواها را باید به جان بخرد این را کریمیان یکی از مسافران تاکسی می گوید و ادامه می دهد مسیر ی که من هر روز تردد می کنم کرایه اش 825 تومان است و همیشه سر 25 تومان خرد کرایه دعواست یک روز پول خرد نیست و یک روز دیگر راننده قیمت را به سمت بالا گرد می کند و همین امر باعث دعوا و درگیری می شود.

این مسافر ادامه می دهد که 25 تومان شاید در نگاه اول ارزشی نداشته باشد ولی در روز برای حداقل 5 مسیری که طی می‌کنیم همین اتفاق رخ می دهد.

200 تومان پول اضافی که گرفتی حرامت باشه این جمله را مسافر می گوید و راننده با عصبانیت تمام می گوید بذار حرام باشه و بعد صدای کوبیده شدن در شنیده می شود و راننده نیز با عصبانیت 200 تومان را از پنچره به بیرون پرت می کند و ناسزا پشت ناسزا می گوید.

کرایه زیر 500 تومان نداریم مگر 500 تومان هم شد پول اینها را راننده می گوید ، مسافر هم می گوید اگر 500 تومان پول نیست خوب نگیر که دوباره دعوا و درگیری....

نباید از این نکته هم غافل شد که برخی از رانندگان هم انصاف را رعایت کرده و بر اساس تعرفه هزینه را دریافت می کنند.یکی از مسافران می گوید چند روز پیش سوار تاکسی شدم و وقتی به راننده برای یک مسیر کوتاه 500 تومان دادم 250 تومان برگرداند و کاملا بر اساس نرخ مصوب قیمت را دریافت کرد.

یکی از رانندگان تاکسی گفت که مردم هزار جا پول خرج می کنند و اعتراض نمی کنند بعد سر100 تومان کرایه سریع اعتراض می کنند ما هم زن و بچه داریم و خرج زندگی بالاست.

وی ادامه داد: یک جفت لاستیک عوض می کنیم باید کلی هزینه کنیم ما هم دوست نداریم سر 50 تومان و 100 تومان با مردم درگیر شویم.

رضا زاده یکی دیگر از رانندگان معتقد است که مابعد تفاوت هزینه را دستگاه های مسئول بپردازند ما نیز از مردم پولی اضافی نمی گیریم.

وی اضافه می کند که هزینه ها بالاست و کفاف زندگی را نمی دهد.

یکی دیگر از رانندگان می‌گوید به نظر شما 300 تومان برای این مسیر واقعا عادلانه است.

این تاکسیران که دوران بازنشستگی خود را با رانندگی می گذراند ادامه می دهد به نظر شما واقعا با توجه به گرانی موجود و قطع کمک‌های سازمان تاکسیرانی در ارائه تجهیزات و لوازم ماشین دریافت این کرایه عادلانه است متاسفانه کسی به داد ما رانندگان تاکسی نمی رسد.

بر اساس این گزارش، تاکسی یکی از وسیله حمل و نقل عمومی است که برای حمل یک یا تعداد اندکی مسافر به کار می‌رود. تاکسی معمولاً یک خودروی دارای مجوز برای حمل و نقل افراد است که با با رنگ متمایز یا یک نشان بر بالای آن مشخص می‌شود.

تاکسی از وسایل نقلیه کرایه‌ای به حساب می‌آید که بیشتر برای مسافرتهای کوتاه و درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بیشتر کشورها تاکسی وسیله حمل و نقل عمومی لوکس است اما در ایر ان اینطور نیست و همیشه درگیری در این ارابه آهنی برای سر کرایه وجود دارد و هم راننده و مسافر همیشه گله مند هستند.

حسن بیادی نایب رییس شورای شهر تهران در خصوص وضعیت تاکسیران‌ها گفت که کرایه تاکسی با خدمات و هزینه‌های تاکسیرانان تناسب ندارد.

وی ادامه داد: می‌خواهیم با نرخ کرایه اندک با تاکسی به مقصد برسیم چراکه نگاهمان به آن در قالب وسایل حمل و نقل عمومی است و همین تعریف متفاوت سبب شده تعداد تاکسی‌ها در کشور ما بیش از اندازه و لجام گسیخته رشد کند.

بیادی با بیان اینکه تعریف تاکسی و مأموریت متفاوت راننده تاکسی در کشور ما با همه جای جهان متفاوت است، گفت: امروزه حتی در افغانستان، عراق و بنگلادش نیز تاکسی را یک وسیله نقلیه لوکس می‌دانند در حالی که تاکسی در کشور ما معنای دیگری یافته است.

وی با اشاره به این که نرخ کرایه تاکسی متناسب با خدماتی که ارائه می‌دهد و مبلغی که برای ارائه خدمات هزینه می‌کند نیست، تصریح کرد: گذشته از آن، هزینه نگهداری تاکسی در حال افزایش است و در یک جمله درآمد رانندگان تاکسی متناسب با خدمات و هزینه‌های آن‌ها نیست.

تاکسیمتر طرح شکست خورده در پایتخت

بر اساس این گزارش، قرار بود برای رفع مشکل کرایه تاکسی، تاکسیمتر نصب شود ولی این وسیله فقط در حد تزیین در تاکسی ها ماند و هیچ وقت اجرای آن تحقق نیافت.

استفاده از تاکسی‌متر نمادی از رعایت مقررات توسط گروه عمده‌ای از متصدیان حمل و نقل یعنی تاکسی‌داران است و همچنین به معنی تبعیت گروه عمده دیگر از جامعه یعنی مسافران از مقررات جاری اجتماع و نظامات موجود است که این دو امر غیر از تقلیل مشکلات بین فردی و تنش‌های روزمره، در بلندمدت ثمره بسیار پسندیده‌ای به نام قانونمداری را به بار می‌آورد که این امر تحقق نیافت.

احمدی بافنده مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران گفت که تمامی رانندگان تاکسی برای جابجایی مسافران موظف هستند از تاکسیمتر استفاده کنند و با رانندگان متخلف برخورد خواهد شد.

قرار بود تاکسی های تهران به سیستم کارت خوان مجهز شوند تا مشکل کهنه کرایه بین راننده و مسافر برطرف شود.

حمزه شکیب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران گفت: برای حل مشکل پول خرد در پرداخت کرایه‌های تاکسی تمامی تاکسیها مجهز به دستگاه کارت خوان می‌شوند.

وی ادامه می دهد: شورای شهر برای حل مشکل باقی مانده کرایه تاکسی ها تجهیز تمامی تاکسی ها به دستگاه کارت خوان را پیش بینی کرده است که امیدواریم بیشتر تاکسی‌ها امسال به این سیستم مجهز شود.

به گزارش فارس، صدای اعتراض و نارضایتی مردم از کرایه تاکسی‌ها مدام به گوش می رسد، اما جالب اینجاست که هیچ کدام از این اعتراض ها به سرانجام نمی رسد و در این بین تنها حقوق شهروندی پایمال می شود و این مشکل کهنه همچنان پابرجاست و مسئولان مربوطه در جهت رفع آن اقدام اساسی انجام نمی‌دهند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
کرایه تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!